ad
x

नीतिकथा : जिद्दी र अहङ्कारको नतिजा

person explore access_timeजेठ २३, २०७८ chat_bubble_outline1

प्रसङ्ग भागवत पुराणको हो । परापूर्व कालमा प्रयाग तीर्थमा ऋषिमण्डलीले ठूलो यज्ञ गरेका थिए । प्रयाग तीर्थ भनेको गङ्गाजमुनाको सङ्गम हो । यो स्थान हाल भारतको इलावादमा पर्छ । त्यतिबेला भूमण्डलको प्रशासक दक्षप्रजापति थिए । प्रशासकको नाताले यज्ञमा उनलाई पनि बोलाइएको थियो । उनी आउँदा उपस्थित सबैले उठेर नमस्कार गरे तर महादेवले भने गरेनन् । दक्षप्रजापतिले यसलाई आफ्नो अपमान ठानी महादेवको मेख मार्न हरिद्वारको कनखल तीर्थमा अर्को यज्ञ गरे, जहाँ महादेव र सतीदेवी बाहेक सबै देवीदेवता निम्त्याइएका थिए । यो कुरा सतीदेवीले थाहा पाइन् र महादेवसित भनिन्–


‘महादेव ! बाबा दक्षप्रजापतिले यज्ञ गर्नुभएको रहेछ । हामीलाई त थाहा पत्तै दिएनन् किन होला ?’महादेवलाई यो कुरा थाहा थियो । अनि थाहा थियोे भावी नतीजा पनि । त्यसैले सकेसम्म थाहा छैन भन्दै टार्न खोजे तर सतीदेवीको जिद्दीको अगाडि केही लागेन र लामो सास फेर्दै भने–‘छाडी देऊ यस्ता कुरा । बोलाएनन् त बोलाएनन्, हामीलाई के नपुग्दो छ र । नबोलाउँदैमा साना भएका छैनौ क्यारे ।’सतीदेवीको मनमा थप चिसो पस्यो । अरु जिद्दी गर्दै भन्न लागिन्–‘पक्कै कुनै कारण हुनुपर्छ भन्नुस् न के हो ? बिना कारण यति ठूलो कार्यमा आफ्नै छोरीज्वाइँलाई सम्झनासम्म नगर्ने पनि हुन्छ कतै ?’सतीदेवीको जिद्दी गहिरिँदै गएपछि  महादेवले अनकनाउँदै भने–‘तिम्रा बाबा दक्षप्रजापति हामीसँग रिसाउनु भएको छ, त्यसैले हुनुपर्छ ।’

‘बाबा रिसाउनुभएको छ रे ?’

‘हो, रिसाउनुभएको छ ।’

‘किन नि ?’

‘किन भन्ने खोइ । यति बुझ उहाँ रिसाउनुभएको छ ।’

‘बिना कारण पनि कोही रिसाउँछन् ? आफैँले कुनै गल्ती गर्नुभयो होला अनि ।’  

‘गल्ती त होइन तर उहाँले गल्ती मान्नुभएको छ ।’

‘ओहो ! मलाई त थाहै थिएन । के भएको थियो भन्नुस् न ।’

‘खासै होइन, तीललाई पहाड बनाएका छन् नि बुढाले । यज्ञस्थलमा आउँदा मैले उठेर नमस्कार गरिन रे । त्यस्तो पनि हुन्छ ? अहङ्कारी बुढा । लाग्दैछ उहाँको अहङ्कारको आगो सितिमिति निभ्ने छैन ।’

‘तपाईँ नै उस्तो । अरुलाई अहङ्कारी भन्नुहुन्छ आफैँ त्योभन्दा बाक्लो अहङ्कारको बर्को ओडी हिड्नुहुन्छ । नमस्कार गर्दैमा के जान्थ्यो, गरिदिनुभएको भइहाल्थ्यो नि । आखिर हामीभन्दा उहाँ नै ठूलो हो क्यारे । ठूलालाई भेट्दा सानाले नमस्कार गर्नुपर्छ भन्ने तपाईँ नै होइन ?’

‘त्यो त हो तर त्यतिबेला मिल्ने अवस्था थिएन ।’

‘भोभो बाहना पार्न पर्दैन । ठूूला मानिसलाई आदर गर्न पनि साइत हेर्नुपर्छ र ?’

‘हो, नाता सम्बन्धमा उहाँ हामीभन्दा ठूलो हुनुहुन्छ तर त्यतिबेला म जुन पदमा थिएँ त्यहाँ बसेर नमस्कार गर्न मिल्ने अवस्था थिएन ।’ 

‘पदमा हुँदैमा मान्यजनलाई नमस्कार गर्न नमिल्ने पनि हुन्छ कतै ?’

‘हुन्छ महादेवी ! हुन्छ । नाता सम्बन्धभन्दा सार्वजनिक पद ठूलो हुन्छ । नाता सम्बन्ध व्यक्तिगत कुरा हो । पद भनेको सार्वजनिक कुरा हो । पदमा बस्नेले पदीय मर्यादा भुल्नुहुँदैन । अन्यथा चौपट हुन्छ । देवता भए मानव चोलामा आउनुपर्छ । मानव भए दानव चोलामा जानुपर्छ । यसलाई उल्लङ्गन गर्न यमराजले पनि सकेका छैनन्, भगवान् विष्णुले पनि सकेका छैनन् । यसैका कारण धर्मराजले विदुर बन्नुपरेको थियो । विष्णुले राम बनेर आउनुपरेको थियो । पदीय मर्यादा हेक्का नराख्नु र पदको दुरुपयोग गर्नु उस्तै हो । यसले बदनामी गराउँछ, लोकले कुरा काट्छन् । अनि के हुन्छ थाहा छ ? मलाई कसैले टेर्दैनन्, तपाईँसम्म नभनेर तिमी भन्छन् भन्दै हिड्नुपर्छ, भनाउँदै हिड्नुपर्ने अवस्था आउन सक्छ बुझ्यौ ?’

ठीकै छ त्यसो भए त्यसै होला ।’ सतीदेवीले प्रसङ्ग बदल्दै भनिन्–

‘पुरानो कुरा छाडिदिउँ । तुष पालेर कसैलाई पनि फाइदा गर्दैन । जाउँ हिड्नुस् बरु । आफैँ गएर सम्झाउने प्रयास गरौँ ।’

‘हुँदैन, जान मिल्दैन ।’

‘किन र ?’

‘किनकि बोलाएका छैनन् । नबोलाएको ठाउँमा जानु हुँदैन ।’

‘त्यो त हो तर बाबुको घर, पतिको घर, गुरुको घर र भक्तको घर त नबोलाए पनि जान हुन्छ भन्नुभएको होइन ?’

‘हुन त हो तर....।’ केही सोचे जस्तो गर्दै महादेवले भने–

‘सज्जन भए मात्रै । अन्यथा मर्यादा भङ्ग हुन्छ, घोर अनिष्ट निम्तिन सक्छ ।’

‘बाबुको घर जाँदा अनिष्ट हुन्छ भने होस् । जे पर्छपर्छ  । मान्नुहुन्छ भने हिड्नुस् सँगै जाउँ । होइन भने बिदा पाउँ एक्लै जान्छु ।’

‘होइन मानिनी त्यस्तो कुरा नगर । जहाँ मान हुन्न त्यहाँ जान हुन्न । तिमी मानमा बसेको मानिस । अपमान सहन गाह्रो पर्छ । त्यस्तै परे मृत्युसम्मको अवस्था आउन सक्छ ।’

‘वश, वश ! अब एक शब्द पनि सुन्न चाहन्न । तपाईँ के गर्नुहुन्छ तपाईँको कुरा । म त हिँडे ।’

यति भनेर सतीदेवी माइती तर्फ लागिन् । महादेव हेरेकोहे¥यै भए ।

माइत पुगेर उनले सर्वप्रथम यज्ञमण्डपमा आँखा लगाइन् । महादेवको आसन खाली देखेर नरमाइलो लाग्यो । बाबुसँग रोइकराई गरी महादेवलाई बोलाई पठाउन आग्रह गरिन् तर दक्षप्रजापतिले सुन्दैसुनेनन् । घमण्ड र अहङ्कारले अन्धो मात्र होइन बहिरोसमेत भइसकेका थिए । त्यसैले अनेक तरहले शिवको निन्दा गर्न थाले ।

‘नारीजाति सबै सहन सक्छन् तर आफ्नो पतिको निन्दा सहन सक्दैनन् । सतीदेवीलाई पनि त्यस्तै भयो । आफ्नो अपमान भन्दा पनि शिवजीको निन्दा सहन गाह्रो भयो । उनलाई शिव निन्दा सुन्ने शरीर लिएर बाँच्नुभन्दा मर्नु नै उत्तम लाग्यो र अग्निदेवसँग शरण माग्दै यज्ञकुण्डमा फाल हालेर प्राण त्याग गरिन् ।

यसरी दक्षप्रजापतिले फुकेका घमण्ड र अहङ्कारको आगो आफ्नै छोरीले प्राणको आहुति लिएपछि मात्र शान्त भयो ।

कमेन्ट

  1. June 6, 2021, 3:14 p.m. B R prajapati
    यस्मा सरासर महादेव्कै गल्ति छ . ससुरो बा लाइ नमस्कार गर्दैमा उ सानो हुने होइन नि . फेरी उसलाई त भबिस्यको बारेमा सबै थाहा रहेछ त . थाहा नभए पो बाइ मिस्टेक तेसो भयो भन्नलाई . तेसैले शिव को चरम लापरबाही छ.
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।