ad
x
अर्थतन्त्र

पुस मसान्तमा कस्तो आउला बैङ्कहरुको रिपोर्ट ?

person explore access_timeमाघ ५, २०७७ chat_bubble_outline0

 


काठमाडौं । बैङ्क तथा वित्तीय संस्थाहरुलाई वित्तीय विवरण प्रकाशन गर्ने चटारो सुरु भएको छ । बैङ्क तथा वित्तीय संस्था मात्रै नभएर बीमा कम्पनी तथा बजारमा सूचीकृत अन्य कम्पनीहरु समेत यस्तो तयारीमा छन् । नेपाल धितोपत्र बोर्डले बजारमा सूचीकृत प्रत्येक कम्पनीले प्रत्येक त्रैमासको वित्तीय विवरण अनिवार्य रुपमा प्रकाशन गर्नुपर्ने व्यवस्था गरेको छ । बोर्डमात्रै नभएर राष्ट्र बैङ्क, बीमा कम्पनी लगायतका नियामक निकायले पनि यस्तो रिपार्ट प्रकाशनलाई अनिवार्य गरेका छन् । यही नियामकीय व्यवस्था पालना गर्न त्यस्ता संस्थाहरुले तयारी थालेका हुन् ।सरोकारवालाका लागि सबै कम्पनीहरुको वित्तीय विवरण उत्तिकै महत्त्वपूर्ण हुने भए पनि अहिले बैङ्क तथा वित्तीय संस्थाको वित्तीय विवरण कस्तो आउला भन्ने चासो देखिएको छ । खासगरी बैङ्कको नाफा, प्रवाह भएको कर्जाको अवस्था, नउठेको कर्जाको प्रोभिजनिङ तथा व्यवसाय विस्तारको अवस्था मुख्य चासोको विषय हुन्छ । त्यसबाहेक पुँजीकोष अनुपात, सीसीडी अनुपात, पुँजीकोषको लागत, आधारदर लगायत सूचकलाई पनि महत्वपूर्ण मानिन्छ । बैंकिङ क्षेत्र अरु क्षेत्रसँग जोडिएको हुनाले यस्ता रिपोर्टलाई व्यवसायिक निर्णयको एउटा आधारको रुपमा समेत लिइन्छ । नाफा तथा प्रतिशेयर आम्दानी जस्ता सूचकमा भने शेयरधनीको चासो रहन्छ । कस्तो आउँला बैङ्कहरुको रिपोर्ट ?सामान्य अवस्थामा दोस्रो त्रैमासको रिपार्टलाई त्यति धेरै महत्त्वपूर्ण मानिँदैन । तर, यो वर्ष अवस्था फरक छ । कोभिड–१९ को महामारीको प्रभावले असोजसम्म अधिकांश क्षेत्रहरु बन्दको अवस्थामा थिए । सोही कारण बैङ्कबाट प्रवाह भएको कर्जा तिर्ने वा नयाँ कर्जा लिने क्षमतामा ती संस्थाहरु थिएनन् । जनजीवन सामान्य हुँदै गएको अवस्थामा बैंकिङ क्षेत्रमा यसको प्रभाव कस्तो रह्यो भन्ने देखाउन समेत यसपटक यो रिपोर्टलाई महत्त्वपूर्ण मानिन्छ ।यो त्रैमास बैङ्कहरुका सुखद बैङ्करले बताउँदै आएका छन् । यो अवधिमा नयाँ ऋण प्रवाह हुने र पुराना ऋण उठ्ने क्रमले तीव्रता पाएको उनीहरुको भनाई छ । निक्षेपमा ब्याजदर घट्दै गएकोले यसपटक बैङ्कहरुको पुँजीकोषको लागत निकै तल पुग्ने अवस्था घटेको छ । यसले आधारदरलाई समेत प्रभाव पार्दा ऋणको ब्याजदर समेत सोही अनुसार कम हुँदै गएको छ ।घट्दो ब्याजदरका बाबजुद यो क्षेत्रमा निक्षेप परिचालनको अवस्था भने बढ्दै गएको छ । यो अवस्थाले निक्षेप परिचालनमा बैङ्क तथा वित्तीय संस्थाहरु सन्तुलित अवस्थामा रहेको बैङ्कर्सहरु बताउँछन् । यसको सकारात्मक असर वित्तीय विवरणमा उनीहरुको भनाई छ ।

कर्जा प्रवाहमा पनि अहिले वृद्धि हुँदै गएको छ । असार मसान्तमा बैङ्क तथा वित्तीय क्षेत्रबाट ३२ खर्ब ५७ अर्ब रुपैयाँ कर्जा प्रवाह भएकोमा मंसिर मसान्तसम्म मात्रै ३५ खर्ब २२ अर्ब रुपैयाँ बराबरको ऋण प्रवाह भएको छ । पुस महिनामा कर्जा विस्तारमा थप सुधार भएको बैङ्करहरुले बताउँदै आएका छन् । कम ब्याजदरमा समेत निक्षेप परिचालन बढ्दै जानु सकारात्मक रहेको उनीहरु बताउँछन् ।

बढ्दो निक्षेपसँगै कर्जा प्रवाहको चुनौती भने बैङ्कहरुलाई अझै छ । राष्ट्र बैङ्कले सीसीडी अनुपात ८५ प्रतिशतसम्म कायम गरेर ऋण प्रवाह गर्नुपर्ने व्यवस्था गरे पनि अहिले यस्तो अनुपात ७५ प्रतिशत भन्दा तल छ । यसले अझै पनि बैङ्कहरुको लगानीयोग्य रकममा होल्ड भएर बसेको अवस्थालाई बुझाउँछ । बैङ्कर्स संघका अध्यक्ष भुवन दाहाल पनि बैङ्कको व्यवसाय पहिलेभन्दा राम्रो हुँदै गए सहज अवस्थामा नरहेको बताउँछन् । यसका लागि थप मिहिनेत गर्नुपर्ने अवस्था रहेको उनको भनाई छ ।

समग्रमा बैङ्कहरुको रिपोर्ट असोज मसान्तको भन्दा राम्रो देखिनसक्ने अनुमाज बैङ्कर्सहरुले गरेका छन् ।

कामना सेवा र फस्र्ट माइक्रोफाइनान्सले गरे सुरुवात

बैङ्क तथा वित्तीय संस्थामध्ये कामना सेवा विकास बैङ्क र फस्र्ट माइक्रोफाइनान्स वित्तीय संस्थाले रिपोर्ट प्रकाशन गरेका छन् । दुवै संस्थाहरुले सोमबार पसु मसान्तसम्मको वित्तीय विवरण प्रकाशन गरेका हुन् । यसमध्ये कामना सेवाको नाफा अघिल्लो वर्षको तुलनामा १ सय ६२ प्रतिशतले वृद्धि भएर ३९ करोड ४ लाख रुपैंयाँ पुगेको छ ।

फस्र्ट माइक्रोफाइनान्सको नाफा सामान्य घटेको छ । यो कम्पनीको नाफा अघिल्लो वर्षको भन्दा ६ प्रतिशतले घटेर ६ करोड २८ लाख रुपैयाँमा सीमित भएको हो । हालसम्म वाणिज्य बैङ्क र वित्त कम्पनीको तर्फबाट कुनै कम्पनीको वित्तीय विवरण प्रकाशन भएको छैन । यद्यपि समग्रमा सबै क्षेत्रमा सन्तोषजनक प्रगति हुने अपेक्षा सरोकारवालाहरुको छ ।

तेस्रो त्रैमासमा प्रभाव पर्नसक्ने

अहिले बैङ्कहरुको नाफा अवास्तविक रहेको र धेरै नाफा देखाउन ऋणको इभरग्रिनिङ गर्ने गरेको आशंका समेत हुने गरेको छ । कोभिड–१९ महामारीको समयमा यस्तै अवस्था देखाउन क्षमताभन्दा बाहिर गएर कर्जा विस्तार गरिएको आशंका समेत गरिएको छ ।

माघ मसान्त सुरु भएसँगै नेपाल राष्ट्र बैङ्कले बैङ्क तथा वित्तीय संस्थाको स्थलगत सुपरिवेक्षण सुरु गरेको छ । यस्तो सुपरिवेक्षणलाई तीव्रताका साथ अघि बढाउने राष्ट्र बैङ्कको तयारी छ । स्थलगत सुपरिवेक्षणका क्रममा कैफियत देखिए तत्कालै थप प्रोभिजनिङ गर्न वा अन्य निर्देशन पालना गर्न राष्ट्र बैङ्कको टोलीले बाध्य बनाउन समेत सक्छ । यस्तो अवस्थामा तेस्रो त्रैमासको रिपोर्टमा भने नकारात्मक असर पर्नसक्ने जानकारहरु बताउँछन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।