जीवनमन्त्रः बच्चाको पालन पोषणमा अत्यधिक सावधानी अपनाउनुपर्छ, आमाबुवाले सन्तानलाई सही–गलतबीचको फरक पक्कै सम्झाउनुहोस्

person explore access_timeमाघ २७, २०७७ chat_bubble_outline0

कहानीः


हाभारतमा कन्ती आफ्ना पाँच पुत्रसँग वनमा बसिरहेकी थिइन् किनभने धृतराष्ट्र चाहँदैनथे कि पाण्डुका पुत्रले राज्य पाउन् । धृतराष्ट्रका पुत्र दुर्योधन अधर्मी थिए । उनले सधैं पाण्डव पुत्रलाई तनावमा पार्दथे । कुन्तीका श्रीमान् पाण्डुको श्रापका कारण मृत्यु भइसकेको थियो । पाण्डुकी दोस्री श्रीमती माद्रीको पनि मृत्यु भइसकेको थियो । तीन पुत्र कुन्तीको तर्फबाट र दुई पुत्र माद्रीको तर्फबाट । सबै पाच पुत्रको पालन कुन्तीले एक्लै गरिरहेकी थिइन् । कुन्तीलाई थाहा थियो, जंगलमा त कुनै पनि सुख सुविधा पाइनेछैन, त्यसैले कुन्तीले पाँचै सन्तानको पालन पोषण यसरी गरिन् कि त्यो धर्मको प्रतिक बन्यो । महाभारत युद्धमा जब श्रीकृष्णले कसको पक्ष लिने भनेर निर्णय लिनुपर्यो तब उनले धर्मको मार्गमा हिँडिरहेका पाण्डव पुत्रलाई चुने । 

राजा धृतराष्ट र गान्धारीका सय पुत्र थिए । सबै पुत्रलाई सुख–सुविधाका हरेक चिज उपलब्ध गराइएको थियो तर राजा र रानीले आफ्ना सन्तालाई राम्रो संस्कार दिएनन् । त्यसैले सबैजना अधर्मी भए । सन्तानको मोहमा धृतराष्ट्रले दुर्योधनलाई सही गलतबीचको फरक बुझाएनन् । यसै एक गल्तीका कारण पूरा कौरव वंश नष्ट भयो । 

पाठः

कुन्तीले पाँच पुत्रको पालन पोषण अभावबीच गरिन् तर संस्कार राम्रो दिइन् । धर्म के हो, त्यसबारे बुझाइन् । त्यसै कारण सबै पाण्डव श्रीकृष्णको प्रिय बने । हामीले पनि बच्चालाई सुख–सुविधाका साथै राम्रो संस्कार पनि दिनुपर्छ । यति गर्न सके मात्रै उनीहरु भविष्यमा सफल हुन सक्छन् र सुख शान्ति प्राप्त हुन्छ । बच्चाको पालनपोषणमा लापरवाही गरे उनीहरुको पूरा जीवन खराब हुनसक्छ । 
 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।