अर्थतन्त्र

मौद्रिक नीतिमा ब्याजदर बहस : संगठित नहुँदा निक्षेपकर्ता अन्यायमा

person explore access_timeअसार १९, २०७७ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । संघीय बजेट, प्रादेशिक बजेट र स्थानीय बजेटपछि यतिबेला बजारमा मौद्रिक नीति निर्माणको विषय चर्चामा छ । तीनै तहका सरकारले ल्याएका नीति तथा कार्यक्रम तथा बजेटबाट आफ्ना मागहरु पूरा गराउन प्रयास गरेका विभिन्न स्वार्थ समूहहरु यतिबेला मौद्रिक नीतिमा केन्द्रित हुँदा यो अहिले चर्चामा रहेको हो । नेपाल राष्ट्र बैङ्क यतिबेला मौद्रिक नीतिको तयारीमा अघि बढेको छ । संघीय सरकारको बजेट र त्यससँग सम्बन्धित विधेयकहरु पारित भइसकेको अवस्थामा अवस्थामा बजेटको लक्ष्यलाई सहयोग पुग्नेगरी मौद्रिक नीति निर्माण गर्नु राष्ट्र बैङ्कको दायित्व हुन्छ । सोहीअनुसार त्यस्तो नीतिका लागि तयारी गरिरहेको राष्ट्र बैङ्कले जनाएको छ ।


हुन त सरकार, नयाँ आर्थिक वर्ष सुरु हुनै लाग्दा नियामक निकायदेखि सबैजसो सार्वजनिक संस्थान, पब्लिक तथा प्राइभेट कम्पनी, संघसंस्था तथा व्यक्तिले समेत नयाँ कार्यक्रम तथा योजना बनाइरहेकै हुन्छन् । त्यसैले यो एउटा नियमित प्रक्रिया हो । तर, संवैधानिक रुपमै स्थापित तीन तहका सरकारपछिको सबैभन्दा शक्तिशाली निकाय मानिने नेपाल राष्ट्र बैङ्कले लिने नीतिले बृहत् रुपमा प्रभाव पार्ने भएकोले यसको चर्चा धेरै हुने गर्छ ।मौद्रिक नीतिले खासगरी मूल्य स्थायित्व र तरलता र अल्पकालिन ब्याजदरको स्थायित्वलाई हेर्ने गर्छ । तर, नेपाल राष्ट्र बैङ्कले ल्याउने मौद्रिक अन्तर्गत वित्तीय क्षेत्रको नियामकीय र सुपरिवेक्षकीय नीति पनि समावेश हुने भएकोले बृहत् दायरासहितको मौद्रिक नीतिलाई महत्त्वपूर्ण मानिएको हो ।अहिले नेपाल राष्ट्र बैङ्कको नियमन दायरामा २७ वटा वाणिज्य बैङ्क, २२ वटा विकास बैङ्क, २२ वटै वित्त कम्पनी, ९० वटा लघुवित्त संस्था, एउटा पूर्वाधार बैङ्क, ५१ वटा रेमिट्यान्स कम्पनी, ९ वटा भुक्तानी सेवा सञ्चालक र १४ वटा भुक्तानी सेवा प्रदायक संस्थाहरु छन् । यीबाहेक हुलाक बचत बैङ्क र केही गैरबैङ्किङ वित्तीय संस्थाको नियमन समेत राष्ट्र बैङ्कले गर्दै आएको छ ।

यी संस्थाहरुबाट ३५ खर्ब बढीको निक्षेप, ३२ खर्ब भन्दा बढीको कर्जा, साढे ८ खर्ब बढीको रेमिट्यान्स कारोबार तथा दैनिक अर्बौँ बराबरको भुक्तानी सेवाहरु सञ्चालन भइरहेका छन् । यहही सिस्टममार्फत् राष्ट्र बैङ्कसँग नजोडिएका क्षेत्रको गतिविधि नियन्त्रण गर्ने क्षमता राष्ट्र बैङ्कसँग हुन्छ । त्यसैले राष्ट्र बैङ्कले ल्याउने यस नीतिसँग समग्र अर्थतन्त्रको मूल्य संरचना, स्थायित्व जस्ता विषय जोडिएर आउँछन् ।

मौद्रिक नीतिले समेट्ने विषय

बचत परिचालन, कर्जा प्रवाह, वित्तीय सेवा र भुक्तानी तथा कारोबारहरुलाई आधुनिक र व्यवस्थित बनाउने सवाल अन्ततः बैङ्किङ च्यानलमा नै ठोक्किएर आउँछ । यस अर्थमा बैङ्किङ क्षेत्रको स्वायत्त नियमनकारी निकायको रुपमा रहेको राष्ट्र बैङ्कले ल्याउने मौद्रिक नीतिबाट धेरैले आश गर्ने ठाउँ रहन्छ ।

यहाँ निक्षेपकर्ताहरुले निक्षेपमा उच्च प्रतिफलको अपेक्षा गरेका हुन्छन् । कर्जा परिचालन गर्ने ऋणीहरुले सस्तो ब्याजदरमा कर्जा खोजिरहेका हुन्छन् । वित्तीय मध्यस्तकर्ताको रुपमा रहेको बैङ्क तथा वित्तीय संस्थाले पनि उच्च प्रतिफलको आशा गरिरहेका हुन्छन् । सोही अनुरुप उनीहरुले आ–आफ्नो माग र सुझावहरु पेश गरिरहेका समेत छन् । खासगरी निक्षेपकर्ताले निक्षेपमा पाउने ब्याज, ऋणीले क्षेत्रगत रुपमा प्रवाह हुने कर्जामा तिर्नुपर्ने ब्याज तथा बैङ्कहरुले राख्न पाउने ब्याजदर अन्तरको विषय त्रिपक्षीय रुपमा चासोको विषय रहन्छ । यसले वित्तीय व्यापारमा हुने मूल्य र नाफाको प्रतिविधित्व गर्छ ।

अर्को महत्त्वपूर्ण विषय भनेको वित्तीय कारोबारको सहजीकरण पनि हो । त्यसअन्तर्गत कर्जा तथा भुक्तानी सेवाहरुको जोखिमको स्तर मापन र त्यसको नियमन हो । अर्थात् कुन क्षेत्रमा प्रवाह गर्ने ऋणको सीमा के कति हुने, कुन भुक्तानी सेवा प्रदायकहरुले गर्ने भुक्तानीहरुको सीमा के कति हुने भन्ने विषय पनि यही नीतिसँग जोडिएर आउँछ ।

हाम्रो कर्जा प्रणाली अहिले पनि धितो सुरक्षणमा आधारित भएकोले यो विषय अझै महत्वपूर्ण भएर हुन्छ । उदाहरणका लागि कुनै जग्गा धितोमा राखेर ऋण लिनु छ भने सो जग्गाको वित्तीय मूल्याङ्कनको प्रक्रिया मौद्रिक नीतिले तय गर्छ । अहिले सरकारी मूल्याङ्कन र प्रचलित कारोबार मूल्यको भारित औसत निकालेर यस्तो मूल्याङ्कन गरिन्छ । त्यसरी आउने वित्तीय मूल्याङ्कनको कुन सीमासम्म ऋण दिने भन्ने निर्णय गर्ने अधिकार पनि राष्ट्र बैङ्कसँग नै हुन्छ ।

जोखिमको अनुमान तथा वर्गीकरण मौद्रिक नीतिको अर्को महत्वपूर्ण औजार हो । नेपाल राष्ट्र बैङ्कले बैङ्क तथा वित्तीय संस्थाबाट हुने कर्जा प्रवाहको क्षेत्रगत जोखिमको पनि मूल्याङ्कन गरेको हुन्छ । उदाहरणका लागि रियलस्टेट क्षेत्रमा दिइने कर्जा प्रवाहमा जोखिम १०० प्रतिशत कायम गर्दा मुद्दति खाताको रकमको धितोमा दिइने कर्जाको जोखिम शुन्य प्रतिशतमा सीमित हुन्छ । यही जोखिमको आधारमा बैङ्कहरुको जोखिमका आधारित पुँजीकोष अनुपातको मापन गरिन्छ । यो मापक राष्ट्र बैङ्कको प्रमुख सुपरिवेक्षकीय औजारमध्ये एक हो । वित्तीय र मौद्रिक विषयसँग सम्बन्ध राख्ने यीनै विषयमा आधारित भएर ल्याउने मौद्रिक नीतिले बहुसंख्यकको माग पूरा गर्नुपर्छ भन्ने सबैको अपेक्षा हुन्छ ।

बजेटजस्तो सजिलो छैन

विकास अर्थशास्त्रले वस्तुलाई दुई भागमा विभाजन गरेको हुन्छ । निजी वस्तु र सार्वजनिक वस्तु । निजी वस्तुको उपभोग त्यसको स्वामित्व ग्रहण गर्ने व्यक्तिले मात्रै गर्छ भने सार्वजनिक वस्तुको उपभोग त्यसमा लागत नव्यहोर्ने पक्षले समेत प्राप्त गर्न सक्छ । त्यसैले, हरेक सरकारले करमार्फत् स्रोत परिचालन गरेर सार्वजनिक वस्तुमा लगानी गर्छन् । यहाँ सरकारले सार्वजनिक वस्तुको छनौट गर्ने काम मात्रै गर्छ । तर मौद्रिक नीतिले व्यक्तिगत सम्पत्तिलाई सार्वजनिक उपयोगिताको लागि प्रयोग गराउने काम मात्रै गर्छ । त्यसैले यो थप महत्वपूर्ण छ । 

अहिले बैङ्किङ क्षेत्रबाट प्रवाह हुने कर्जाको भारित औसत ब्याजदर १०.९९ प्रतिशत छ । त्यस्तै, बैङ्कहरुको निक्षेपको औसत भारित ब्याजदर ६.४४ प्रतिशत छ । यो बैशाख मसान्तको तथ्यांकमा आधारित ब्याजदर हो । यो हिसाबले यो अविधसम्म बैङ्कहरुको भारित औसत ब्याजदर अन्तर ४.५५ प्रतिशत कायम हुन आउँछ । वित्तीय कारोबारलाई व्यापार मान्ने हो भने बैङ्कहरुको लागत मूल्य ६.४४ प्रतिशत हो । बिक्री मूल्य १०.९९ प्रतिशत हो भने मध्यस्तकर्ताको मूल्य ४.५५ प्रतिशत हो । वित्तीय क्षेत्रको यो अवस्थाकाबीच ऋणीहरुले ब्याजदर महँगो भइरहेको गुनासो गरिरहेका छन् । बैङ्कहरुले आफ्नो नाफा घटेको गुनासो गरिरहेका छन् । उता निक्षेपकर्ताहरु पनि ब्याजदर कम भएको गुनासो गरिरहेका छन् ।

निक्षेपको ब्याजदर अहिले घट्दो क्रममा छ । बैशाखसम्म मुद्दति खातामा व्यक्तिगततर्फ ९.७५ प्रतिशत तथा संस्थागततर्फ ८.६ प्रतिशतसम्म ऋण दिएका वाणिज्य बैङ्कहरुले अहिले क्रमशः ८.७५ प्रतिशत र ७.१ प्रतिशतमा सीमित गरिदिएका छन् । त्यस्तै बचत खातामा ६.५ प्रतिशतसम्म दिइँदै आएको ब्याज बैशाखदेखि अधिकतम ५.५ प्रतिशतमा सीमित गरिएको छ । अहिले बचत खाताको औसत ब्याजदर ४.२७ प्रतिशत छ । मुद्दति खाताको ब्याजदर भने अहिले ९.४५ प्रतिशत छ । पूरानो ऋण परिपक्व भइनसकेको अवस्थामा यो अझै केही बढी देखिएको हो ।

सामान्यतया निक्षेपकर्तालाई वित्तीय साधनको स्रोत मानिने र निक्षेपकर्ताहरु जोखिम कम लिने प्रकृतिको हुने हुनाले उनीहरुलाई थोरै तर स्थिर प्रतिफल दिनुपर्ने तर्क गरिन्छ । त्यसो गर्दा देशको मुद्रास्फीति भन्दा औसत ब्याजदर केही विन्दु माथि रहनुपर्छ । तर यहाँ अवस्था उल्टो छ । चालु आर्थिक वर्षको वैशाख महिनासम्म नेपालको मुद्रास्फीति दर ६.४६ प्रतिशत छ । तर बचतको ब्याजदर भने ५ प्रतिशत भन्दा पनि तल झरेको छ । यसले गर्दा बैङ्कमा बचत गर्नेहरुले अहिले पनि दिनप्रतिदिन आफ्नो मूल्य घटाइरहेका छन् ।

तर, अझै पनि बैङ्कहरुको ब्याजदर घटाउने क्रम सकिएको छैन । अहिले मुद्दति निक्षेपमा दिइँदै आएको ८.७५ प्रतिशतको ब्याजदरलाई अझै १ प्रतिशतले घटाएर अधिकतम दर कायम गर्ने तयारी बैङ्कर्स संघले गरिरहेको छ । यदि त्यसो भयो भने बचत निक्षेपको ब्याजदर पनि लगभग सोही बराबर घट्न जान्छ । त्यसले गर्दा साधारण नेपालीले गर्ने बचत रकमले दिनप्रतिदिन आफ्नो मूल्य ह्रास व्यहोर्नुपर्ने अवस्था सिर्जना हुन्छ ।

उता ऋणीहरुको आफ्नै गुनासो छ । उनीहरुले चर्को ब्याजदरमा ऋण लिएर व्यवसाय गर्न नसक्ने भन्दै ऋणको ब्याजदर घटाउनुपर्ने बताइरहेका छन् । ५ प्रतिशत ब्याजदरमा व्यवसाय गर्न कर्जा प्रवाह गर्नुपर्ने उनीहरुको माग छ । अहिले पनि धेरै बैङ्कहरुको आधारदर १० प्रतिशत भन्दा माथि रहेको अवस्थामा जोखिम प्रिमियम जोड्दा ब्याजदर १४÷१५ प्रतिशतसम्म पुग्ने गरेको भन्दै उनीहरुले यति चर्को ब्याजमा ऋण लिएर कारोबार गर्ने वातावरण नै नभएको बताइरहेका छन् ।

बैङ्कहरुको गुनासो पनि कम छैन । अघिल्लो वर्ष ब्याजदर अन्तरको गणना विधि संशोधन गरिएपछि त्यसको विरोध गर्दै आएका बैङ्क तथा वित्तीय संस्थाहरुले अहिले पनि बैङ्किङ क्षेत्रको नाफा त्यति राम्रो नभएको बताउँदै आएका छन् । उनीहरुले ४.४ प्रतिशतको ब्याजदर अन्तरमध्ये करिब १.२ प्रतिशत लागतमा खर्च हुने भएकोले नाफा करिब ३.२ प्रतिशत मात्रै भएको जनाएका छन् । १०० रुपैंयाको कारोबारमा ३.२ प्रतिशत नाफा भनेको केही नभएको समेत बैङ्कहरुको तर्क छ ।

यतिमात्रै होइन । ब्याजदरको छुट, प्राथमिकताप्राप्त क्षेत्र हुने कर्जा प्रवाह, पुनकर्जा जस्ता दरहरु अहिले, कर्जा निक्षेप अनुपात लगायत वित्तीय सूचकहरुमा नियामकीय निकाय र नियमित हुने संस्थाहरुबीच बार्गेनिङ हुने गर्छ । नियामकहरु वित्तीय सूचकहरुलाई कसिलो बनाएर नियमनलाई खुकुलो छोड्न चाहन्छन् । यसले गर्दा नियाकमीय नीतिहरु असफल हुने सम्भावना कम हुन्छ । अहिले बैङ्कहरुको सीसीडी अनुपातका सम्बन्धमा बैङ्क र राष्ट्र बैङ्कबीच त्यसैमा कुरा मिलिरहेको छैन । बैङ्कहरु सीसीडी अनुपातलाई ८५/९० प्रतिशतको सीमामा पुर्याउन वा खारेज नै गर्न चाहन्छन् । राष्ट्र बैङ्क त्यसो गरेर जोखिम लिन चाहँदैन । यीनै सौदाबाजीहरु मौद्रिक नीति निर्माणका अभिन्न अंगहरु हुन् ।

कहाँनिर होला मिलनबिन्दु ?

ब्याजदरको प्रसङ्ग यतिबेला निकै पेचिलो बनेको छ । डेढ वर्ष अघि नै ऋणको ब्याजदर घटाउने विषयमा सुरु भएको आन्दोलन अहिले पनि सकिएको छैन । सोही आन्दोलनपछि पहिले औसत १३ प्रतिशतको नजिक पुगेको ऋणको लागत अहिले १०.९९ प्रतिशतमा झरेको देखिएको छ । बैशाख महिनाको यो तथ्यांक असार मसान्तसम्म आइपुग्दा यसमा थप गिरावट देख्न पाइनेछ । त्यसो त, यो ऋणमध्ये पनि होमलोन, हायर पर्चेज लोन, ओभरड्राफ्ट कर्जा, शेयरलोन जस्ता व्यक्तिगत ऋणको ब्याजदर महँगो छ । यी हिस्साहरुलाई कटाउने घटाउने हो व्यवसाय गर्नेले अहिले पनि एकल अंकको ब्याजदरमा ऋण पाएका छन् ।

अहिले हाम्रो अर्थतन्त्रमा मुद्रास्फीति दर उच्च छ । अर्थतन्त्रको मुद्रास्फीतिबाट लाभ प्राप्त गर्ने उद्योगी, व्यापारीले नै हो । जबकी बचतकर्ता र गैरव्यापारिक व्यक्तिहरु भने यसबाट पीडित भइरहेका हुन्छन् । यस्तो अवस्थामा उच्च मुद्रास्फीतिका बाबजुद अझै पनि ऋणको ब्याजदर घटाउँदा यसले निक्षेपकर्तामाथि अन्याय हुन जान्छ । यो स्रोतको समन्यायिक वितरणको सिद्धान्तको प्रतिकुल हुन जान्छ ।

अहिले व्यवसायीहरुले देखेको ब्याजदर घटाउने अर्को मुख्य ठाउँ भनेको कर्पोरेट लोनको ब्याजदर घटाउने हो । उनीहरुको तर्क के छ भने कर्पोरेट हाउसहरुले व्यवसाय गरेर नाफा कमाउने हो, बैङ्कको ब्याज खाएर बस्ने होइन । सैद्धान्तिक रुपमा त्यो विषय ठीक पनि हो । तर व्यवहारिक रुपमा त्यसतो छैन । अहिले पनि कर्मचारी सञ्चय कोष, नागरिक लगानी कोष, बीमा कम्पनी लगायतका ठूला निक्षेपकर्ता मानिने संस्थाहरुलाई बाहिर भनिएजस्तो लगानी गर्न सम्भव छैन । उनीहरु नियम र विनियमले बाँधिएका हुन्छन् । त्यसका बाबजुद पनि स्रोतको संरक्षण गर्ने र त्यसको मूल्य घट्न नदिने दायित्व उनीहरुको हुन्छ । यस्तो अवस्थामा कर्पोरेट ऋणको ब्याजदर समेत मुद्रास्फीतिभन्दा कम हुन नहुने तर्क गरिन्छ ।

बजारमा विभिन्न क्षेत्रका संघसंस्था खुले पनि अहिलेसम्म निक्षेपकर्ताको हितका लागि भने कुनै पनि संस्था खुलेको पाइँदैन । बहुसंख्यक लगानीकर्ताको हितमा सरकार हुनुपर्ने भए पनि निक्षेपकर्ताको हितका लागि सरकारले समेत बेही बोलेको पाइँदैन । त्यसैले दिनप्रतिदिन निक्षेपकर्ताहरु मारमा पर्दै आएका छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।