ad
केन्द्रीय संस्करण

१० मेगावाटभन्दा कम क्षमताका जलविद्युत आयोजनाले पुर्नकर्जा लिन पाउने, ब्याजदर ३ प्रतिशत

person explore access_timeफागुन २४, २०७७ chat_bubble_outline0

१० मेगावाट भन्दा कम  क्षमताको जलविद्युत आयोजनाहरुले पनि पुनर्कर्जा लिन पाउने व्यवस्था कार्यान्वयनमा जाने बाटो खुलेको छ । नेपाल राष्ट्र बैंकले पुनर्कर्जा कार्यविधिमा पहिलो संशोधन गर्दै कार्यान्वयनको बाटो खुलाएको हो । 

केन्द्रीय बैंकले २०७७ साउनमा जारी गरेको ‘नेपाल राष्ट्र बैंक पुनर्कर्जा कार्यविधि २०७७’ मा पहिलो संशोधन गर्दै यस्तो व्यवस्था गरेको हो । चालु आर्थिक वर्षको मौद्रिक नीतिको दोस्रो त्रैमासको समीक्षामा १० मेगावाटभन्दा कम क्षमताका जलविद्युत आयोजनाहरुलाई विशेष पुनर्कर्जा उपलब्ध गराउने उल्लेख थियो । सोहि अनुसार केन्द्रिय बैंकले कार्यविधिमा संशोधन गरेको हो ।

विशेष पुनकर्जाका लागि आवेदन दिदा १० मेगावाट भन्दा कम क्षमताको जलविद्युतको हकमा पुर्नकर्जा आवश्यकताको सम्बन्धमा बैंक तथा वित्तिय संस्थाको सिफारिस पत्र  आवाश्यकता पर्दछ । 

पुर्नकर्जालाई तीन प्रकारमा बर्गीकरण गरी सोही अनुसारको ब्याजदर राष्ट्र बैंकले निर्धारण गरेको छ । लघु घरेलु तथा साना उद्यम पुर्नकर्जाका लागि नेपाल राष्ट्र बैंकले बैंक तथा वित्तिय संस्थासँग २ प्रतिशत ब्याजदर लिन्छ भने बैंक तथा वित्तिय संस्थाले ग्राहकसँग ५ प्रतिशत ब्याजदर लिन पाउने व्यवस्था गरिएको छ । 

यस्तै विशेष पुर्नकर्जाका लािग राष्ट्र बैंकले बैंक तथा वित्तिय संस्थासँग १ प्रतिशत ब्याजदर लिन्छ भने उनीहरुले ग्राहकसँग ३ प्रतिशत ब्याजदर लिन्छन् । साधारण पुर्नकर्जाको हकमा भने राष्ट्र बैंकले ३ प्रतिशत र बैंकहरुले ग्राहकसँग ५ प्रतिशत ब्याजदर लिन पाउँछन् । 

यहाँ १० मेगावाट भन्दा कम क्षमताका जलविद्युत आयोजनाले विशेष पुर्नकर्जा पाउँने भएकाले ग्राहकलाई ३ प्रतिशत ब्याजदर पर्न जान्छ । 

केन्द्रिय बैंकले ऋणीको माग, आवश्यकता र औचित्यको आधारमा पुनर्कर्जाका सीमा हेरफेर गर्न सक्ने व्यवस्था समेत गरेको छ ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.