केन्द्रीय संस्करण

रामेछापको खनियापानीमा खानेपानी अलपत्र

person explore access_timeजेठ २८, २०७८ chat_bubble_outline0

रामेछापको सुनापती गाउँपालिका–५ स्थित खनियापानीमा खानेपानी आयोजना अलपत्र परेको छ । स्थानीय लुभुखोलाबाट लिफ्ट गरेर सञ्चालन गर्नेगरी काम शुरु भएको लाम्पाते खानेपानी आयोजना अलपत्र परेपछि स्थानीय आक्रोशित भएका छन् ।

आयोजना पुरा नहुँदा गाउँमा खानेपानीको हाहाकार छ । सुनापाती गाउँपालिका, सामुदायिक विकास समाज (सिडिएस) र स्थानिय श्रमदानबाट शुरु गरिएको आयोजना चार वर्षदेखि अलपत्र परेपछि स्थानिय आक्रोशित भएका हुन् ।

करिब ७० लाख लागतको सो आयोजनाका अध्यक्ष हुन् भोलाराज रोका । आयोजना भौतिक निर्माणको काम अन्तिम चरणमा पुगेको लामो समय हुँदापनि आर्थिक अनियमितता गरेर रोकाले खानेपानी वितरणमा आनकानी गरिरहेको स्थानीयको आरोप छ ।

‘भौतिक निर्माणको काम करिब अन्तिम चरणमा छ’ स्थानिय प्रमोद भण्डारीले रातोपाटीसँग भने–‘अध्यक्षलाई हामीले आयोजनाको हिसाब मागेका छौं, उहाँले सार्वजनिक सुनुवाइमार्फत् हिसाब देखाउन आनाकानी गर्नुभयो ।’

स्थानिय निकाय र सामुदायिक विकास समाजको बीचमा सो आयोजना दुई वर्षभित्र सम्पन्न गर्नेगरी ०७४ मा संझौता भएको थियो । यसअघिका सुरेश रोकाको अध्यक्षतामा रहेको उपभोक्ता समिति पछि परिवर्तन भयो ।

सुरेश रोकाले अध्यक्ष पद हस्तान्तरण गरेपछि आयोजना निर्माणमा कुनै प्रगति नभएको स्थानिय युवा विष्णुहरी पुलामीले रातोपाटीलाई बताए । उनले भने–‘वर्तमान अध्यक्ष भोलाराज रोका गैह्रजिम्मेवार हुँदा हामी खानेपानीबाट बञ्चित भएका छौं ।’

आयोजनामा अनियमितता भएको भनेर गाउँपालिका कार्यालयमा उजुरी पनि परेको छ । आयोजनामा काम गर्ने प्राविधिकले अझै ज्याला पाएका छैनन् । आयोजना सम्पन्न गर्नका लागी उपभोक्ताबाट रकम असुल गरिएको छ । तेस्रो पटक गाउँपालिकाबाट निकाशा गरिएको १० लाखको हिसाव अध्यक्ष रोकाले देखाउन नसकेको स्थानीयले आरोप लगाएका छन् । आयोजना पुरा हुँदा ८८ घर, परिवार लाभान्वित हुनेछन् ।

आयोजनाका अध्यक्ष भोलाराज रोकाले भने खानेपानी आयोजना पुरा गर्न आफु तयार भएपनि उपभोक्ताले नै असहयोग गरेको दाबी गरे । रातोपाटीसँग कुरा गर्दै उनले भने–‘पानी खोल्न खोलामा जानुपर्छ, मासिक २० हजार दिन्छु भन्दापनि खोल्न जाने मान्छे तयार नभएपछि म आफैं गएर सयम–समयमा धारामा पानी खसालेको छु ।’

सुनापति गाउँपालिकाका अध्यक्ष धावा लामाले उपभोक्ताको भेला गरेर सार्वजनिक सुनुवाइ मार्फत हिसाव माग्न स्थानीयलाई आग्रह गरेका छन् । रातोपाटीसँग कुरा गर्दै लामाले भने, ‘भेला मार्फत् हिसाव माग्न भनेको छु, आयोजनाका अध्यक्ष पारदर्शी नभएको भेटिए छानविन गर्छौ, कानुन अनुसार कारवाही हुन्छ ।’

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.