अब अमेरिकाले यमनमा युद्धको समर्थन नगर्ने, बाइडेको विदेश नीतिमा परिवर्तन

person explore access_timeमाघ २३, २०७७ chat_bubble_outline0

अमेरिकाले यमनमा आफ्ना सहयोगीको आक्रामक कारवाहीको समर्थन अब नगर्ने भएको छ । यमन पछिल्लो ६ वर्षदेखि युद्धको विध्वंश झेलिरहेको  छ जसमा १ लाख १० हजारभन्दा बढीको मृत्यु भइसकेको बताइएको छ । 


विदेश नीतिमाथि आफ्नो पहिलो ठूलो भाषणमा राष्ट्रपति जो बाइडेनले भने, ‘यमनमा अब युद्ध समाप्त हुनुपर्छ ।’बाइडेन अघिका दुई राष्ट्रपतिको कार्यकालमा अमेरिकाले यमन विद्रोहीविरुद्ध साउदी अरब नेतृत्वको गठबन्धनको समर्थन गरेको थियो । यो संघर्षका कारण यमनका लाखौं मानिसहरुलाई भोकमरीको स्थितीमा ल्याइदिएको छ । 

यो लडाईं सन् २०१४ मा एक कमजोर यमनी सरकार र हूती विद्रोही आन्दोलनबीच सुरु भएको थियो । एक वर्षपछि यो लडाईं थप चर्कियो जब साउदी अरब र अन्य आठ अरब देशले हूती विद्रोहीमाथि हवाई हमला सुरु गर्न थालियो । यसले अमेरिका, बेलायत र फ्रान्सको समर्थन हासिल गरेको थियो । 

राष्ट्रपति बाइडेनले अमेरिकी विदेशी नीतिमा थुप्रै परिवर्तनको घोषणा गरे जसमा शरणार्थीको संख्यामा उल्लेखनीय वृद्धि छ । उनीहरुलाई अमेरिकामा आउन अनमति दिइनेछ र जर्मनीबाट अमेरिकी सैनिकलाई फिर्ता बोलाउने निर्णय फिर्ता लिनु पनि समावेश छ । यहाँ दोस्रो विश्व युद्धको अन्त्यदेखि अमेरिकी सैनिक तैनाथ छन् । 

यमनका लागि गरिएको घोषणाको अर्थ के हो ?

अमेरिका हूती विद्रोहीविरुद्ध युद्धमा यमन सरकार र उसको सहयोगी साउदीको नेतृत्व भएको गठबन्धनको समर्थन गर्दै आएको छ । बिहिबार गरिएको घोषणाका अनुसार अमेरिका अब आक्रामक अभियानको समर्थन गर्न बन्द गर्नेछ जसमा साउदी अरब र संयुक्त अरब इमिरेट्स (यूएई) लाई युद्ध सामाग्री बेच्नु पनि समावेश थियो । 
यो परिवर्तन अरब प्रायद्वीपमा अल–कायदाविरुद्ध अपरेशनका लागि होइन । 

बाइडेन प्रशासनले पहिले नै साउदी अरब र यूएईलाई हतियार बेच्नका लागि अस्थायी रोक लगाएको थियो । 

राष्ट्रपति बाइडेनको समूहले लेन्डरकिङ्गलाई यमनका राजदूतको रुपमा नियुक्त गर्ने अनुमान गरिएको छ जो एक अनुभवी कूटनीतिज्ञ र मध्य पूर्वका जानकार हुन् । 
नयाँ नीति ट्रम्प प्रशासनको नीतिभन्दा एकदम भिन्न छ । उनले साउदीको नेतृत्व भएको गठबन्धनका लागि समर्थन बढाएका थिए । अघिल्लो महिना ट्रम्प प्रशासनका विदेशमनत्री माइक पोम्पियोले हूतिलाई आतंकवादी संगठन भनेर नाम दिन लागिएको घोषणा गरेका थिए । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।