केन्द्रीय संस्करण
फोटोफिचर

सहयोगी हात, सहकार्य अनि श्रमदान : कोरोनाकालबीच पनि ठडिदैछ न्यातपोल (तस्विरमा हेर्नुहोस्)

person explore access_timeजेठ १७, २०७७ chat_bubble_outline0

काठमाडौँ । कोरोनाभाइरसको महामारीका बीच लागू गरिएको लकडाउनका दौरान पनि भक्तपुरको चर्चित न्यातपोल मन्दिरको पुनर्निर्माण कार्य धमाधम भइरहेको छ । २०७२ सालको भुइँचालोमा यस मन्दिरमा क्षति पुगेको थियो ।

३ सय १९ वर्ष पुरानो यो मन्दिर १८ औँ शताब्दीमा मल्लकालिन राजा भूपतिन्द्र मल्लले निर्माण गरेका हुन् । पाँचवटा छाना भएको कारण यसलाई न्यातपोल मन्दिर भनिएको हो । वि.सं. २०५२ देखि ५४ मा पनि यसको पुनर्निर्माण गरिएको कारण ७२ सालको भूकम्पमा यो मन्दिर पूर्णरुपमा क्षति हुनबाट जोगिएको हो ।

१०८ फिट उचाईं भएको यो मन्दिरको पाँचौ तल्लामा सबैभन्दा क्षति पुगेको थियो । पुनर्निर्माणका लागि भक्तपुर नगरपालिकाले ६५ लाख छुट्याएर पुनर्निर्माणको काम भइरहेको छ । यसको पुनर्निर्माणको जिम्मा उपभोक्ता समितिलाई दिइएको छ भने पुरात्त्वविद्, प्राविधिक तथा नगरपालिकाले यसको अनुगमन तथा निर्माणमा सहयोग गरिरहेको छ ।

यतिबेला पाँचौ तल्लाको पुनर्निर्माणको काम सकिएको छ भने यतिबेला छतको पुनर्निर्माणको काम भइरहेको छ । अहिले तेस्रो तल्लाको काम धमाधम भइरहेको छ । वर्षाको मौसम नजिकिँदै गर्दा यसको पुनर्निर्माणलाई थप प्राथमिकता दिइएको छ । किनभने वर्षाअघि पुनर्निर्माण नसकिए यसले मन्दिरमा थप क्षति पुग्नेछ ।

पुनर्निर्माणका लागि १०–१२ जना पारिश्रमिकमा काम गरिरहेका छन् । बाँकीले भने दैनिकरुपमा श्रमदान गरिरहेका छन् । यसमा स्थानीय देखि स्काउट रहेका छन् । स्थानीय प्रशासनको समन्वयमा हरेक दिन एक टोल या निश्चित स्थानका स्थानीयहरुलाई श्रमदानका लागि बोलाइन्छ । चाँडै नै यस मन्दिरको पुनर्निर्माणको काम सकिने उपभोक्ता समितिको आशा रहेको छ ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.