केन्द्रीय संस्करण

उच्च रक्तचापबाट पीडित हुनुहुन्छ ? खानुस् यी खानेकुरा

person explore access_timeबैशाख १७, २०७८ chat_bubble_outline0

उच्च रक्तचापको कारण ज्यान गुमाउनेहरुको संख्या पछिल्लो समय बढ्दै गएको छ । उच्च रक्तचापका कारण अन्य रोगहरु समेत लाग्ने सम्भावना रहने भएकाले यसलाई समयमा नै नियन्त्रण गर्न आवश्यक छ । यसका लागि प्राकृतिक औषधिको व्यवस्था गर्न आवश्यक पर्छ । 

केरा 
सामान्यतयाः बजारमा सहजै पाइने फलफूलमध्ये केरा पनि एक हो । केरामा पोटाशियम भारी मात्रामा पाइन्छ । एक मध्यम आकारको केरामा ४२२ मिलिग्राम पोटाशियम पाइन्छ । अमेरिकी हार्ट एसोसिएशनका अनुसार पोटाशियमले सोडियमको प्रभाव कम गर्ने र रक्त नलीहरुको भित्तामा तनाव कम गर्छ । 

तरबुजा 
गर्मी मौसममा सजिल्यै बजारमा उपलब्ध हुने तरबुजामा सिट्रललाइन नामक एमिनो एसिड हुन्छ । जसले उच्च रक्तचाप नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्छ ।  सिट्रललाइनले शरीरमा  नाइट्रिक अक्साइड उत्पादन गर्न मद्दत गर्छ । नाइट्रिक अक्साइड एक प्रकारको ग्यास हो यसले रक्त नलीमा रगत प्रवाहमा आराम दिलाउँछ । जसको कारण रक्तचाप नियन्त्रणमा आउँछ । 

लसुन 
हाइपरटेन्सन कम गर्नका लागि लसुन अत्यावश्यक हुन्छ । लसुन प्राकृतिक एन्टीबायोटिक र एन्टी फंगल खाना हो । लसुनमा हुने एलिसिनले स्वास्थ्यसँग जोडिएका थुप्रै फाइदा पुर्याउँछ । लसुनले शरीरमा नाइट्रिक अक्साइड उत्पादन क्षमता बढाउँछ । यसले रक्त नलीहरुलाई रगत प्रवाहमा मद्दत गर्छ । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.