केन्द्रीय संस्करण

मोदीमाथि राहुलको निशाना–इतिहासमै पहिलोपटक आर्थिक मन्दी सुुरु भयो

person explore access_timeकात्तिक २७, २०७७ chat_bubble_outline0

एजेन्सी । भारतीय रिजर्भ बैंक (आरबीआई) ले चालू वित्त वर्षको दोस्रो त्रैमासिकमा सकल घरेलु उत्पादन (जिडिपी) को वृद्धदर नकारात्मक रहने अनुमान गरेको छ । यसपछि काँग्रेसका पूर्व अध्यक्ष राहुल गान्धीले प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीमाथि निशाना साधेका छन् । 

ट्वीटरमार्फत राहुल गान्धीले इतिहासमै पहिलोपटक भारत आर्थिक मन्दीमा प्रवेश गरेको जनाएका छन् । प्रधानमन्त्री मोदीका कामले भारतको शक्तिलाई कमजोरीमा परिणत गरिदिएको उनको दाबी छ । आरबीआईले मौद्रिक समिक्षालाई लिएर आधिकारिक आँकडा अहिलेसम्म जारी गरेको छैन ।

समाचार एजेन्सी पिटिआईका अनुसार आरबीआईका गभर्नर शक्तिकान्त दासले चालू वित्त वर्षमा विकास दर माइनस ९ दशमलव ५ प्रतिशत हुनसक्ने अनुमान गरेका थिए । यसअघि अप्रिलदेखि जुनसम्मको पहिलो त्रैमासिकका दोरान पनि जीपिडीको विकास दर माइनसमै थियो । 

आरबीआईका गभर्नरले जिडीपीको अन्तिम त्रैमासिकमा वृद्धिको बाटोमा फर्कने अनुमान गरेका थिए । उनले आर्थिक ह्रासका लागि कोरोनाका कारण सिर्जित अनिश्चित अवस्थालाई जिम्मेवार बताएका थिए । केन्द्रीय बैंकका अनुसार पहिलो त्रैमासिकमा विकास दर माइनस २३ दशमलव ९ प्रतिशत थियो । 

भारतमा कोरोना भाइरस महामारी रोक्नका लागि सरकारले मार्च महिनाको अन्त्यदेखि पूर्ण लकडाउन गरेको थियो । यसको असर अर्थव्यवस्थामा स्पष्टै देखियो र पहिलो त्रैमासिकमा जिडिपी विकास दर २३ दशमलव ९ प्रतिशतले माइनस रह्यो । यद्यपि, जुलाई देखि सेप्टेम्बरसम्मको दोस्रो त्रैमासिकका दौरान अनलक सुरु भइसकेको थियो, बिस्तारै–बिस्तारै  सबै गतिविधिहरुलाई सुरु गर्न छुुट दिइएको थियो । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.