ad
केन्द्रीय संस्करण

किसान सूचीकरणले आत्मनिर्भरमा सहयोग पुर्‍याउँछ: प्रधानमन्त्री ओली

person explore access_timeफागुन २२, २०७७ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले कृषिको हरेक क्षेत्रमा आत्मनिर्भर बनाउन सरकारले प्रयास गरिरहेको बताएका छन् ।
किसान सूचीकरण आत्मनिर्भरका लागि पहिलो खुड्किला रहेको बताउँदै उनले नेपाल अल्पविकसित देशबाट विकसित देशको रुपमा अगाडि बढेको समेत बताए ।
किसान सूचीकरण राष्ट्रिय अभियानलाई शनिबार शुभारम्भ गर्दै प्रधानमन्त्री ओलीले एक वर्ष कोरोनाका कारण देशको विकासमा असर पुगेपनि कृषिमा त्यति असर नगरेको बताए । 

यो सूचीकरणले किसानको अवस्थाको बारेमा स्पष्ट पार्ने उनले बताए । किसान पहिचान भइसकेपछि उनीहरुलाई केके चाहिन्छ त्यो सबै सरकारले पुरा गर्ने बताउदै उनले किसानलाई प्रविधिसँग जोड्नु पर्ने कुरामा जोड दिए । प्रत्येक पालिकामा किसानको लागि तालिमको व्यवस्था गर्नु पर्ने भन्दै उनले त्यसबाट पनि पुगेन भने घुम्ती तालिमको व्यवस्था गर्नु पर्ने बताए ।
उनले भने, 'किसानलाई ठूलो स्केलमा उत्पादन गर्न प्रोत्साहन गर्नु पर्छ ।' अनुदानको दुरुपयोग धेरै हुने भएकाले सहकारीमार्फत अनुदानको व्यवस्था गर्नुपर्ने बताउँदै उनले किसानले फिर्ता गर्नु पर्ने गरि अनुदान दिनुपर्ने बताए ।

निरोगी नेपाल हुनका लागि निरोगी खाना हुनु पर्ने भन्दै उनले भान्सा घरबाट नै शुद्धतामा ध्यान दिनुपर्ने कुरामा पनि जोड दिए । पर्यटकीय विकासका लागि पनि कृषिको विकास हुनु आवश्यक रहेको बताउँदै प्रधानमन्त्री ओलीले यसमा विभिन्न डेभलपमेन्ट पार्टनरको सहयोग रहेको बताए ।
कृषिलाई मर्यादित बनाउन सरकारले काम गरिरहेको र यसमा सबैको सहयोग चाहिने पनि उनले बताए । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.