केन्द्रीय संस्करण

हिमालयन बैंकको नाफा २८ प्रतिशत बढ्यो

person explore access_timeमाघ २३, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । हिमालयन बैंकले ६ महिनामा करिब १७४ करोड रुपैंया नाफा कमाएको छ । बैंकले चालु आर्थिक वर्षको पुस मसान्तसम्म बैंकले १ अर्ब ७४ करोड २४ लाख रुपैंया नाफा कमाएको हो । सो बैंकको यो नाफा अघिल्लो वर्षको सोही समयमा कमाएको भन्दा करिब २८ प्रतिशतले बढी हो । अघिल्लो वर्ष सो बैंकको नाफा १ अर्ब ३६ करोड थियो । 

बैंकले पुस मसान्तसम्ममा १ खर्ब १२ अर्ब निक्षेप संकलन गरी ९७ अर्ब ७२ करोड रुपैंया कर्जा प्रवाह गरेको छ । निक्षेप र कर्जाको यो आकार अघिल्लो वर्षको तुलनामा क्रमशः ३ अर्ब र ५ अर्बले बढी हो । 

पुस मसान्तसम्म बैंकको जगेडा कोष ६ अर्ब ११ करोड रुपैंया छ । यो कोष अघिल्लो वर्षको तुलनामा करिब ८१ करोड रुपैंयाले बढी हो । बैंकले आफ्नो पुँजी ८ अर्ब ८५ करोड रुपैंया रहेको देखाएको छ । यो पुँजी घोषित १० प्रतिशत बोनस जारी हुनुभन्दा अघिको हो । बैंकसँग अघिल्लो वर्षको नबाँडिएको नाफा ३ अर्ब १० करोड रुपैंया रहेको देखिएको छ । 

हिमालयन बैंकले अघिल्लो वर्षको तुलनामा ब्याज आम्दानी र ब्याज खर्च दुवैमा वृद्धि गरेको छ । ब्याज आम्दानी ५ अर्ब ५७ करोडबाट बढेर ६ अर्ब १७ करोड पुग्दा ब्याज खर्च ३ अर्ब ७ करोडबाट ३ अर्ब ५९ करोड रुपैंया पुगेको बैंकले जनाएको छ । ६ महिनामा बैंकको कर्मचारी खर्च अघिल्लो वर्ष ७५ करोड ३६ लाख रहेकोमा यो वर्ष ८६ करोड ९३ लाख पुगेको छ । त्यस्तै, अन्य सञ्चालन खर्च करिब ७ करोड वृद्धि भई ४० करोड पुगेको छ । 

पुस मसान्तसम्म सो बैंकको पुँजीकोष अनुपात १४.७३ प्रतिशत छ । बैंकको निष्क्रिय कर्जा अनुपात भने १.२५ प्रतिशतबाट १.२८ प्रतिशतमा पुगेको छ । बैंकको यो वर्ष कस्ट अफ फण्ड केही घट्दा बेसरेट एकल विन्दुमा झरेको छ । पुस मसान्तसम्म सो बैंकको कस्ट अफ फण्ड ६.३४ प्रतिशत र बेसरेट ८.९२ प्रतिशत छ । अघिल्लो वर्ष कस्ट अफ फण्ड ६.७३ प्रतिशत बेसरेट ९.११ प्रतिशत थियो । बेसरेटमा कस्ट अफ फण्डका अतिरिक्त सीआरआरको लागत, एसएलआरको लागत र सञ्चालन खर्च जोड्न पाउने राष्ट्र बैंकको प्रावधान छ । बैंकको निक्षेपमा दिने औसत ब्याज र कर्जामा लिने औसत ब्याजदरको अन्तर भने ५.३२ प्रतिशत छ । यो अनुपातलाई ६ महिनाभित्र ४.४० प्रतिशतमा ल्याउनुपर्छ । 

बैंकले बचत खातामा ३ प्रतिशतदेखि ५ प्रतिशतसम्म र मुद्दति खातामा ७.२५ देखि ९.२५ प्रतिशतसम्म ब्याज दिँदै आएको छ । कर्जाको ब्याजदर भने बेसरेटमा ५.५ प्रतिशतसम्म थप गरेर लिनेगरी पछिल्लो ब्याजदर निर्धारण गरेको छ ।  

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.