ad
x
प्रेरक

प्रेरक व्यक्तित्व :  मानवतावादी योद्धा नेपोलियन बोनापार्ट

person explore access_timeअसार ६, २०७८ chat_bubble_outline0

                                                                


नेपोलियन बोनापार्ट बरोबर सुनिने नाम हो । खासगरी साहस र विरताको क्षेत्रमा उनको नाम बढी आउने गर्छ । अहिलेसम्म पनि महानायक, महान् सेनापति र महान् विजेतामाउनकै नाम लिने गरिएको पाइन्छ । फ्रान्स क्रान्तिको नेतृत्व गर्ने नेपोलियनको खास नाम नेपोलिनि दि बोनापार्टे हो । १५ अगस्ट १७६९ मा इटालीमा जन्मेका यी साहसी योद्धाको बाबुको नाम चाल्र्स बोनापार्ट र आमाको नाम लिटेजिया रेमालिनो थियो । बाबु चाल्र्स फ्रान्स दरबारमा भूमध्यसागरीय टापु कोरसियाको प्रतिनिधित्व गर्थे, जुन उनी जन्मनेको एक वर्षपछि फ्रान्ससँग एकीकरण भएको थियो ।बाबु केही अल्छी शोभावका भए पनि आमा साहसी र विदुषी थिइन् । उनी छोरालाई सानैदेखि महापुरुषहरूको कहानी सुनाउने गर्थिन् तर नेपोलियन भने उदण्ड स्वभावका भएर निस्केका थिए । झगडा, कुस्ती, लडाईँ तथा लडभीड बढी रुचाउँथे । त्यसैले बाबुले उनलाई सैनिक विद्यालयमै भर्ना गरिदिए । उनले सम्पूर्ण शिक्षा सैनिक शैक्षिक संस्थाबाटै पाएका थिए ।अध्ययन सकेपछि आर्मीमा भर्ना भए । फ्रान्सिसी आर्मीको सेकेन लेप्टेनमा सुरु नियुक्ति थियो उनको । नोकरी पनि आफ्नो स्वभाव अनुसारको पाएकाले अनेक किसिमका साहस, बहादुरी र पराक्रम देखाउने अवसर पाए । आन्तरिक विद्रोह दबाउनेदेखि थुप्रै वाह्य युद्धमा विजयी भएर देखाए । उनकै नेतृत्वमा फ्रान्सिसी सेनाले सन् १७९६ मा इटलीका राज्यहरूलाई परास्त गरेको थियो । उनको उदयको अध्याय यहीँबाट सुरु भएको मानिन्छ । उनी असम्भव भन्ने कुरा मूर्खको शब्दकोषमा मात्र हुन्छ भन्थे र सोही  अनुसार सेनाको नेतृत्व गर्थे । फलतः उनको अगाडि कोही पनि टिक्न सक्दैन थिए ।जीवनमा निरन्तर एकपछि अर्को सफलता प्राप्त गर्दै गएकाले उनको लोकप्रियता ह्वात्तै बढ्यो । यसबाट सरकारसमेत डरायो र सन् १७९८ मा मिश्र देश पठाइदियो तर उनी त्यहाँ धेरै समय भने बसेनन् । एक वर्षपछि नै अर्थात् १७९९ मा स्वदेश फर्केर तीन सदस्यीय मन्त्रिपरिषद् गठन गर्दै सत्ता हातमा लिए । त्यतिबेला उनी १० वर्षका लागि प्रथम कन्सल (सरकारको प्रतिनिधित्व गर्ने व्यक्ति) बनेका थिए ।दश वर्षका लागि कन्सल बनेका भए पनि ११ नोभेम्बर १७९९ देखि १८ मई १८०४ सम्म करीव पाँच वर्षमात्र कन्सलको हैसियतमा रहे । त्यसपछि सम्राट घोषित भएर ६ अप्रिल १८१४ सम्म नेपोलियन १ को नामले सम्राट् बनेर फ्रान्सको नेतृत्व गरे । यतिबेला युरोपका अनेक क्षेत्रका शासक उनी नै थिए तर सन् १८१२।१३ तिर रुससँगको युद्धमा हार खानु परेकाले यसैको निहुँमा कोरसिका र इटालीको बीचमा रहेको एउटा टापुमा रहने गरी निर्वासित हुन पुगे । यहाँ पनि उनी धेरै दिन बसेनन् । सन् १८१५ को सुरुतिरै त्यहाँबाट भागेर फ्रान्स पुगे र पुनः सत्ता हातमा लिई २० मार्च १८१५ देखि २२ जुन १८१५ सम्म सम्राट् बने । नियति पनि कस्तो, ठीक यति नै बेला ब्रिटिस सेनासित उनले वाटरलूको युद्धमा नराम्रोसँग हार खानुप¥यो । यसैका कारण उनलाई पुन बन्दी बनाइयो र बन्दी अवस्थामै सन् १८२१ मा सेन्टहेलेना टापुमा निर्वासित गरियो । ५२ वर्षको उमेरमा यहीँ नै उनको देहान्त भएको थियो ।उनी जति साहसी, वीर र पराक्रमी थिए त्यति नै दयालु, परोपकारी र मानवतावादी पनि थिए । यसबारे एउटा घटना निकै चासो पर्दो छ । उनको विजय अभियान जोडतोडका साथ चल्दै थियो । एकपटक युद्धकै अभियानमा अष्ट्रियाको राजधानी भियाना पुगेका थिए । युद्धको क्रममा जहाँ पुग्थे त्यहाँ सकेसम्म भौतिक र मानवीय क्षति कम होस् भन्ने चाहन्थे । यहाँ पनि यस्तै नीति लिएका थिए । त्यसैले सन्धीको प्रस्ताव लिएर आफ्ना एउटा दूत भियाना सरकार समक्ष पठाए तर नगरवासीले यति निर्ममतापूर्वक दूतको हत्या गरे कि यसबाट उनी तिलमिलाए र सेनालाई सम्पूर्ण नगर ध्वस्त पार्नु भन्ने आदेश दिए ।

जब क्रुद्ध नेपोलियनको सेनाबाट आगो र तोपको वर्षा हुन थाल्यो तब नगरवासीको भागाभाग चल्न थाल्यो । नगरका एकसेएक भवनहरू धमाधम ढल्न थाले । सम्राटका भवनसमेत निसानीमा परेपछि एकजना युवकले आएर विनम्रतापूर्वक भने–

‘सम्राट ! रिसानी माफ पाउँ, एउटा निवेदन गर्न चाहन्छु ।’

‘के कुरा हो भन्न सक्छौ ।’ नेपोलियनले उनको अनुहार हेर्दै भने–

‘तर होस गर्नु, कुनै लप्पनछप्पन चल्ने छैन ।’

‘त्यस्तो होइन सम्राट् ! मामिला मानवीय छ ।’

‘के कुरा हो ढुक्क भन्न सक्छौ ।’

‘कुरो के भने जहाँ गोलावारी भइरहेको छ त्यहाँ सम्राटकी छोरी सुतेकी छन् ।’

‘त्यसो भएर के भयो त ?’

‘थप गोलावारी भयो भने उनी मर्न सक्छिन् ।’

‘राजकुमारीलाई बाहिर आउन भन्नू, इज्जतपूवर्क जान दिइने छ ।’

‘तर उनी बिरामी छिन् सम्राट् ! हिड्न सक्दिनन् ।’

युवकको कुरा सुनेर नेपोलियन झस्के । उनको मुटु दयाले भरियो र सेनालाई तत्काल गोलावारी रोक्ने आदेश दिए ।

उनको कुरा सुनेर सेनानायकले भने–

‘सम्राट् ! के कुरा गर्दै हुनुहुन्छ यस्तो । हाम्रो विजय निश्चित छ । आक्रमण गर्ने उपयुक्त मौका यही हो ।’

त्यसपछि नेपोलियनले सम्झाउँदै भने–

‘युद्धको नीति अनुसार तपाईँले भन्नुभएको ठीक हो तर युद्धभन्दा पनि मानवता ठूलो हो । त्यसैले हामीले युद्धकै अवस्थामा पनि मानवता भुल्नुहुँदैन । मानवताको नाताले रोगी राजकुमारीमाथि दया गर्नैपर्छ ।’

यसरी उनले बरु निश्चित भइसकेको विजयलाई अनिश्चित हुन सक्ने खतरा मोल्न चाहे तैपनि मानवताको नातालाई भुल्न सकेनन् ।

त्यस्ता वीर पुरुषको पनि मृत्यु भने निकै दर्दनाक तरिकाले भएको छ । उनको मृत्युबारे अहिलेसम्म पनि अनेक अड्कलबाजी पाइन्छ । कसैले पेटको क्यान्सरका कारण उनको मृत्यु भएको भनेका छन् । कसैले सेन्टहेलेना टापुका तत्कालीन ब्रिटिस गर्भरले फ्रान्सका काउन्टसँग मिलेर जेलभित्रै हत्या गरेका हुन् भनेका छन् । उनलाई दिने गरिएको दबाईमै बिष मिलाइएको थियो भन्नेहरू पनि त्यत्तिकै छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X