ad
केन्द्रीय संस्करण

प्रदेश नम्बर २ : संविधान दिवसमा कतै विरोध, कतै खुशियाली

person explore access_timeअसोज ३, २०७७ chat_bubble_outline0

जनकपुर । संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रात्मक नेपालले नयाँ संविधान पाएको ५ वर्ष पूरा भएको छ । ५ वर्ष पूर्व २०७२ साल असोज ३ गते संविधानसभाबाट नयाँ संविधान जारी भयो । संविधान जारी भईरहँदा एकातर्फ दिपावली मनाइँदै थियो भने अर्को तर्फ तराई मधेसमा संविधान विरोधमा जनविद्रोह नै भएको थियो । 

यद्यपि बिरोधका स्वरका बीच पनि तत्कालिन प्रधानमन्त्री तथा अहिलेका जसपा नेपालका नेता डा. बाबुराम भट्टराईले नै संविधान जारी गरे । संविधान जारी भएको ५ वर्ष भई सकेपछि अहिले मुलुकमा संघीयता कायमसँगै प्रदेश नम्बर २ को सरकारको नेतृत्व मधेसवादी दल जसपा नेपालले गर्दै आएको छ । तर नयाँ संविधानलाई टेकेर सपथ ग्रहण गरिसकेको करिब ३४ वर्षसम्म पनि सो संविधानलाई अँगाल्न नसकेको जस्तो देखिएको छ ।

राष्ट्रिय जनता पार्टी नेपाल र संघिय समाजवादी पार्टी मिलेर बनेको नवगठित जनता समाजवादी पार्टी नेपालका नेता कार्यकर्ताहरुले जिल्ला जिल्लामा संविधान जारी भएको दिनलाई कालो दिनको रुपमा मनाउँदै बिरोध जनाएका छन् ।

जनकपुरधाममा संविधान दिवसको बिरोधमा जनता समाजवादी पार्टीले बिरोध -याली निकालेको छ । जनता समाजवादी पार्टीका नेता एवं प्रदेश २ को भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्री जितेन्द्र सोनलको नेतृत्वमा जसपाका नेताहरुले बिरोध -याली निकालेका हुन् । 
उनीहरुले असोज तीन, कालो दिन भन्दै जनकचोकदेखि विरोध -याली निकाल्दै नगरको विभिन्न भागको परिक्रमा गरि पुनः जनकचोकमा आएर कोणसभामा परिणत भएको थियो ।

विरोध -यालीमा सहभागीहरुले विभेदपूर्ण संविधानले मधेसी जनताको  हक अधिकार संरक्षण नगरेको तथा सरकारले मधेसका जनताको अधिकारको ग्यारेन्टी हुने गरी संविधान संशोधन गर्न पनि अस्वीकार गरिरहेको भन्दै संविधानको विरोधमा प्रदर्शन गरेका हुन् ।

विरोध रैलीमा जसपाका संघीय सांसद उमाशंकर अरगरिया, प्रदेशसभा सदस्य रामअशिष यादव, परमेश्वर साह लगायतका नेता कार्यकर्ताहरुको सहभागिता थियो । जनता समाजवादी पार्टीले साँझ साढे ६ बजेदेखि पौने सातबजेसम्म १५ मिनेट ब्लाक आउट गर्न आह्वान गरेको कार्यक्रममा समेत स्थानीयवासीहरुले सहभागिता जनाएका छन् । 

सबैलामा संविधान जलाउनेमाथि लाठीचार्ज

धनुषाको सबैलामा केही स्थानीयहरुले संविधान दिवसको बिरोध गर्दै संविधान जनाउनै लाग्दा प्रहरीले लाठी चार्ज गरेको छ । सबैलाको ईलाका प्रहरी कार्यालयको थुना भित्रै केही महिना अगाडी ज्यान गुमाएका शम्भु सदाको आमाको नेतृत्वमा स्थानीयहरुले संविधान जलाउन खोजेपछि प्रहरीले लाठी चार्ज गरेको स्थानीय शम्भु पण्डितले बताए  ।

स्थानीयहरुलाई संविधान जलाउनेहरुलाई रोक्न खोजेपछि सामान्य बल प्रयोग गर्नु परेको सबैला ईलाका प्रहरी कार्यालयका ईन्चार्ज इन्सपेक्टर रामकुमार यादवले जानकारी दिए । घटनामा चोटपटक कसैलाई नलागेको उनले बताए । 

तर मधेस आन्दोलनकारीको एक समुहले पहिलो पटक संविधान दिवसको दिन दिप प्रज्वलन गरी मनाएको छ  । संविधान जारी भएको ५ वर्षपछि युवाहरुले सार्वजनिक रुपमा सार्वजनिक स्थलमा कालो दिवसको विरोध गर्दै औपचारिकरुपमै प्रदेश सरकार र जसपा नेपालहरुलाई चुनौती दिँदै संविधान दिवस मनाएका हुन् ।

जनता समाजवादी पार्टी नेपालका युवा नेता समेत रहेका सुशील कर्णको अगुवाईमा संविधान दिवस कार्यक्रम मनाइएको हो । युवा नेता कर्णले संविधानमा केहि त्रुटी रहेको स्वीकार गर्दै जसरी सत्तामा बसेर प्रदेश २ को सरकारले सोही संविधानलाई टेकेर सत्तामा रहेर संविधानको विरुद्धमा बोल्नु लज्जास्पद कुरा रहेको बताए । उनले भने, 'संविधानको विभिन्न धारा टेकेर प्रदेशको सत्तामा पुगेको जसपा नेपालले जनतालाई भ्रममा राख्दै ठग्ने गरेकाले हामीले सो कार्यको विरोध गरेका हौँ ।'

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.