प्रस्तावित न्यायाधीशलाई देव गुरुङको प्रश्न : जनतालाई अदालत सेटिङमा चल्यो भन्ने पर्‍यो, कसरी सुधार गर्ने ?

हार्ने पक्षबाट जित्नेलाई क्षतिपूर्ति गराउने व्यवस्था गरे नचाहिँदो मुद्दा पर्दैन : सुवेदी

person explore access_timeबैशाख ३, २०७८ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । पूर्वमन्त्री तथा नेकपा माओवादी केन्द्रका सांसद देव गुरुङले समयमै न्याय दिन नसक्नुमा अदालती प्रकृयामा हुने आर्थिक चलखेल प्रमुख कारण भएको आरोप लगाएका छन् । शुक्रबार सर्वोच्च अदालतका प्रस्तावित न्यायाधीशहरुको संसदीय सुनुवाइका क्रममा बोल्दै गुरुङले ‘अहिले अदालत संविधानको रक्षाका लागि लागिपरेको हो या क्षयिकरणमा ?’ भन्ने गम्भीर प्रश्न उब्जिएको बताएका हुन् । ‘सुप्रिमेसी संसदको हो कि अदालतको हो भन्ने सम्बन्धमा संसदीय सुनुवाइमा पनि देखियो’, गुरुङको भनाइ छ ।


उनले जनतालाई अदालत सेटिङमा चल्यो भन्ने परेको भन्दै यसलाई कसरी सुधार गर्ने भन्ने चिन्ता रहेको पनि बताए । ‘शान्तिप्रकियाको उल्लंघन त न्यायपालिकाबाट भएको छ । यो विषय टीआरसीमा मुद्दा लैजान नदिने अदालतको आदेश र फिर्ता लिन नमिल्ने आदेश पनि कारक हो’, गुरुङको भनाइ छ ।बैठकमा सांसदहरुको प्रश्नको जवाफ दिँदै सर्वोच्च अदालतको न्यायाधीशमा प्रस्तावित नहकुल सुवेदीले न्याय महङ्गो भएको भन्दै आफु न्यायाधीश भए निष्पक्ष न्याय सम्पादन गर्ने प्रतिबद्धता जनाए । सांसदहरुले सोधेको प्रश्नको जवाफ दिदै प्रस्तावित न्यायाधीश सुवेदीले अहिले आफूलाई जितेर पनि हारेको जस्तो अनुभूति भइरहेको सुनाए । सुवेदीले हार्ने पक्षबाट जित्नेलाई क्षतिपूर्ति गराउने व्यवस्था गरे नचाहिँदो मुद्दा नपर्ने जिकिर गरे ।‘म न्यायाधीश बने निष्पक्ष भएर न्याय सम्पादन गर्नेछु’, सुवेदीले भने, ‘अदालतप्रतिको आस्था र विश्वास घट्यो भने लोकतन्त्र सुदृढ र बलियो बन्न सक्दैन । त्यसकारण न्यायाधीश स्वतन्त्र, र निष्पक्ष हुनैपर्छ । न्यायाधीश कुनै दबाब, प्रभावमा पर्नु हुँदैन,’ सुवेदीको भनाइ छ ।

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।