ad
केन्द्रीय संस्करण

भारतद्वारा स्वास्थ्य चौकी निर्माणका लागि ५३ करोड सहयोग

person explore access_timeफागुन १४, २०७७ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । भारत सरकारले नेपालमा २५ वटा स्वास्थ्य चौकीको पुनर्निर्माणका लागि ५३ करोड रुपियाँ आर्थिक सहयोग प्रदान गरेको छ ।​ धादिङ जिल्लामा १२ वटा र सिन्धुपाल्चोक जिल्लामा १३ वटा गरी कूल २५ वटा स्वास्थ्य चौकीको पुनर्निर्माणका सो सहयोग दिने भनि सम्झौतापत्रमा हस्ताक्षर भएको नेपालस्थित भारतीय दूतावासले जनाएको छ ।

२०७२ सालको भूकम्पले क्षति पुर्याइएका यी स्वास्थ्य चौकी ५३ करोड रुपियाँको लागतमा पुनर्निर्माण हुन लागेको हो । सो पुनर्निर्माणका लागि ठेकेदारसँग पनि सम्झौतापत्रमा हस्ताक्षर भएको छ । यी स्वास्थ्य चौकीको निर्माणका लागि केन्द्रीय भवन अनुसन्धान संस्थान (सीबीआरआई), रुड्कीले प्राविधिक सहयोग प्रदान गर्नेछ । सीबीआरआई भूकम्प प्रतिरोधी पुनर्निर्माण क्षेत्रमा काम गर्दै आएको छ ।

नेपालका थप १० जिल्लाका स्वास्थ्य क्षेत्रमा पुनर्निर्माणका लागि भारत सरकारले ५० मिलियन अमेरिकी डलर आर्थिक सहयोग गर्ने प्रतिबद्धता पनि जनाएको छ । सोही प्रतिबद्धता अनुरुप १४७ वटा स्वास्थ्य परियोजनामध्ये यी २५ वटा स्वास्थ्य चौकीको पुनर्निर्माण राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण अन्तर्गत हुन लागेको हो ।

स्वास्थ्य क्षेत्रमा पूर्वाधार संरचना सुदृढीकरण गर्नका लागि भारत सरकारले नेपाल सरकारसँग मिलेर काम गरिरहेको छ । सन् २००३ देखि हालसम्म भारत सरकारद्वारा आर्थिक सहयोग पुर्याइएका साना विकास परियोजना योजना अन्तर्गतका ४० वटा भन्दा बढी स्वास्थ्य शिविर÷स्वास्थ्य चौकी निर्माण सम्पन्न भइसकेको दुतावासले जनाएका छ । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.