केन्द्रीय संस्करण

एन्फा अध्यक्षको विवादास्पद अभिव्यक्ति– तराईतिर राष्ट्रियताको भावना कम छ

person explore access_timeजेठ १४, २०७७ chat_bubble_outline4

चर्चा र विवादमा आइरहने अखिल नेपाल फुटबल संघ एन्फाका अध्यक्ष कर्माछिरिङ शेर्पाले मधेसी समुदायमाथि विवादास्पद टिप्पणी गरेका छन् । 

एकभिडियो अन्तर्वार्तामा शेर्पाले तराई मधेसका जनतामा राष्ट्रियताको भावना कम भएकाले उनीहरुलाई राष्ट्रियता सिकाउन  जरुरी रहेको बताएका छन् । 

‘हामीले नेपाल आर्मीसँगको सहकार्यमा तराईका चार जिल्ला सप्तरी, सिरहा, धनुषा र महोत्तरीमा ग्रासहुट फुटबल सुरु गरेका छौं । किनभन्दा त्यहाँ दुईवटा कारण छन् । एउटा, तराईको बच्चाहरुलाई फुटबलप्रति आकर्षण गर्नका लागि, अर्को कुरा राष्ट्रियता सिकाउनका लागि किनभने तराईतिर जाँदा राष्ट्रियताको फिलिङ अलि कम छ,’ उनले अन्तर्वार्तामा भनेका छन् । 

उनले कसरी राष्ट्रिय सिकाउने भनेर पनि अर्ति दिन भ्याएका छन् । ‘आर्मीको ब्यारेक आउँदा कम्तिमा राष्ट्रिय गीत गाउने, नेपालको विषयमा चर्चा हुने र फुटबलको माध्यमबाट खेलाडी उत्पादन गर्ने हिसाबले पनि हामीले काम गरेका छौं,’ उनले भनेका छन् । उनले ग्रासहुट कार्यक्रम सफलताको शिखरमा पुगेको दाबी समेत गरेका छन् । 
शेर्पाले दिएको अभिव्यक्ति एन्फा विधान विपरित समेत रहेको पाइएको छ । 

एएफसीबाट स्वीकृत एन्फा विधानको धारा ३ मा तटस्थ एन्फामा आवद्धहरु सबै किसिमका विषयमा भेदभावरहित रहने स्पष्ट उल्लेख छ । यस विधानअनुसार रंगभेदी काम गर्नेलाई निलम्बन, निस्कासन वा अनुशासनात्मक कारबाही हुने समेत उल्लेख छ ।

जहाँ पहिलो बुँदामा भनिएको छ – एन्फा सबै प्रकारका राजनीतिक तथा धार्मिक विषयवस्तुमा तटस्थ रहनेछ । 
दोस्रो बुँदामा भनिएको छ– कुनै व्यक्ति, देश, समूह वा जात, रंगभेद, जाति, राष्ट्रियता वा सामाजिक उत्पत्ति, लिङ्ग, अशक्तता, भाषा, धर्म, राजनीतिक वा अन्य कुनै विचार, धन, जन्म वा अन्य कुनै प्रकारको मर्यादा, यौनिक अभिमुखीकरण अथवा अन्य कुनै कारणहरुको आधारमा कुनै पनि प्रकारको भेदभावभालाई निषेध गरिएको छ र यस्तो कार्य दण्डनीय छ । यस्ता भेदभावका कार्य गरेमा निलम्बन, निस्कासन वा अनुशासनात्मक कारबाही गरिने छ ।’  
उनको यो अभिव्यक्तिलाई लिएर एन्फाभित्र असन्तुष्टि बढेको कार्यसमितिका एक सदस्यले बताए ।

लकडाउनले फुटबल गतिविधि ठप्प भएका बेला सस्तो चर्चा कमाउनका लागि  लागि कर्मा छिरिङले यस्तो टिप्पणी गर्नु स्वीकार्य नभएको उनको भनाइ छ । 


 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

 1. May 28, 2020, 6:45 p.m. पिन्टु कुमार यादव
  तपाईंलेले आत्मामा गएर हेर्नू भएछ।पहाडमै राष्ट्रियताको भावना कम छ ।उनीहरु नै खोक्रो राष्ट्रवादी हुन्छ।
 2.  0 Reply
 3. May 28, 2020, 11:08 a.m. Mukesh
  हे मानसिक राेगी, हेदुर्बुद्धि, हे दुर्मुख मनुवा राष्ट्र निर्माण काे महत्त्वपूर्ण चरणमा रहेकाे हाम्रो देशका डेढ कराेड नागरिकलाई कमजाेर राष्ट्रियता भएकाे भन्दा तँलाई लाज लाग्दैन ?? तिमीलाई थाहा छैन भने आफ्नो पूर्वज तथा जानकार व्यक्ति सँग गएर सोध, मधेशी को हो भनेर? तिमी जस्तो: १. सिमाना बेच्ने मधेसी होइनन्। २. सिमाना मिच्न आउने हरुलाई स्वागत गरेर लिम्पियाधुरा, लिपुलेक, कालापानी भारत मा मिसाउने मधेसी होइनन्। ३. आफ्नो देश छोडी अर्काको देशको सेवा गर्ने अनि खोक्रो राष्ट्रवादको ढाढस देखाउने मधेसी होइनन्। ४. अन्य समुदाय प्रति सम्भाव न राख्ने मधेसी होइनन् मधेसी : १. सिमाना को लागि लड्ने सिपाही हुन्। २. आफ्नो भूमि खोस्न आउनेको नै भूमि आफ्नो देशमा जोड्ने सपूत, जा गएर परासी जिल्लाको सुस्ता भन्ने ठाउँको इतिहास हेर। ३. आफ्नो देशको भूमि आफैले नै सिंचेर, हलो, कोदालो ले खनेर आफ्नै देशको किसान हाे मधेसी । ४. सबै समुदाय को कदर गर्ने मर्यादित समाज हाे मधेसी, तिमी जस्तै अमर्यादित भइ दिएको भए आजको दिनमा थारु र मधेसीकाे थलाेलाई सुकुम्बासीका लागि वितरण गरी शान्ति पूर्वक बस्न दिँदैनथ्याे मधेसी । ५. आफ्नो राष्ट्रिय गौरव, देशकाे संस्कृति र मर्यादाकाे ख्याल राख्ने, आफ्नो खुन पसिनाले देशकाे माटाे सिञ्चित गर्दै समग्र देशकाे पेट भर्छ मधेसी। धिक्कार छ तिमी र तिम्राे कुकृत्यलाई अन्ध समर्थन गर्ने जाे काेहिलाई।
 4.  0 Reply
 5. May 28, 2020, 8:49 a.m. Uday Mallik Sparsh
  ब्रिटिश रेजिमेंट मे चौकीदारी तुम सब करो, भारत रेजिमेंट मे जनमनगण तुम सब गाओ, डिभि, पिआर, ग्रिण कार्ड कि लम्बी कतार तुम सब बनाओ, और सदियों से तप्ती, झुलसती धूप मे खुन, पसिना सिंच के जो पुरी देशको खाना खिलाए, सीमा बचाए उस पहरेदार को राष्ट्रीयता भि अब तुम सब सिखाओ..चित भि मेरी पट्ट भि मेरी, वाह रे बेटा ।
 6.  0 Reply
 7. May 27, 2020, 2:11 p.m. Ranjit Prasad Sah
  It is utterly foolish statement from such a responsible personality.I think this is only what he has learned from his ancestors right from childhood which is nothing but totally ill mentality on Terai People so, immediately he needs to send at rehabilitation centre for his mental therapy.It is wisdom to teach him A,B,C,D ... of Nationalism first before offering him any responsibility by the government.It's very shame Mr. Sherpa!you have badly hurted the centiments of Terai Madhesh.
 8.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.