ad
x
विश्व अर्थतन्त्र

विश्वमा आर्थिक मन्दी हुँदा पनि डगमगाउँदैन चिनियाँ अर्थतन्त्र, यस्तो छ कारण

‘ग्रेट इन्टरनेशनल सर्कुलेशन’पछि ‘डुअल सर्कुलेशन’ नीतिले चीनको वर्चश्व बढाउँदै

person explore access_timeकात्तिक १६, २०७७ chat_bubble_outline0

 


 केही दिनअघि ‘ब्लूमबर्ग’ले एउटा समाचार लेख्यो– चीनमा त्यहाँका नागरिकले प्रयोग गरिसकेपछि लगाउन छाडेका २ करोड ६० लाख टन कपडा ठुलो समस्या बनेको छ । हरेक वर्ष पाँच अरब टिशर्ट बनाउने चीनमा पुराना कपडा पर्यावरणका लागि चुनौती बन्दै आएको छ ।यस्तै, रोयटर्स समाचार एजेन्सीले चीनमा केही ठूला लग्जरी ब्राण्डका ‘सेकेन्ड ह्यान्ड प्रोडक्ट’ बेच्नका लागि कयौँ वेभसाइट सञ्चालन भएका र ती कम्पनीले संघर्ष गर्नु परिरहेको खबर प्रकाशित गर्‍यो ।चीनसँगै जोडिएको तेस्रो समाचार पनि आयो– जुलाइदेखि सेप्टेम्बरसम्मको त्रैमासिक अवधिमा चीनको अर्थतन्त्र ४.९ प्रतिशतले बढ्यो ।अमेरिकासँग व्यापार युद्ध सुरु भएपछि लगातार चीनको अर्थतन्त्र संकटमा परेको समाचार पढ्दै आएका पाठकका लागि तेस्रो समाचार आश्चर्यजनक हुन स्वाभाविक थियो । अमेरिकी राष्ट्रपति निर्वाचनमा होमिएका डोनाल्ड ट्रम्प र जो बाइडेनका लागि पनि चीनको अर्थतन्त्रमा देखिएको यो चमत्कारपूर्ण समाचार आफ्नो सुझबुझभन्दा परको विषय बन्न पुग्यो ।अमेरिकासँग व्यापार युद्ध सुरु भएपछि लगातार चीनको अर्थतन्त्र संकटमा परेको समाचार पढ्दै आएका पाठकका लागि तेस्रो समाचार आश्चर्यजनक हुन स्वाभाविक थियो । अमेरिकी राष्ट्रपति निर्वाचनमा होमिएका डोनाल्ड ट्रम्प र जो बाइडेनका लागि पनि चीनको अर्थतन्त्रमा देखिएको यो चमत्कारपूर्ण समाचार आफ्नो सुझबुझभन्दा परको विषय बन्न पुग्यो । यतिमात्र होइन, चीनमा आर्थिक संकट बढ्ने आँकलनका साथ त्यहाँका कम्पनीलाई आफ्नो मुलुकमा बोलाउने उपयुक्त समयको प्रतीक्षामा रहेका मुलुकहरु पनि चकित भए ।‘डुअल सर्कुलेशन’ नीतिको चमत्कारचीनमा मानिसहरुले लगाउन छाडेका पुराना कपडाको पहाड खडा हुनु, सेकेन्ड ह्यान्ड लग्जरी सामान बेच्नका लागि खुलेका कम्पनीले आफ्नो अस्तित्व जोगाउनकै लागि संघर्ष गर्नुपरेको र विश्व अर्थतन्त्रको निकै खराब अवस्थाका बाबजुद चीनको अर्थतन्त्रले प्रगति गर्नु तीन फरक समाचार भए पनि यी सबैको अन्तरवस्तु एकआपसमा गाँसिएका छन् । यी सबैलाई चिनियाँ राष्ट्रपति सी चिनफिङको ‘डुअल सर्कुलेशन’ नीतिले गाँसेको देखिन्छ । ‘डुअल सर्कुलेशन’को एक हिस्सा आन्तरिक सर्कुलेशन हो भने अर्को हिस्सा बाह्य सर्कुलेशन हो ।

https://statichindi.theprint.in/

विश्व अर्थतन्त्रको निकै खराब अवस्थाका बाबजुद चीनको अर्थतन्त्रले प्रगति गर्नु तीन फरक समाचार भए पनि यी सबैको अन्तरवस्तु एकआपसमा गाँसिएका छन् । यी सबैलाई चिनियाँ राष्ट्रपति सी चिनफिङको ‘डुअल सर्कुलेशन’ नीतिले गाँसेको देखिन्छ । ‘डुअल सर्कुलेशन’को एक हिस्सा आन्तरिक सर्कुलेशन हो भने अर्को हिस्सा बाह्य सर्कुलेशन हो ।

आन्तरिक सर्कुलेशनअन्तर्गत चीनले घरेलु माग र खपत बढाएको छ । चीन विश्वको सबैभन्दा ठुलो निर्यातकर्ता मात्र नभएर सबैभन्दा ठुलो आयातकर्ता मुलुक पनि हो । चीनको घरेलु बजार शक्तिशाली छ । लगभग १.४ बिलियनभन्दा बढी जनसंख्यामध्ये मध्यम वर्ग तीव्र गतिमा बढिरहेको छ । चीनको ६० प्रतिशत जनसंख्या सहरमा बस्छ । जसले गर्दा ‘कन्जुमर मार्केट’लाई विशालकाय बनाइदिएको छ । परिणामस्वरुप तमाम छुट र प्रोत्साहनका बाबजुद चीनमा मेनुफ्याक्चरिङ बेस बनाएका निकै कममात्र बहुराष्ट्रिय कम्पनीहरु चीनबाट बाहिरिन चाहन्छन् । किनकि वैश्विक अर्थतन्त्र सुस्त भएको अवस्थामा पनि विशालकाय चिनियाँ बजार आफ्ना लागि ‘रामवाण’ बन्न सक्छ भन्ने उनीहरुले राम्ररी बुझेका छन् ।

घरेलु खपत बढाउने चीनको प्रयासले पनि तीव्र रुपमा प्रगति गरिरहेको छ । त्यसो त सन् २००६ देखि नै चिनियाँ नेतृत्वले देशको जीडीपीमा उपभोक्ता खर्चको हिस्सा तीव्र रुपमा बढाउन र इन्फ्रास्ट्रक्चरमा बढी मात्रामा लगानी होस् भन्नेमा जोड दिँदै आएको छ । तर सी चिनफिङले यो रणनीतिलाई कडाइका साथ लागू गर्न थालेका छन् । उनले हालैका दिनमा मकैको खेती अवलोकन गर्नु, स्टील कारखाना निरीक्षण गर्नु, इनोभेसन सेन्टर निरीक्षण गर्नुजस्ता परिदृष्यले प्रस्ट पार्दछ कि चिनियाँ नेतृत्व घरेलु खपत बढाउन हरसम्भव प्रयास गरिरहेको छ । खासगरी अमेरिकासँग टेक्नोलोजी विवादले चीनलाई माइक्रो चिप र सेमी–कन्डक्टर बनाउनका लागि ठुलो लगानी गर्न प्रेरित गरेको छ ।

घरेलु खपतको बलमा दौडिरहेको छ चिनियाँ अर्थतन्त्र

सन् २००८ मा चीनको ट्रेड सरप्लस (आयातको तुलनामा निर्यात बढी) उसको जीडीपीको ८ प्रतिशत थियो तर सन् २०१८ मा त्यो घटेर १.३ प्रतिशतमा सीमित भएको छ । जबकि यो दर जर्मनीमा ५ र दक्षिण कोरियामा ८ प्रतिशत थियो । अमेरिका अहिले पनि चीनको तुलनामा आयातमा बढी निर्भर छ ।

चिनियाँ अर्थतन्त्र अब निर्यातको भरमा नभई घरेलु खपतको बलबुतामा दौडिरहेको छ । सन् २०१५ सम्म १६ मध्ये ११ त्रैमासिकमा चीनको जीडीपीमा घरेलु खपतको हिस्सा ६० प्रतिशत थियो । चीन आज दुनियाँको सबैभन्दा ठुलो अनलाइन रिटेल मार्केट बनेको छ ।

चिनियाँ अर्थतन्त्र अब निर्यातको भरमा नभई घरेलु खपतको बलबुतामा दौडिरहेको छ । सन् २०१५ सम्म १६ मध्ये ११ त्रैमासिकमा चीनको जीडीपीमा घरेलु खपतको हिस्सा ६० प्रतिशत थियो । चीन आज दुनियाँको सबैभन्दा ठुलो अनलाइन रिटेल मार्केट बनेको छ । ‘म्याकेन्जी’को एक रिपोर्टअनुसार लग्जरी वस्तु, मोबाइल फोन, मदिराको विश्व बजारमा चीनको हिस्सा ३० प्रतिशत अर्थात् चिनियाँ उपभोक्ताकै छ ।

चिनियाँ नागरिकले प्रयोग गरी फ्याँकेका पुराना कपडाको पहाड बन्नु र सेकेन्ड ह्यान्ड लग्जरी वस्तुका विक्रेताले बजारमा टिकिरहनका लागि संघर्ष गर्नु परिरहेको अवस्थाले नै चिनियाँ उपभोक्ताको खपतको शक्ति कति छ भन्ने देखाउँछ । पछिल्लो समय चिनियाँ उपभोक्ताको समृद्धि यति बढिसकेको छ कि उनीहरु पुरानो वस्तु प्रयोग गर्नुलाई आर्थिक र सामाजिक रुपमा राम्रो नजरले हेर्दैनन् ।

चिनियाँ उपभोक्ताको शक्ति

चीनको श्रमिक जनसंख्यासँग अघिल्लो पुस्ताको तुलनामा खानपिनका अतिरिक्त अन्य वस्तुमा खर्च गर्नका लागि बढी पैसा छ । चीनमा  मजदुरी दर सस्तो हुन्छ भन्ने मान्यता अन्त्य भइसक्यो । श्रमिकलाई कम पारिश्रमिक दिएर देशले घरेलु खपत र मागको बलमा ठुलो अर्थतन्त्र बन्न सम्भव छैन भन्ने कुरालाई चिनियाँ नेतृत्वले राम्रोसँग बुझिसकेको छ । त्यसैले पछिल्लो समय चिनियाँ उद्योगमा काम गर्ने मजदूरको तलब र भत्तामा उल्लेख्य वृद्धि गरिएको छ । यसले गर्दा घरेलु बजारमा सकारात्मक प्रभाव देखिएको छ ।

चीनमा  मजदुरी दर सस्तो हुन्छ भन्ने मान्यता अन्त्य भइसक्यो । श्रमिकलाई कम पारिश्रमिक दिएर देशले घरेलु खपत र मागको बलमा ठुलो अर्थतन्त्र बन्न सम्भव छैन भन्ने कुरालाई चिनियाँ नेतृत्वले राम्रोसँग बुझिसकेको छ । त्यसैले पछिल्लो समय चिनियाँ उद्योगमा काम गर्ने मजदूरको तलब र भत्तामा उल्लेख्य वृद्धि गरिएको छ । यसले गर्दा घरेलु बजारमा सकारात्मक प्रभाव देखिएको छ ।

हिजोआज चीनमा रोजगार युवाशक्ति र उनीहरुको खपत क्षमता यति बढेको छ कि उनीहरु आफ्नो बलबुतामा वैश्विक खपतलाई नयाँ रुप दिन सक्षम छन् ।

चीनको सहरी उपभोक्ताले आफ्नो आम्दानीको ज्यादा हिस्सा यातायात, कम्युनिकेशन, शिक्षा र स्वास्थ्यमा खर्च गर्न थालेका छन् । अब भोजन उनीहरुको चिन्ताको विषय बन्न छाडेको छ । सन् २००० मा एउटा औसत चिनियाँ परिवारले आफ्नो आम्दानीको ५० प्रतिशत हिस्सा भोजनमै खर्च गर्दथ्यो । तर सन् २०१७ मा यो दर घटेर २५ प्रतिशतमा सीमित रहन पुग्यो ।

यो मामिलामा चीन विकसित देशको बराबरीमा आइपुगेको छ । जापानको एक औसत परिवारले भोजनका लागि आफ्नो कमाइको २६ प्रतिशत हिस्सा खर्च गर्दछ । दक्षिण कोरियामा यो दर २९ प्रतिशत छ भने अमेरिकामा १७ प्रतिशत छ ।

‘ग्रेट इन्टरनेशनल सर्कुलेशन’पछि ‘डुअल सर्कुलेशन’

चीनलाई बलियो आर्थिक शक्ति राष्ट्र बनाउने सपना देखेका देङ्ग श्याओ पिङ्गले तीन दशक अघि ‘ग्रेट इन्टरनेशनल सर्कुलेशन’को नीति अपनाएका थिए । यसमा घरेलु म्यानुफ्याक्चरिङ लर अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा निर्यातलाई चिनियाँ अर्थव्यवस्थाको मेरुदण्ड मानिएको थियो ।

सन् २००८ को वित्तीय संकटले चिनियाँ नीति निर्मातालाई यो मोडलको सीमाहरुप्रति सतर्क तुल्याइदियो । अमेरिकासँगको व्यापार युद्धले बाँकी काम पूरा गरिदियो । त्यसपछि चिनियाँ नेताले देशको अर्थव्यवस्थाका लागि बाहिरी खपतमा निर्भर रहन उचित नहुने निष्कर्ष निकाले । घरेलु खपतको बलबुतामा अर्थतन्त्र टिकाउन ‘डुअल सर्कुलेशन’ नीति अख्तियार गरियो । चीन निर्यातमा आधारित अर्थव्यवस्था भएको मुलुक हो र उसमाथि प्रतिबन्ध लगाएर विवश तुल्याउन सकिन्छ भन्ने सोच राख्नेहरुले चीनको घरेलु बजारको शक्तिलाई आँकलन गर्नै सकेनन् ।

चीन निर्यातमा आधारित अर्थव्यवस्था भएको मुलुक हो र उसमाथि प्रतिबन्ध लगाएर विवश तुल्याउन सकिन्छ भन्ने सोच राख्नेहरुले चीनको घरेलु बजारको शक्तिलाई आँकलन गर्नै सकेनन् ।

कोरोनाको कहरबाट चीनको अर्थतन्त्र यति चाँडो ‘रिकभर’ हुनुमा उसको सुदृढ घरेलु बजारकै अहम् भूमिका छ । आफ्नो ठुलो जनसंख्याका लागि लगातार भोजन, ऊर्जा, नयाँ प्रविधिको प्रबन्ध गर्नु चीनका लागि सबैभन्दा ठुलो चुनौती हो । यी तीनै कुराका लागि चीन धेरै हदसम्म अन्य मुलुकसँग निर्भर थियो । चिनियाँ नेतृत्वले आयातका माध्यमबाट आवश्यकता पूरा हुने भए पनि यसले देशको खजानाको स्थिति कमजोर तुल्याउने र यो नीतिबाट आर्थिक वृद्धिमा ठुलो छलाङ मार्न नसक्ने महसुस गर्दै घरेलु काम र खपत बढाउने रणनीतिलाई जोड दियो । विश्वको अर्थव्यवस्था संकटमा परिरहेको र वैश्विकरणको चमक फिका भएको समयलाई नै उपयुक्त मानेर चीनले यो नीतिलाई अख्तियार गरेको छ । सही समयमा सही प्रहार गर्नुले नै चिनियाँ नेतृत्वलाई सफल तुल्याएको हो । 

स्रोतः द प्रिन्ट Title Picture: https://www.chinausfocus.com

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।