ad
x
राजनीति

नयाँ सरकार गठन : माओवादी केन्द्रको ‘अलमल’ किन ?

person explore access_timeचैत ४, २०७७ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रले केपी शर्मा ओली नेतृत्वको सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिन अलमल गर्दा ओली सरकारको आयु लम्बिदै गएको छ । करिब तीन वर्षअघि नेकपा एमाले र नेकपा माओवादी केन्द्रबीचको एकतापछि बनेको नेकपाले सर्वोच्च अदालतको गत फागुन २३ को फैसलाअनुसार वैधता गुमाएसँगै नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्र साविककै अवस्थामा फर्किएका छन् ।


दुवै दल साविककै अवस्थामा फर्किएपछि माओवादी केन्द्रले सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिनेबारे चर्चा र छलफलसमेत भयो । माओवादी केन्द्रले स्थायी समिति र केन्द्रीय समिति बैठक बोलाएर समर्थन फिर्ताबारे छलफल चलायो । बैठकको एजेण्डामै रहेको समर्थन फिर्ताको विषयमा ती दुबै बैठकमा पर्याप्त छलफल भए । तर बैठकका निर्णय भने सार्वजनिक गरिएन ।ओली स्वतः कामचलाउमाओवादी केन्द्रले सरकारप्रतिको समर्थन फिर्ताबारे निर्णय लिन ढिलाइ गरेका कारण प्रधानमन्त्री ओलीले अहिले पनि आफूलाई ‘बहुमतको प्रधानमन्त्री’ भन्न पाइरहेका छन् । अंकगणितलाई हेर्दा पनि माओवादीले समर्थन फिर्ता नलिदासम्म ओलीलाई बहुमतको प्रधानमन्त्री भन्न कुनै समस्या देखिदैन ।

तर माओवादी केन्द्र संसदीय दलका प्रमुख सचेतक देव गुरुङ अहिलेको अवस्थामा सरकार स्वतः ‘काम चलाउ’मा पुगिसकेकाले प्रधानमन्त्रीले अझै आफुलाई बहुमतको प्रधानमन्त्री भन्नु हास्यास्पद हुने बताउँछन् ।यद्यपि गुरुङ माओवादी केन्द्रले समर्थन फिर्ता लिन नसकेको वा अलमल गरेको भन्ने अर्थमा नबुझ्न आग्रह गर्छन् । ‘समर्थन फिर्ता लिन नसकेको भन्ने होइन । तर त्यसका लागि विकल्प तयार हुन जरुरी छ’, गुरुङको भनाइ छ ।उनले समर्थन फिर्ताको विषय महत्त्वपूर्ण नभएको भन्दै राजनीतिमा नैतिकता नै मूल कुरा हुने बताए ।

गुरुङले यसो भने पनि प्रधानमन्त्री ओली आफैले विघटन गरेको संसद पुनर्स्थापना भइसक्दा पनि नैतिकता देखाउने र राजीनामा गर्ने पक्षमा छैनन् ।

प्रधानमन्त्री ओली अझै संसद विघटन सही र आवश्यक रहेको दावी गर्न नछोडेका मात्रै होइनन्, अझै संसद विघटन गरेर चुनावमा जानुपर्ने बताइरहेका छन् । मंगलबारमात्रै राष्ट्रपतिले आयोजना गरेको सर्वदलीय बैठकमा समेत ओलीले सोही आसय व्यक्त गरेको छलफलमा सहभागी नेताहरु बताउँछन् ।

त्यतिमात्रै होइन, ओलीले माओवादी केन्द्रलाई समर्थन फिर्ता लिएर देखाउन चुनौतीसमेत दिएका छन् । तर पनि माओवादी यसबारे प्रस्ट निर्णय गर्न हिच्किचाइरहेको छ ।

माओवादी केन्द्रले समर्थन फिर्ता लिनेबित्तिकै ओली सरकार अल्पमतमा परिसक्थ्यो । त्यसपछि सत्तामा बस्न ओलीले ३० दिनभित्र संसदबाट विश्वासको मत लिनुपर्ने कि राजीनामा दिन बाध्य हुनुपर्ने परिस्थिति निर्माण हुन्थ्यो ।

ओली नेतृत्वको सरकारलाई माओवादी केन्द्रको बाहेक अन्य दलको समर्थन प्राप्त छैन । माओवादीले समर्थन फिर्ता लिनासाथ संसदको अंकगणितअनुसार एमाले आफै र एक्लै सरकार बनाउन वा चलाउन सक्ने हैसियतमा रहँदैन ।

माओवादी केन्द्रका नेता गुरुङ नैतिकताका कुरालाई छाडेर विधिकै कुरा गर्ने हो भने पनि सर्वोच्च अदालतले प्रतिनिधिसभा पुनर्वहाली गरे पनि सरकार पुनर्वहाली नगरेको तर्क गर्छन् ।

‘त्यसैले यो सरकार काम चलाउमा गइसक्यो,’ उनले भने, ‘यो अवस्था आइसकेपछि स्वतः राजीनामा दिनुपर्ने हो ।’ गुरुङले नैतिकता र विधि दुवै हिसाबले सरकार कामचलाउ भइसकेकाले ओली आफैले राजीनामा दिनुपर्ने बताउँछन् । उनका अनुसार नयाँ सरकार गठन गर्न ओलीको विकल्प तयार गर्छु भन्ने प्रतिपक्षले पनि त्यस्तो विकल्प चाँडो तयार गर्नुपर्ने अवस्था रहेको बताए ।

‘मिल्दो देखिएन’

वाम विश्लेषक श्याम श्रेष्ठ पहिला ‘प्रतिगमनकारी’ भनेको सरकारलाई दिएको समर्थन यतिञ्जेलसम्म पनि माओवादी केन्द्रले फिर्ता लिन ढिला गर्दा ओली नेतृत्वको सरकारको आयु बढ्दै गएको बताउँछन् ।

‘पहिला प्रतिगमनकारीको सरकार भन्ने तर अहिले समर्थनलाई निरन्तरता राखिरहँदा यो के गरेको भनेर सबैले भनिरहेका छन् । तर समर्थन फिर्ता लिनेबित्तिकै ओली विश्वासको मत लिन काँग्रेस र जसपाको शरणमा पुग्ने र उनीहरुबीच समीकरण बन्न सक्ने देखेर नै ढिला गरेको हुनसक्छ भन्ने मेरो विश्लेषण हो’, श्रेष्ठले रातोपाटीसँग भने ।

उनका अनुसार सर्वोच्चको फैसला आएको भोलिपल्टै माओवादीले समर्थन फिर्ता गर्नुपर्ने हो । ढिलोचाँडो माओवादीले समर्थन फिर्ता लिनुको विकल्प नभएको भन्दै उनले नयाँ सरकार गठनका लागि बाटो खुलाउनुपर्ने बताए ।

‘एकातिर सरकारलाई असंवैधानिक र प्रतिगामी भन्ने, अर्कोतिर समर्थनलाई निरन्तरता दिइरहेको छ,’ उनले भने, ‘यो नैतिक र राजनीतिक दुवै हिसावले मिलिरहेको देखिदैन ।’

निर्णय भयो, सार्वजनिक भएन

माओवादी केन्द्रका एक स्थायी समिति सदस्यका अनुसार पार्टीले ओली सरकारप्रतिको समर्थन फिर्ता लिने निर्णय औपचारिकरुपमै गरिसकेको छ । तर, उक्त निर्णय सार्वजनिकमात्रै नगरिएको हो ।

‘पार्टीले समर्थन फिर्ता गर्ने निर्णय गरिसकेको छ । त्यो निर्णय सार्वजनिक नगर्नुमा केही कारण छन्,’ ती सदस्यले रातोपाटीसँग भने, ‘ओली सरकारको विकल्प तयार नहुँदासम्म निर्णय सार्वजनिक गर्नुको अर्थ छैन । यदि त्यो निर्णय सार्वजनिक गर्ने हो भने ओलीले पुनः संसद विघटन गर्न सक्छन् ।’

उनले प्रतिनिधि सभा पुनर्स्थापनापछि विभिन्न राजनीतिक दलबीच नयाँ सरकार गठनकै बारेमा छलफल भइरहेको बताए । ‘पार्टीहरु बैठक र छलफलमै छन् । हामीले फिर्ता लिने निर्णय त गरिसकेका छौं तर कुन दिन लिने भन्ने प्राविधिक कुरा भयो । चिठी लेखेर पठाउने कुरा पठाउँला’, ती नेताको भनाइ छ ।   

चाबी जसपाको हातमा

माओवादी केन्द्रले समर्थन फिर्ता लिनासाथ ओली सरकार ढल्ने निश्चित छ । तर लगत्तै अर्को सरकार बन्नु अनिवार्य हुन्छ । यस्तो अवस्थामा ओलीलाई फेरि सरकारमा जानबाट रोक्ने हो भने एमाले बाहेक तीन दल मिल्नुको विकल्प छैन । यस्तो अवस्थामा प्रतिनिधिसभामा रहेका नेपाली काँग्रेस, माओवादी केन्द्र र जनता समाजवादीको सहकार्य अनिवार्य हुन्छ । त्यसका लागि माओवादी केन्द्रले काँग्रेस र जसपासँग चरणचरणमा कुरा पनि गरिसकेको छ । काँग्रेस नयाँ सरकारको नेतृत्व लिन तयार रहेको देखिए पनि जनता समाजवादीले प्रस्ट निर्णय गरिसकेको छैन । जसका कारण माओवादी अध्यक्ष प्रचण्ड तत्कालै समर्थन फिर्ताको निर्णय सार्वजनिक गर्ने पक्षमा छैनन् ।

‘चाबी जसपाको हातमा पुगेको छ । उसले निर्णय गर्नेबित्तिकै प्रक्रिया अघि बढ्छ,’ अध्यक्ष प्रचण्ड निकट स्रोतले भन्यो, ‘जसपामा सर्वसम्मत निर्णय गर्नसक्ने अवस्थामा देखिएको छैन । सायद बिहीबारसम्म जसपाले औपचारिक निर्णय गर्छ, त्यसपछि मात्रै स्पष्ट खाका बन्छ ।’

जसपाको निर्णय बिहीबार

नयाँ सरकार गठनको विषयमा जनता समाजवादी पार्टी (जसपा) नेपालमा दुई धार छ । महन्थ ठाकुर र राजेन्द्र महतोसहितका नेताहरु प्रधानमन्त्री ओली नेतृत्वको सरकारसँगै सहमति गरेर जानुपर्ने पक्षमा छन् । तर, नेताहरु बाबुराम भट्टराई र उपेन्द्र यादव पक्ष भने ओली नेतृत्वको सरकारको बहिर्गमनको विकल्प नभएको बताइरहेको छ । यस विषयमा छलफल गर्न जसपाले चैत ५ गते कार्यकारिणी समितिको बैठक बोलाएको छ । सोही बैठकले यसबारे प्रस्ट निर्णय गर्ने जसपाका नेताहरुले बताएका छन् ।

बुधबारमात्रै जसपा संघीय परिषद् अध्यक्ष डा. भट्टराईले प्रधानमन्त्री ओली चक्रवर्ती बादशाह बन्ने सपनाबाट अझै पछि नहटेको बताएका छन् । भट्टराईले प्रधानमन्त्री ओली कुनै न कुनै बहानामा सत्तामा टिकिराख्न खोजेको आरोप बुधबार सामाजिक सञ्जालमार्फत लगाएका छन् ।

‘राज्यका सबै अंग र साधनश्रोत कब्जा गर्ने अनि सद्दाम हुसेन, परवेज मुसर्रफ, हुन सेन स्टाइलको चुनाव गराएर आफू चक्रवर्ती बादशाह बनिरहने सपनाबाट ओली पछि हट्ने कुनै छाँटकाँट नदेख्दा पनि उनलाई छिटो बिदा गर्न र लोकतन्त्र÷संविधानको रक्षा गर्न चुक्यौँ भने हामी कसैलाई इतिहासले माफ गर्ने छैन है !’, पूर्व प्रधानमन्त्रीसमेत रहेका भट्टराईले भनेका छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X