रगतजस्तै रातो देखिनेछ चन्द्रमा, जान्नुहोस् किन ?

person explore access_timeजेठ ९, २०७८ chat_bubble_outline0

वर्षको पहिलो चन्द्रग्रहण २६ मेइ अर्थात् बुधबारको रात लाग्दैछ । यस चन्द्र ग्रहणलाई सुपरमुन त भनिने छ नै, साथसाथै यो रगतजस्तै रातो रंगको पनि हुनेछ ।


यस्तो संयोग धेरै वर्षपछि आएको हो । वैज्ञानिक भाषामा यसलाई लुनर इभेन्ट भनिन्छ । यस दिन सुपरमून हुनेछ, ग्रहण हुनेछ र रंग पनि रगतजस्तै राते हुनेछ । यो एउटा ठूलो संयोग भएकाले यसका धेरै अर्थ निकालिएको छ । यस चन्द्र ग्रहणका केही मतलबहरुबारे आज हामी छलफल गर्दैछौं ।सुपरमुन के हो ?जब पृथ्वीबाट चन्द्रमा निकै नजिकको दूरीमा हुन्छ, तब उसको आकार १२ प्रतिशतसम्म ठूलो देखिन्छ । प्रायजसो सामान्य अवस्थामा पृथ्वीबाट चन्द्रको दूरी ४ लाख ६ हजार ३ सय किलोमिटर हुन्छ । तर यस खास अवसरमा यो दूरी घटेर ३ लाख ५७ हजार ७ सय किलोमिटरमै सिमित हुन्छ । यही कारण अन्य दिनको तुलनामा यस दिन चन्द्रमा ठूलो देखिन्छ  । यस दिन आफ्नो कक्षमा चक्कर लगाउँद्या(लगाउँदै चन्द्रमा पृथ्वीको निकै नजिक आउँछ । नजिक आउनुको कारण यसको चमक निकै बढ्छ ।

चन्द्र ग्रहण के हो ?

जब पृथ्वीको छायाँले चन्द्रमालाई पूर्ण या आंशिक रुपले ढाक्छ, तब चन्द्र ग्रहण लाग्छ । चन्द्रमा र सूर्यबीच पृथ्वी आउँदा यस्तो हुन्छ । किनकी चन्द्रमा आफ्नो कक्षमा पाँच डिग्रीसम्म झुक्छ, त्यहीकारण पुरै चन्द्रमा धर्तीको छायाँमा रहनसक्छन् वा केही भाग थोरै माथि वा तल रहनसक्छ । जब, पृथ्वी र सूर्यकै होरिजेन्टल प्लेनमा चन्द्रमा रहन्छ, तब उक्त समय पूर्ण चन्द्र ग्रहण लाग्छ ।

रगतजस्तै रातो किन ?

धर्तीको छायाँले जब चन्द्रमालाई पुरै तरिकाले ढाक्छ, तब यसमा सूर्यको प्रकाश पुग्दैन । जसकारण यो घनघोर अध्यारो हुन्छ । किनकी, चन्द्रमा कहिल्यै पूरा रुपमा कालो हुँदैन, त्यहीकारण यो रातो देखिन लाग्छ । सूर्यको प्रकाशमा हर(प्रकारको भिजिवल रंग हुन्छ, यसको एउटा कारण यो पनि हो । जबकी, पृथ्वीको वायुमण्डलमा समावेश ग्यासले यसलाई ब्लु कलरको देखाउँछ । रेड कलको वेवलेन्थले जब यसलाई पार गर्छ तब आकाश निलो र सूर्योदय तथा सूर्यास्त रातो देखिन्छ । यस्तो चन्द्र ग्रहणको समय पनि हुन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।