ad

रुकुम पश्चिम मोडेललाई कार्यदिशाको स्तरमा विकास गरौँ

person explore access_timeचैत ३१, २०७७ chat_bubble_outline0

चैत २४ गते रुकुम पश्चिममा एक भव्य कार्यक्रममा सहभागी भइयो । प्रभाकर दाइले फागुन १ जनयुद्ध दिवसकै अवसरमा रुकुम जाऊ भन्नुभएको थियो । त्यो बेला विभिन्न कारणले जान सकिएन । जनआन्दोलन दिवसको अवसर पारेर रुकुम पश्चिम माओवादी केन्द्रले  ‘आर्थिक समृद्धि सामाजिक सांस्कृतिक रुपान्तरणका लागि जन प्रशिक्षण कार्यक्रम’ आयोजन गरेको थियो । प्रभाकर दाइले चैत २२ गते हाते फोनमा भन्नुभयो, ‘लोकेन्द्र ऐरीसँग रुकुम आउनुस् । म रुकुम आइसकेको छु ।’


पश्चिम रुकुम जानुपर्ने महत्त्वपूर्ण दुई कारण थिए । पहिलो कारण– रुकुम नेपाली जनयुद्धको उद्गम स्थल मात्रै होइन, संसार हल्लाउने वर्गयुद्धको केन्द्र पनि हो । हामी कम्युनिस्ट कार्यकर्ताका लागि यो एउटा विश्वविद्यालय थियो । कामी बुढाले सुरु गर्नुभएको सामन्तवाद विरोधी आन्दोलन जनयुद्धको उद्गम स्थलको रूपमा रुकुमेली जनताले नेतृत्वदायी भूमिका निर्वाह गरेको थियो । साढे तीन सयभन्दा बढी रुकुमेली योद्धाहरुले आफ्नो बलिदानी दिएर नेपाली क्रान्तिको सेवा गर्नुभएको थियो ।दोस्रो र सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कारण चाहिँ रुकुम पश्चिम सुरु गरिएको ‘आर्थिक समृद्धि र सामाजिक– सांस्कृतिक रूपान्तरण’ अभियान थियो । समाजवादी क्रान्तिका लागि आधार तयार पार्ने एक बेजोड अभियानको अध्ययन हाम्रो रुचिको विषय थियो । नयाँ पत्रिका दैनिकले सम्पादकीय लेखेको थियो । मूलधारका अनलाइन मिडियामा फिचर लेखेका केही विषय थिए, जो हामी कम्युनिस्टले सिक्न योग्य थिए । कम्युनिस्ट पार्टीले स्थानीय सरकार जितेपछि के गर्नुपर्ने हो, त्यो रुकुम पश्चिमले दुनियाँलाई सिकाइरहेको थियो । सरकार र पार्टीबीचको अन्तरसम्बन्ध कस्तो हुने ? त्यो रुकुमबाटै सिक्नुपर्ने थियो ।कार्यक्रमको अर्काे महत्त्वपूर्ण पाटो जनसभा थिएनन्, जनप्रशिक्षण थियो । त्यो विशाल जनसभालाई जनप्रशिक्षण सभा भन्नुको खास अर्थ थियो । जसलाई माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष प्रचण्ड र स्थायी कमिटी सदस्य एवं रुकुम मोडेलका सूत्रधार प्रभाकरले सम्बोधन गर्दै हुनुहुन्थ्यो । यस कार्यक्रमका मूल पक्षहरु थिए ।मौसममा आएको खराबीका कारण प्रचण्डको आगमन ढिला भएको थियो । तैपनि त्यो विशाल जनसागर अनुशासित भएर तातो घामको प्रवाह नगरी चौरमा बसेका थिए । सायद पार्टी अनुशासनमा प्रतिबद्ध थिए जनता । ढिलो गरी रुकुम पश्चिमको आकसमा जहाज आइपुग्यो । व्यग्र प्रतीक्षाको घडी सकिएको थियो । भव्य जनसभा स्थलमा कमरेड प्रचण्डको आगमनमा नाराहरु गुन्जिए । सबै जनता उठेर अध्यक्ष कमरेड प्रचण्डको स्वागतमा तालीको गडगडाहाट भयो । हामी सबैले मञ्चबाट प्रचण्ड र कमरेड प्रभाकरलाई स्वागत ग¥यौँ । शान्ति प्रक्रियापछि रुकुममा प्रचण्डले १७ वर्षपछि पाइला टेक्दै थिए ।नेपालको संविधान २०७२ ले परिकल्पना गरेको समाजवाद उन्मुख राज्यको अवधारणालाई पश्चिम रुकुमले कसरी व्यावहारिक कार्यान्वयन गर्दैछ भन्ने जान्ने उत्सुकता बोकेर हामी रुकुम हिँडेका थियौँ । समाजवाद र समाजवादी क्रान्तिलाई बुद्धि विलासको साधन र दिमागी कसरतको मनोरञ्जनात्मक पक्षको रूपमा भँजाई हिँड्ने जमातबाट वाक्क भएका हामी आफ्नै मौलिकतामा कसरी समाजवादको आधार खडा गर्ने भन्ने अलमलमा थियौँ र छौँ । सुनिने र पढिने समाजवाद होइन, देखिने र भोगिने समाजवादको आधार निर्माण गर्ने मौलिक चुनौतीका बीच कमरेड प्रभाकरको नेतृत्वमा पश्चिम रुकुमले अभ्यास गर्न खेजेको अभ्यासबारे नयाँ पत्रिका दैनिकमा सम्पादकीय लेखिएपछि बढी उत्सुकता जागेको हो ।नेपाल मूलतः १९९० को जनआन्दोलनपछि दक्षिण एसियामा खुला बजारवादी अर्थराजनीति अँगाल्ने मुलुकमध्ये एक हो । नवउदारवादी अर्थराजनीतिविरुद्ध जनयुद्धको उठान गरेका हामी माओवादीले संविधान सभामा पहिलो पटक सरकार गठन गरेपछि पनि यो अर्थराजनीतिक संरचनामाथि धावा बोल्न सकेनौँ । सायद यो तत्कालीन राजनीतिक शक्ति सन्तुलनको प्रभाव पनि थियो । तर यो हाम्रो कमजोरीका रूपमा रह्यो । जसका कारण हाम्रो आफ्नै वर्ग हामीसँग बिच्किए । यो धरातलीय यथार्थता हो ।

तर नयाँ संविधान बनेपछि भएको निर्वाचनमा पवित्र ढङ्गले बाम गठबन्धन निर्माण गरेर कम्युनिस्ट सरकार बनाएर मुलुकलाई आर्थिक समृद्धि र सामाजिक न्यायसहित समाजवादको आधार तयार पर्ने सङ्कल्प भयो । तर दुर्भाग्यको कुरा खड्ग ओलीजस्ता उग्रदक्षिणपन्थीको नेतृत्वमा यो धोकाधडीमा परिणत भयो । कम्युनिस्ट आन्दोलनलाई नै ध्वस्त पार्ने साम्राज्यवादीहरुको मतियारका रूपमा संविधान नै ध्वस्त पारेर देशलाई पश्चगामी दिशामा धकेल्ने दुस्प्रयास भइरहेको छ ।

तर त्यसका बाबजुद रुकुम पश्चिममा राज्य (स्थानीय सरकार), निजी क्षेत्र (बैङ्क) र जनताको संयुक्त प्रयासमा आर्थिक समृद्धि र सामाजिक सांस्कृतिक अभियान थालनी गरेर यो संविधानको मूल स्प्रिट पक्डेको छ । जो नेपालको सन्दर्भमा पहिलो जनआन्दोलनपछि लागू गरिएको नवउदारवादी अर्थराजनीतिको वैकल्पिक अभ्यास हो । यसले समाजवाद र कम्युनिस्ट आन्दोलनको रक्षा गर्न ऐतिहासिक महत्त्व राख्ने छ । त्यसकारण रुकुम पश्चिम मोडेललाई सिङ्गो आन्दोलनको कार्यदिशाको स्तरमा विकास गर्नुपर्ने छ । यदि कम्युनिस्ट आन्दोलनको रक्षा गर्दै समाजवादी क्रान्तिको बाटोमा अघि बढ्ने हो भने यसको विकल्प नै छैन ।

कृषक सहकार्य समूह निर्माण गरेर आफ्नै मौलिक उत्पादनलाई जोड दिँदै आत्मनिर्भर बन्ने र कृषिलाई बहुपक्षीय उत्पादनमा रूपान्तरण गरेर रोजगारी सिर्जना गर्ने, गरिबी अन्त्य गर्ने, कृषि उद्योगलाई समुदायको स्वामित्वमा बदल्ने जस्ता समाजवाद निर्माणका महत्त्वपूर्ण आधारहरु पश्चिम रुकुमले तयार पार्ने जमर्काे गर्दैछ । समाजवाद कुहिरोको कागजस्तै कागजी बहसको विषय होइन । यो जीवन पद्धतिमा बदल्नु पर्छ । जीवन पद्धति बन्नुपर्छ । यो पश्चिम रुकुमले देखाउने प्रयत्न गर्दैछ ।

समाजवादको आधार तयार गर्ने पश्चिम रुकुम हिजो सामन्तवादविरुद्धको जनयुद्धको आधार इलाका थियो । आज समाजवादी क्रान्तिको पनि आधार इलाकामा परिणत भएको छ । यसका सामु बहुआयामिक चुनौतीहरु पनि हुनेछन् । ती चुनौतीसँग जुध्न स्थानीय सरकार, पार्टी र जनताको सम्बन्धलाई अझै माथिल्लो स्तरमा विकास गर्नुपर्ने छ । अहिले जुन सम्बन्ध स्थापित भएको छ, त्यो आफैमा उच्च स्तरको त छँदैछ । त्यसका निम्ति कमरेड प्रभाकरले जनप्रशिक्षण सभामा भन्नुभएझैँ २१औँ शताब्दीमा जनवादको विकास भन्ने प्रस्तावमा पार्टी सत्ता र नेतृत्वको बारेमा परिभाषित जननियन्त्रित पार्टी, पार्टी नियन्त्रित नेतृत्वलाई दरिलो ढङ्गले लागू गर्नुपर्ने छ । प्रभाकरले खुला रूपमा पार्टी र नेतृत्वलाई गल्ती गरे खबरदारी र आलोचना गर्न अह्वान गरेर एउटा गम्भीर सन्देश प्रवाह गर्नुभएको छ । कमरेड प्रचण्डले त्यही सभामा आफू रुकुमेली जनताबाट प्रशिक्षित भएको सगर्व स्वीकार गर्नुभएको छ । उहाँले पश्चिम रुकुमेली जनताको अभियानलाई आफ्नो साथ रहने वचनबद्धता व्यक्त गर्नुभएको छ ।

त्यसैले पश्चिम रुकुमेली अभ्यासलाई सिङ्गो पार्टीले स्वामित्व लिएर यसलाई माथि उल्लेख गरिएझैँ कार्यदिशाको स्तरमा विकास गरेर कम्युनिस्ट आन्दोलन तत्कालीन कार्यक्रम बनाउन जरुरी छ । इतिहासको समाजवादी क्रान्तिको कथा पढाएर होइन, अबको कम्युनिस्टहरुको कार्यभार भनेको केन्द्रीय सत्ता कब्जा गरेपछि मात्र समाजवाद लागू गर्ने भन्ने कुरा पछौटे कुरा हो । जहाँबाट सम्भव छ त्यहीँबाट प्रारम्भ गरेर देखाउने हो । खुसीको कुरा त्यो अभ्यास हामीले पश्चिम रुकुममा देख्न पाउने भएका छौँ । हामीले सोभियत सङ्घ, चीन क्युबा, कोरिया र पूर्वी युरोप पढ्यौँ तर नेपाल पढेर नेपालको मौलिक समाजवादी कार्यक्रम तय गर्न सकेका थिएनौँ र छैनौँ ।

तसर्थ आग्रह र पूर्वाग्रहको चस्मा फुटाएर पश्चिम रुकुम मोडेललाई परिष्कृत र विकसित गर्दै समाजवादी क्रान्तिको नेपाली मोडेल बनाऔँ । यो हाम्रो आन्दोलनबाट जनता र राष्ट्रको हित हुनेछ । माओवादी आन्दोलनमा बाँकी रहेको कार्यभार पूरा गर्ने यही नै वस्तुवादी बाटो हो । माओवादी आन्दोलनका बाँकी कार्यभार न वाम विसर्जनवादी धोकाधडीबाट हुन्छ न दक्षिणपन्थी विसर्जनवादी निकृष्टताबाट । वाम विसर्जनवाद दक्षिणपन्थी फाँसीवादसँग सङ्घर्ष होइन । सम्झौतामा टुङ्गिएको छ । दक्षिणपन्थ जमिनदार वर्गको पुच्छर बनेको छ । कम्युनिस्ट आन्दोलन दक्षिणपन्थी फासीवादको अतिक्रमणबाट घायल भएको छ । हामी घायल कम्युनिस्ट आन्दोलन लिएर यतिखेर गौशाला चोकमा उभिएका छौँ । आर्यघाट लगेर जलाएर खरानी पार्ने कि हस्पिटल लगेर शल्यक्रिया गरेर जिउँदो बनाउने यो यक्ष प्रश्न छ । जिउँदो बनाउने हो भने रुकुम पश्चिमलाई सञ्जीवनी बुटी बनाऔँ । यसको मुख्य कार्यभार आज पनि प्रचण्डकै हो ।

अन्त्यमा अभिभावकीय प्रेमका साथ निमन्त्रणा गर्नुहुने प्रभाकर दाइ बाटोभरी फोन गरेर निकै स्नेहका साथ हाम्रो टिमको यात्राबारे जानकारी लिनेहुने रुकुम पार्टीका अध्यक्ष कमरेड अनल र माओवादी केन्द्र पश्चिम रुकुमप्रति आभार व्यक्त गर्दै बिट मार्छु ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।