लकडाउनः सुरक्षा कि आतङ्क ?

person explore access_timeभदौ १९, २०७७ chat_bubble_outline0

म पत्रकार । मसँग सूचना तथा प्रशारण विभागले दिएको परिचयपत्र छ । समाचार डेक्सको जिम्मेवारी भएकाले मलाई फिल्डमा जानुपर्ने आवश्यकता पर्दैन । र, मैले मेरो परिचयपत्रको दुरुपयोग गरेर घुम्न जाने वा अरु फाइदा उठाउने काम पनि गरेकी छैन । तर, म सोह्रखुट्टे नजिकै बसेर काम गर्ने र नयाँबजारमा खानाखाने भएकाले दिनमा दुईपटक आउजाउ गर्नुपर्ने हुन्छ । म सधैं सेनिटाइजर, मास्क र ग्लोब्सको प्रयोग गरेर पूर्ण सावधानीका साथ हिँड्ने गर्छु ।


तर लकडाउन, सटडाउन वा निषेधाज्ञाको बीचमा मैले भोगेका र देखेका दृश्य पट्यारलाग्दा छन् । ती दृश्यहरुले स्वाभाविक प्रश्नहरु उब्जाएका छन्, जारी निषेधाज्ञा कोरोना संक्रमणबाट जोगिन हो कि नागरिकलाई सास्ती दिन ?कोरोना महामारीको यो विषम परिस्थितीमा फ्रन्टलाइनमा खटिएका प्रहरीका थुप्रै समाचार हरेक दिन जसो पोष्ट गर्ने गरेकी छु । महामारीको पर्वाह नगरी फ्रन्टलाइनमा खटिएर कर्तव्य निर्वाहसँगै स्वच्छ मनले आफ्ना देशका नागरिकको सुरक्षामा खटिने तमाम प्रहरीमा मेरो सलाम छ । तर, यहि समयमा मैले देखेका र भोगेका केही तिता यथार्थहरु पनि छन् । जहाँ प्रहरी प्रशासन यति निर्मम बनेर उभिएको छ कि, ऊ कसैको भावना वा समस्या बुझ्ने प्रयास नै गर्दैन । महामारीले त्राहित्राहि बनेका जनता प्रहरीको व्यवहारले मर्नु न बाँच्नुको अवस्थामा पुगेका छन् । जुन कुरालाई यी परिदृश्यले पुष्टि गर्छन् ।‘ओइ तलाईं थाहा छैन कर्फ्यु भन्ने ??’ यत्तिकैमा भ्यानको पछाडि बस्ने एक प्रहरी सिपाइ झरे । अनि फेरि भ्यानमा नै चढे । सायद अगाडि बस्ने प्रहरीहरुको आदेश फेरि भ्यानमा चढ्ने आयो होला । म वारी नै हिँडिरहेँ । भ्यानसम्म पुगेर जवाफ नदिँदै भ्यान हुँइकियो । म पछि पछि गएँ । भ्यान सोह्रखुट्टे तिर गयो ।

परिदृश्य १

नयाँबजार फुटबल ग्राउण्ड नजिकै स्कुटी लिएर निस्किँदै थिए । सोही क्रममा साइरन बजाउँदै प्रहरीको गाडी आयो । नजिकै आएर एक प्रहरीले झ्यालबाट नै भने, ‘ओइ यो स्कुटी कसको हो ? तेरो ? तलाई यहाँ राख्न हुँदैन भन्ने थाहा छैन ?’ उहाँको बोली यति रुखो र डाँको यति ठूलो थियो कि, मैले जवाफ दिनै सकिनँ । त्यसै आत्तिएँ ।

परिदृश्य २

भदौ १ गतेबाट दोस्रो चरणको लकडाउन भयो जसलाई सरकारले निषेधाज्ञा भन्यो । निषेधाज्ञाकै बीच भदौ ४ गते बेलुकीको कुरा हो म नयाँबजारबाट खाना खाएर घर फर्किदै थिएँ । नयाँबजारको सडकमा बालाजुतिरबाट प्रहरीको गाडी आयो । अनि, म दायाँ साइडमा थिएँ । प्रहरीको भ्यान बायाँ साइडमा । त्यहीं रोकिएको गाडीबाट ठूलो डाँकोमा प्रहरी बोले, ‘ओइ तलाईं थाहा छैन कर्फ्यु भन्ने ??’ यत्तिकैमा भ्यानको पछाडि बस्ने एक प्रहरी सिपाइ झरे । अनि फेरि भ्यानमा नै चढे । सायद अगाडि बस्ने प्रहरीहरुको आदेश फेरि भ्यानमा चढ्ने आयो होला । म वारी नै हिँडिरहेँ । भ्यानसम्म पुगेर जवाफ नदिँदै भ्यान हुँइकियो । म पछि पछि गएँ । भ्यान सोह्रखुट्टे तिर गयो ।

परिदृश्य ३

मंगलबार (भदौ १६ गते) साँझ अफिसको काम सकेर फेरी नयाँबजार खाना खान जाँदै थिएँ । फलफूल चोकभन्दा अलि तल नयाँबजारतिर गल्लीको मुखमा एकजना दिदी लगभग ५० मुठा जति साग र केही तरकारी लिएर बस्नुभएको थियो । फलफूल चोकतिरबाट प्रहरीको भ्यान हुइकिँदै आयो । सडक वरिपरि  खोलिएका एकाध पसलका सटरहरु धमाधम बन्द गर्न थालिए । एकछिन त्यहाँ सटरको आवाज बाहेक केही सुनिएन ।

उनले फोन डायल गर्नै नभ्याइ भाइ आइपुगे । तर, भाइसँगसँगै चालक सिटमा बसेका प्रहरी पनि निस्किए र साग बेच्ने दिदीको भाइलाई लात्तीले हाने । ती भाई हुत्तिएर म उभिए नजिकै आइपुगे । उनको अनुहारमा लाचार र निरीहपन झल्कन्थ्यो । उनको हातमा रित्तो क्यारेट र एउटा मुडा थियो । उता, दिदी रुँदै थिइन् । भन्दै थिइन्, ‘यही दुई–चार मुठा साग बेच्न नपाए हामी भरे के खाने ?’ कठै ! ती दिदीको चित्कार सुन्ने फुर्सद कहाँ छ र ती प्रहरीलाई ?

तरकारी बेच्न बसेकी दिदी पनि साग पोको पार्न थाल्नुभयो । उहाँको अगाडि प्रहरीको भ्यान रोकियो । प्रहरी भ्यानको पछाडिपट्टिको सीटबाट एकजना प्रहरी जवान निस्किए ।

उनले ती दिदीलाई भने, ‘बन्द गर्ने समय भएपछि बन्द गर्नुपर्दैन ?’ उनले ती दिदीको साग राखिएको क्यारेट खोतल्दै केही नभएको संकेत दिए, चालक सिट नजिकै बस्ने प्रहरीलाई । म नजिकैबाट यो सब दृश्य नियालिरहेकी थिएँ ।

दिदीलाई ‘छिटो भाग ! छिटो भाग !’ भनिरहेका थिए । दिदीले मोबाइल निकालेर भनिन्, ‘पख्नुस् न, भाइलाई बोलाउनुपर्छ यी सामानहरु उठाउन ।’

दिदीको मोबाइलमा उज्यालो मात्रै देखियो ।  उनले फोन डायल गर्नै नभ्याइ भाइ आइपुगे । तर, भाइसँगसँगै चालक सिटमा बसेका प्रहरी पनि निस्किए र साग बेच्ने दिदीको भाइलाई लात्तीले हाने । ती भाई हुत्तिएर म उभिए नजिकै आइपुगे । उनको अनुहारमा लाचार र निरीहपन झल्कन्थ्यो । उनको हातमा रित्तो क्यारेट र एउटा मुडा थियो ।

उता, दिदी रुँदै थिइन् । भन्दै थिइन्, ‘यही दुई–चार मुठा साग बेच्न नपाए हामी भरे के खाने ?’ कठै ! ती दिदीको चित्कार सुन्ने फुर्सद कहाँ छ र ती प्रहरीलाई ? दिदीको रुवाइ मेटाउँदै साइरन बजाउँदै प्रहरीको भ्यान अगाडि बढ्यो ।

यी सब दृश्य नियालीरहेकी मलाई ती दिदीबारे जान्न मन लाग्यो । र अर्को दिन त्यही पुगेर सोधखोज गरेँ ।

काठमाडौँका गल्लीमा यसैगरी, तरकारी बेचेर दुई छोराहरुको लालनपालन गर्दै आइरहेकी रहिछन् । उनको श्रीमान वेपत्ता भएको पनि वर्षौ भएको रहेछ । जिउँदै छन् या छैनन् केही पत्तो छैन रे अहिलेसम्म ।  

यतिले मात्र उनको दुःख कहाँ भरिएको रहेछ र । उनी त अपाङ्ग पो रहिछन् । खुट्टाका गोलीगाठाभन्दा तलका भाग नै रहेनछन् । त्यसैले त सागका क्यारेट बोकेर भाग्न नसकेकी रहिछन् । मलाई अब उनको दुःखको घाउ योभन्दा बढी कोट्याउन उचित लागेन र त्यहाँबाट निस्किए ।

मनमा कुरा खेलिरह्यो प्रश्नहरु उव्जिरहे । लकडाउनकै समयमा पनि अनलाइनको नाममा चलिरहेका तरकारी, खाद्यान्नलगायत अन्य व्यापारलाई सरकारले छुट दिने तर यसरी दुई छाकका लागि संघर्ष गरिरहेका दुःखी गरिबलाई भने हेर्नु पर्दैन सरकार ? 

यी त केही प्रतिनिधि परिदृश्य मात्रै हुन् । सहरका गल्ली–चोकमा यस्ता पीडित नागरिक र निर्मम प्रशासनको दादागिरी प्रशस्तै देख्न पाइन्छ । अहिले आमनागरिकमा यो प्रश्न उब्जिएको छ कि, ‘लकडाउन गरेर सरकारले सुरक्षा गर्न खोजेको हो कि यातना दिन ?

प्रहरी प्रशासन किन यतिधेरै असंवेदनशील र अबुझ बन्दैछ । सरकार वा प्रशासन नागरिकको सुरक्षाका लागि हुनुपर्ने हो । तर, यहाँ प्रशासन नै जनविरोधी छ । किन यसरी विकास भइरहेछ यो संरचना ? मनमा निरन्तर प्रश्न खेलिरहन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।