केन्द्रीय संस्करण
अर्थतन्त्र

खाद्यान्नको मूल्यवृद्धि १० प्रतिशत नाघ्यो, तरकारी ५० प्रतिशत महँगो

person explore access_timeफागुन ४, २०७६ chat_bubble_outline0
सांकेतिक तस्बिर

काठमाडौं । खाद्य तथा पेय पदार्थको मूल्यवृद्धि १० प्रतिशत नाघेको छ । नेपाल राष्ट्र बैङ्कले चालु आर्थिक वर्षको पुससम्मको आर्थिक तथा वित्तीय अवस्था सार्वजनिक गर्दै खाद्य तथा पेय पदार्थको मूल्यवृद्धि १०.२१ प्रतिशत रहेको देखाएको हो । यही कारण औसत मुद्रास्फीति पनि बढेर ६.८२ प्रतिशत पुगेको छ । अघिल्लो वर्ष यस्तो मूल्यवृद्धि दर ४.५८ प्रतिशत मात्रै थियो ।

खाद्य पदार्थको मूल्य यसरी बढ्नुमा तरकारीको मूल्य प्रमुख कारण रहेको राष्ट्र बैङ्कले जनाएको छ । यो अवधिमा तरकारीको मूल्य ४८.२४ प्रतिशतले बढेको छ । अघिल्लो वर्ष तरकारीको मूल्य ८ प्रतिशतले घटेको थियो । त्यस्तै, मसलामा १५.०६ प्रतिशत, अल्कोहलमा १०.०४ प्रतिशत, दाल तथा गेडागुडीजन्य पदार्थमा ९.९८ प्रतिशत, फलफूलमा ७.०४ प्रतिशत मूल्यवृद्धि भएको राष्ट्र बैङ्कको तथ्याङ्कमा उल्लेख गरिएको छ ।

उता गैरखाद्य वस्तुतर्फ कपडा तथा फुटवेयर सामान तथा शिक्षा क्षेत्रको मूल्यवृद्धि उच्च छ । शिक्षामा ५.९४ प्रतिशत तथा कपडाजन्य वस्तुमा ५.४४ प्रतिशत मूल्य बढेको छ ।

तराई बढी महँगो

पुस महिनासम्मको अवधिमा भएको मूल्यवृद्धिमा तराई क्षेत्रको हिस्सा बढी छ । औसत मूल्यवृद्धि ६.८२ प्रतिशत हुँदा तराईका १९ जिल्लामा ७.४६ प्रतिशत, काठमाडौं उपत्यकामा ७.२४ प्रतिशत, पहाडमा ५.३९ प्रतिशत र हिमालमा ५.०१ प्रतिशत मूल्य वृद्धि भएको देखिएको छ । तराईमा खाद्यान्नको औसत मूल्यवृद्धि ११.५२ प्रतिशत छ भने काठमाडौं उपत्यकामा १०.२६ प्रतिशत रहेको राष्ट्र बैंकले जनाएको छ ।

यसरी अत्यधिक मूल्यवृद्धि हुनुमा भारतको मुद्रस्फीति प्रमुख कारणको रुपमा देखिन्छ । भारतीय रिजर्भ बैंकका अनुसार यो वर्ष भारतको मूल्य वृद्धिदर अहिले ७ प्रतिशत माथि पुगेको छ । यो मूल्यवृद्धि दर ६ वर्षदेखिकै उच्च हो । भारतीय सामानका निर्भर रहेका स्थानहरु यो अवधिमा उच्च मूल्यवृद्धिको शिकार भएका छन् ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...