ad
x

जेरानियम : रोप्न र हुर्काउन सजिलो फूल

जेरानियमका स्याहारसुसारबारे केही आधारभूत जानकारी

person explore access_timeजेठ २९, २०७७ chat_bubble_outline0

रोप्न, हुर्काउन, स्याहार्न र फुलाउन सबैभन्दा सजिलो फूलहरुमध्येको एक फूल हो जेरानियम । घरभित्र वा बाहिर, जमीनमा वा गमलामा, जहाँ पनि सजिलै फुलाउन सकिने फूल हो–जेरानियम । यसलाई चाहिने मल, पानी  र उपयुक्त वातावरण दिन सकियो भने यसमा जाडाे महिनाबाहेक रअरु सबै महिनाहरुमा फूल फुलाउन सकिन्छ ।
जेरानियमलाई कहाँ रोपिएको छ, त्यो कुरामा यसलाई चाहिने स्याहारसुसार फरक हुने गर्छ । घरभित्र जेरानियम फुलाउँदै हुनुहुन्छ भने त्यसलाई पर्याप्त प्रकाश पुगेको छ कि छैन ? त्यो ख्याल गर्नु जरुरी हुन्छ । यसमा राम्ररी फूल लाग्नका लागि पर्याप्त प्रकाशको जरुरत पर्दछ । तर यसले कम प्रकाशलाई पनि सहन सक्छ । यसलाई मनपर्ने तापक्रम दिनमा ६५ देखि ७० डिग्री फरेनहाइट अर्थात् १८ देखि २१ डिग्री सेन्टिग्रेट हो भने रातको समयमा यसलाई उपयुक्त तापक्रम ५५ डिग्री फरेनहाइट (१३ डिग्री सेन्टिग्रेट) आसपास हो ।जेरानियमलाई रोप्दा सबैभन्दा ख्याल गर्नैपर्ने कुरा भनेको माटो हो । यसलाई पानी नजम्ने माटो चाहिँन्छ । पानी जम्ने माटोलाई यस विरुवाले सहन सक्दैन, यसको जरा कुहिएर विरुवा मर्छ । गमलामा यो विरुवा रोप्दा यो कुरामा विशेष ध्यान दिनु जरुरी छ । त्यसैगरी, बाहिर जमीनमा रोप्दा पनि माटो पानी नजम्ने खालको रहे नरहेको ख्याल गर्नुपर्छ । यसको लागि माटो तयार गर्दा सबैभन्दा राम्रो समान भाग्मा माटो, कोकोपिट र परलाइट मिलाउँदा ठीक हुन्छ । तर कोकोपिट र परलाइट छैन भने पनि पातपतिङ्गर कुहाएको मल वा राम्ररी पाकेको मल, भुस, बालुवा र माटो मिलाएर जेरानियमको लागि सही माटो तयार पार्न सकिन्छ ।

जेरानियममा धेरै फूल फुलाउन चाहनुहुन्छ भने यसलाई पर्याप्त घाम आउने ठाउँमा राख्नुपर्छ । घरभित्र राखिएको विरुवामा पनि बढीभन्दा बढी घामको प्रकाश परोस् भन्ने कुराको ख्याल गरिनु जरुरी छ ।  यसको लागि सबैभन्दा उत्तम भनेकै दिनको ६ देखि ८ घण्टा घाम लाग्ने व्यवस्था हो । तर धेरै गर्मी मौसममा यसलाई बिहानीपखको घाममात्रै भए पनि पुग्छ । गर्मी मौसममा पनि धेरै घाम भयो भने जेरानियम फुल्न सक्दैन । यो अवस्थालाई हिटचेक (Heat check) भनिन्छ । तर गर्मी कम भएपछि पुनः त्यसमा फूल लाग्न थाल्छ ।बढी गर्मी जस्तै यो विरुवाले चिसो पनि खप्न सक्दैन । त्यसैले जाडो महिनामा यसलाई शित, तुसारो नपर्ने, अलि न्यानो ठाउँमा राख्न सके विरुवा रोगी हुन पाउँदैन । साँच्चैको लगाव र जाँगर छ भने जाडोबाट जेरानियमलाई बचाउन ग्रीन हाउस वा प्लाष्टिकको घरहरु बनाउन पनि सकिन्छ ।

जेरानियममा पानी बढी भयो भने जरा कुहिएर विरुवा मर्छ भनेर माथि पनि भनिसकियो । त्यसैले यसमा पानी हाल्दा अलि ख्याल गर्नुपर्छ । विशेषतः माटो १ इन्चजति सुख्खा नभएसम्म पानी नहाले पनि हुन्छ । स्वभाविक कुरा हो, जाडो महिनामा माटोको चिस्यान लामो समयसम्म रहिरहने हुनाले घरिघरि पानी हाल्नु पर्दैन । अवस्था हेरेर हप्तामा एक वा दुई पटकसम्म हाले पुग्छ । तर गर्मी महिनामा माटोको चिस्यान चाँडै सकिने हुनाले नियमित पानी हाल्नुपर्छ । पानी हाल्नुअघि माटोमा चिस्यान रहेनरहेको जाँच्दा वेश । हालिएको पानी माटोमा जम्न दिनुहुँदैन ।

गमलामा रोपिएका जेरानियमलाई बेलाबेलामा रिपट गर्नुपर्छ । खासगरी फूल फुलिसकेपछि र हाँगाविगाहरु धेरै ठुलो भएपछि रिपट गर्दा राम्रो हुन्छ । गमलामा रोपिएका विरुवालाई बेलाबेलामा काँटछाँट गरिदिनुपर्छ । खासगरी, फूल फुल्न कम भएपछि वा रोकिएपछि यसको हाँगा काँटछाँट गरिदिने हो भने त्यसमा चाँडै र नयाँ स्वस्थ फूलहरु फुल्न शुरु गर्छ । त्यसैगरी, सुकेका फूलहरु र बोटमा रहेका अनावश्यक पातहरुलाई नियमित रुपमा टिपिदिने गर्नुपर्छ । बोटमा थोरै पातहरु मात्रै रहन दिनुपर्छ जसले गर्दा पातमा खर्च हुने पोषणहरु जोगिएर विरुवामा फूल लाग्न सहयोग पुग्छ । त्यसबाहेक, अनावश्यक बढी पातहरु नहुँदा विरुवामा राम्ररी हावा पास हुन पाउन्छ, जसले गर्दा बोटमा ढुसी लाग्ने र कीराहरु लुक्ने सम्भावना न्यून हुन्छ ।

जेरानियममा मल हाल्दा काँचो मल हाल्नु हुँदैन । एकदमै राम्ररी पाकेको मल हाल्नु ठीक हुन्छ । सामान्यतः बोटमा लागेको फूलहरुको अवस्था हेरेर १०–१५ दिनमा १ पटक मल हाल्दा राम्रो हुन्छ । काँचो मल हाल्दा बोटमा ढुसी पर्ने, जरामा खुम्रेकीरा पर्ने सम्भावना बढी हुन्छ । खुम्रे कीरालाई जेरानियमको विरुवा अति मन पर्छ । काँचो मल हालिएको छ भने खुम्रे कीरा परेर बोटको जरा सखाप बनाइदिन्छ, जले गर्दा पूरै बोट सुकेर जान्छ । त्यसैले बेलाबेलामा जेरानियमको विरुवालाई रिपट गर्दा यो समस्याबाट पार पाउन सकिन्छ ।

अरु फूलका विरुवाहरुलाई जस्तै जेरानियमलाई पनि विभिन्न थरिका कीराहरुले सताउने गर्छ । त्यसबाट बच्नका लागि सबैभन्दा राम्रो उपाय नीम तेललाई पानीमा घोलेर बेलामा बेलामा छर्कनुपर्छ । विशेषतः वर्षामासमा विभिन्न खाका कीराहरुको प्रकोप बढ्ने हुनाले यो मौसममा नीमको तेलका अवाला बेलाका कीटनाशक औषधीहरु पनि छर्कने गर्नुपर्छ ।

जेरानियम बीउबाट पनि उमार्न सार्न सकिन्छ । तर सजिलो चाहिँ हाँगाबाट सार्नु हो । यो विरुवा हाँगाको कटिङबाट सजिलै सर्ने गर्छ ।

जेरायिनम निक्कै लामो समयसम्म टिक्ने विरुवा हो । औसत रुपमा सामान्य खालको जेरानियम ४० वर्षभन्दा बढी समयसम्म पनि बाँच्न सक्छ ।

जेरानियम भित्र ४२२ प्रजातिका विरुवाहरु पर्दछन् । तर सामान्यतः कुरा गर्दा चारथरिका जेरानियमहरु फुलाउने गरिन्छ । त्यसमा सामान्य जेरानियम (Zonal geraniums), आइभी जेरानियम (Ivy geraniums ), सुगन्धित पात भएको जेरानियम (Scented-Leaf Geraniums) र रेगल जेरानियम (Regal geraniums) पर्दछन् । रेगल जेरानियमलाई मार्सा वासिंगटन जेरानियम (Marsha Washington geraniums) पनि भन्ने गरिन्छ ।

स्रोतः होमगाइड, डिआइवाइनेटवर्क, गार्डेनिङ नोहाउ, विकिपेडिया, गिलमोर

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।