टाल्सटायले पाएको ज्याला

person explore access_timeअसार ७, २०७७ chat_bubble_outline0

एक दिन रुसका विख्यात साहित्यकार लियो टाल्सटाय गाउँलेको जस्तो पोसाक लगाएर स्टेसनमा गाडीको प्रतीक्षा गरिरहेका थिए ।


एउटी महिलाले उनलाई साधारण किसान ठानेर भनिन्, ‘यता हेर्नू त, मेरा श्रीमान् त्यो अगाडिको होटलमा हुनुहुन्छ । तिमीले उहाँलाई यो चिठ्ठी दिएर आउनू है । यो काम गर्न म तिमीलाई दुई आना पैसा दिन्छु, लौ लिनू ।’ज्यालाको रुपमा पाइएको पैसा लिएर टाल्सटायले चिठ्ठी पुर‍्याएर त्यहीँ फर्केर आए ।एकछिनपछि एक जना धनी व्यक्ति त्यहाँ आए । उनले टाल्सटायसँग अत्यन्त सम्मानका नम्रतापूर्वक कुरा गर्न थाले ।

ती महिलाले यी सब दृश्य हेरिरहेका थिइन्, छक्क पर्दै । उनले आफूले काममा लगाएको व्यक्तिबारे सोधखोज गर्न थालिन् । सोधखोजको क्रममा उनले थाहा पाइन्, त्यो गाउँलेजस्तो देखिने मानिस त लियो टाल्सटाय पो रहेछन् !

त्यसपछि ती महिला लाजले रातोपिरो भइन् । उनले टाल्सटायको नजिक गएर माफी माग्न थालिन् । अनि आफूले ज्यालाको रुपमा दिएको पैसा फिर्ता मागिन् ।

टाल्सटायले हाँसेर जवाफ दिए, ‘बहिनी, यो त मैले काम गरे बापत पाएको ज्याला हो । यो पैसा म कसरी फिर्ता दिन सक्छु र ?’

Title Photo: https://live.mrf.io

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।