केन्द्रीय संस्करण

विशेष अदालतमा मुद्दाको चाप बढ्दै, यस बर्ष मात्रै चार सय ५० थान मुद्दा दर्ता

person explore access_timeअसार ३१, २०७७ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । यो आर्थिक बर्ष विशेष अदालतको १८ बर्षको इतिहासमै सबैभन्दा धेरै मुद्दा दर्ता भएका छन । 

विशेष अदालतले यस बर्ष मात्रै चार सय ५० थान मुद्दा दर्ता भएको बताएको छ । न्यून स्रोत साधनको उपलब्धताका बीच विशेष अदालतमा पछिल्लो समयमा मुद्दाको संख्या ह्वात्तै बढेको छ । विशेष अदालतका अध्यक्ष शिबराज अधिकारीले इजलास अपुग छ, मुद्दा दर्ताको अवस्था बढ्दो छ, अपराधका प्रकृति परिवर्तनशील छन तर अदालतको मानबिय र भौतिक दुबै अभावका कारण मुद्दा थपिँदै गएको बताए ।

एउटै मुद्दामा धेरै प्रतिवादी, प्रमाणको गहन अध्ययनपछि मात्रै फैसला गर्न सकिने भएकाले विशेष अदालतमा मुद्दाको चाप बढिरहेको बताए। अहिले बिशेष अदालतलाई भ्रष्ट्राचार, अकुत सम्पत्ति, सम्पत्ति शुद्धिकरण लगायतका मुद्दा हेर्ने कार्यक्षेत्र छ । तर अनुसन्धान गर्ने निकाय अख्तियार,  सम्पत्ति शुद्धिकरण विभाग जस्ता कार्यालय सुविधासम्पन्न र प्रविधीको उच्चतम उपयोग गरिरहेका भएपनि न्यायिक मन प्रयोग गर्ने विशेष अदालत भने न्यून स्रोत साधनमा सञ्चालन भएकाले यि दुईबीचको खाडल पुर्ने प्रमुख चुनौति विशेष अदालतलाई रहेको रजिष्ट्रार अशोककुमार क्षेत्रीले बताए ।  

मूलुकको समग्र सुशासनसँग जोडिएको विशेष अदालतल भौतिक देखि कर्मचारीसम्मको अभावले रणनीतिक योजना अनुसारको उपलब्धी हाँसिल गर्ने सकेको छैन । यदयपी यसबर्ष आर्थिक बर्ष नसकिदै यो बर्ष भएका सबै फैसलाको पूर्णपाठ तयार पार्न सक्षम देखिएको छ । 

साथै बिशेष अदालतले स्थापनाको १८ बर्षपछि विशेष अदालत नियमावली ल्याउन पहल पनि सुरु गरेको छ । विशेष अदालत ऐन २०५९ अनुसार गठन भई भ्रष्टाचार, सम्पत्ति शुद्धिकरण लगायतका मुद्दाको सुनुवाई गर्ने विशेष अदालतले नियमावली ल्याउन पहल गरेको हो । कार्यविधिमा सरलीकरण, फैसला कार्यान्वयन, संयन्त्रको स्थापना र कार्यविवरणको निर्धारण गर्न पनि नियमावलीको आवश्यक परेको विशेष अदालतका रजिष्ट्रार अशोककुमार क्षेत्रीको भनाई छ । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.