केन्द्रीय संस्करण
अर्थतन्त्र

निषेधाज्ञाबीच पनि आपूर्ति व्यवस्था सहज : कुन वस्तुको कति छ मौज्दात ?

वैशाख १५ यता भित्रिए ४९३ मालवाहक ट्रक

person explore access_timeजेठ ५, २०७८ chat_bubble_outline0

कोभिड–१९ को दोस्रो लहर निषेधाज्ञामा समेत दैनिक उपभोग्य वस्तु खाद्यान्न, नुन तेल दाल चाम लगायत पेट्रोलियम पदार्थको आपूर्ति नरोकिएको उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालयले जनाएको छ । गत वैशाख १६ गतेदेखि निरन्तर जारी निषेधाज्ञाको बाबजुद पनि अन्तरदेशीय आपूर्ति व्यवस्था सहज रहेको र आवश्यक खाद्यान्न, नुन, तेल, दाल चामल लगायत पेट्रोलियम पदार्थको निरन्तर आपूर्ति भइरहेको मन्त्रालयले जनाएको हो ।

यस्तो आपूर्ति निषेधाज्ञाकै बीच अधिकतम ४९३ मालबाहक कन्टेनर (ट्रक) विभिन्न नाका गरि नेपाल प्रवेश गरेको मन्त्रालयको भनाइ छ । मन्त्रालयका अनुसार गत वैशाख १५ गतेदेखि जेठ ३ गतेसम्म कुल ४९३ मालवाहक कन्टेनर नेपाल प्रवेश गरेकोमा वीरगन्ज नाकाबाट अधिकतम १८३ कन्टेनर, जोगबनी नाकाबाट १५४, बेलहिया नाकाबाट १२२, जमुनाहा नाकाबाट २९ र त्रिनगर नाकाबाट ५ वटा मालबाहक कन्टेनर विभिन्न समयमा नेपाल प्रवेश गरेका छन् ।

यी ट्रकहरुले दैनिक उपभोग्य वस्तु खाद्यान्न, दाल, चामल, नुन तेल, चिनीसँगै पेट्रोल, डिजेल र खाना पकाउने एलपी ग्यासको नै अधिकतम आपूर्ति गरेको मन्त्रालयको भनाइ छ ।

‘अतिरिक्त मेसिनरी मालसामान, उद्योग कलकारखानामा प्रयोग हुने कच्चा पदार्थ, गार्मेन्ट, लत्ताकपडा लगायतका सामानहरुबाहेक दैनिक उपभोग्य वस्तुहरुको आयातमा कुनै कमी आएको छैन । निर्वाध आपूर्ति व्यवस्था सहज रहेको छ । गएको १५–१६ दिनमा मात्र अधिकतम दैनिक अत्यावश्यक माल वस्तु बोकका ४९३ कन्टेनरहरु नेपाल प्रवेश गरेका छन्,’ उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालयका प्रवक्ता नारायणप्रसाद रेग्मीले भने, ‘त्यति मात्र होइन अहिलेकै अवस्थामा हामीसँग ५–७ महिनालाई पुग्ने खाद्यान्न लागयत दैनिक उपभोग्य वस्तुहरुको स्टक (मौज्दात) समेत रहेको छ । त्यसैले कसैले पनि दैनिक उपभोग्य वस्तुलाई लिएर चिन्तित हुनुपर्ने आवश्यकता छैन । सरकारले त्यसको व्यवस्था गर्छ,’ रेग्मीले भने ।

त्यसो त निषेधाज्ञाकै बीच पनि निरन्तर सहज आपूर्ति भइरहेका बेला यता दैनिक उपभोग्य वस्तुको मौज्दातसमेत निकै राम्रो रहेको मन्त्रालयले जनाएको छ ।

कुन वस्तुको कति छ मौज्दात ?

मन्त्रालयको तथ्याङ्क अनुसार जेठ ३, २०७८ सम्म खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनी लिमिटेडसँग १० हजार ४८८ मेट्रिक टन चामल, १५ हजार ९१९ मेट्रिक टन धान र १ हजार २६६ मेट्रिक टन गहुँ मौज्दात रहेको छ । यसमा थप ५ हजार मेट्रिक टन चामल अहिले खरिद प्रक्रियामै रहेको र चाँडैनै खरिद गरी नेपाल ल्याइने मन्त्रालयले जनाएको छ ।

हाल खाद्यसँग रहेको १० हजार क्वीन्टल चामल मध्ये सुगम जिल्लाहरुमा ७९ हजार २७.७० क्वीन्टल र  २४ दुर्गम जिल्लाहरुमा २५ हजार ८६१.१४ क्वीन्टल रहेको मन्त्रालयले जनाएको छ ।

नुन तथा चिनी

मन्त्रालयका अनुसार हाल साल्ट ट्रेडिङ कर्पोरेशन लिमिटेडसँग आयोडिनयुक्त नुन एक लाख ५३ हजार ३३ मेट्रिक टन मौज्दात रहेको छ । यसले आयात नभएको अवस्थापनि घटिमा ९ महिनासम्मको बजार माग धान्न पुग्ने मन्त्रालयको भनाइ छ । यद्यपी नुनको आपूर्तिमा कुनै समस्या नआउने मन्त्रालयले बताएको छ ।

त्यस्तै, चिनीको हकमा हाल साल्टसँग ७१२.७५ मेट्रिक टन मात्र चिनी मौज्दात रहेकोमा, निजी क्षेत्रसँग करिब ५० हजार मेट्रिक टन चिनी रहेको र आपूर्ति व्यवस्थासमेत नियमित रहने हुँदा समस्या नआउने मन्त्रालयले बताएको छ ।

पेट्रोलियम पदार्थ

उद्योग वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालयले खाना पकाउने एलपी ग्याससहित पेट्रोल, डिजेल, मट्टितेलको निरन्तर आयात भइरहेको र आवश्यक मात्रामा मौज्दात समेत रहेको बताएको छ ।

नेपाल आयल निगमका अनुसार हालसम्म पेट्रोलियम पदार्थ एवं खाना पकाउने एलपी ग्यासको आपूर्ति व्यवस्था नियमित र सहज रुपमा भइरहेको छ । आयातमा कुनै अवरोध वा समस्या छैन । निगमका अनुसार मोतिहारी–अमलेखगन्ज पेट्रोलियम पाइपलाइनबाट अहिले पनि नियमित रुपमा डिजेल आयात भइरहेको छ भने, हालसम्म पेट्रोल, डिजेल, मट्टितेल र हवाई इन्धन समेत गरि कुल ५१ ह्जार ५६६ किलोलिटर पेट्रोलियम पदार्थ निगमसँग मौज्दात रहेको छ ।

त्यस्तै खाना पकाउने एलपी ग्यास जेठ २ गते मात्र अधिकतम १० हजार ९५० मेट्रिक टन आयात भइ बिक्री वितरण गरिएको निगमले जनाएको छ ।

 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.