ad
केन्द्रीय संस्करण

लामो समयसम्म कम्युटरमा काम गर्दा हुनसक्छ 'कार्पल टनल सिन्ड्रोम'

person explore access_timeफागुन १५, २०७७ chat_bubble_outline0

लामो समयसम्म कम्युटरमा बसेर काम गर्दा सामान्यताः हात, कम्मरमा समस्या आउँछ । निरन्तर कम्युटरमा काम गर्दा धेरै कम्युटर स्क्रिनमा हेर्ने गर्दा आँखा, हड्डी र शरीरका मांशपेशीमा पनि समस्या पुग्छ ।

यसैबीच, कम्युटरमा लगातार काम गर्दा आउने अर्को समस्या हो, कार्पल टनल सिन्ड्रोम (carpal tunnel syndrome) । यो समस्या हात र नाडीमा हुने दुखाई हो । ८ देखि ९ घण्टासम्म निरन्तर काम गर्दा हुने अर्को समस्या सर्भाइकल स्पोन्डिलोसिस हो । अनुसन्धानका अनुसार इन्टरनेतको लत, सामाजिक सञ्जालको प्रयोग र निरन्तर कामको दबाबका कारण नै यस्ता समस्याहरु पैदा हुन्छ । 

भारतको नेशनल विमेन्स हेल्थ इन्फोर्मेशन सेन्टरले गरेको एक अनुसन्धानका अनुसार कार्पल टनल सिन्ड्रोमको जोखिमको कारण कम्युटरमा बसेर गरिने तिनै गतिविधिहरु हुन् । 

हात र नाडीमा हुने दुखाई अर्थात कार्पल टनल सिन्ड्रोम (carpal tunnel syndrome ) भएमा औषधि खानुपर्ने चिकित्सकहरु बताउँछन् ।  कार्पल टनल हड्डी र नाडीमा हुने समस्या हो । यो औंलाहरु, माझी औंला र चौँथो औंलासँग जोडिएको हुन्छ । यसमा औंलाहरु सुन्निने, कमजोरी हुने, झन्झनाउने गर्छ । यसले गर्दा हातले काम गर्न निकै गाह्रो हुन्छ । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.