ad
x

देशको गुप्तचर संयन्त्रविरुद्व राष्ट्रियसभामा कड्किए सांसद बिडारी (भिडियो)

person explore access_timeमाघ २२, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौँ । सत्तारुढ नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)का राष्ट्रियसभा सदस्य रामनारायण बिडारी मुलुकको गुप्तचर संयन्त्रविरुद्ध कड्किएका छन् ।


राष्ट्रियसभाको बुधबार बसेको बैठकमा विशेष समयमा उनले मुलुकका ऐतिहासिक दस्तावेजहरु विदेशमा पुग्दा, प्राचीन मूर्तिहरु बेचिँदासमेत गुप्चतर निकायले पत्तो पाउन नसकेको भन्दै यस्ता संस्थाको औचित्यमाथि प्रश्न गरे ।राष्ट्रिय अनुसन्धान विभाग, जनसम्पर्क लगायत विभिन्न नाम राखेर युगदेखि सञ्चालन हुँदै आएका गुप्तचरी संयन्त्र केही कर्मचारीका लागि तलब खाने अड्डामात्र भएको उनको भनाइ थियो ।

त्यस्तो अड्डामा सीप, क्षमता, इमान नभएका मान्छेको हालीमुहाली रहेको उनले बताए । 

गुप्तचरी संयन्त्रमा जागिर खानका लागि न प्रतिस्पर्धा, न कुनै जाँच परीक्षा पास गर्नुपर्ने प्रावधान रहेको भन्दै उनले शासकको चाकडीमै समय बिताउने गरेको जिकिर गरे । ‘यसलाई पुरानो भाषामा गुप्तचरी अड्डा भनिन्छ,’ उनले भने, ‘न यसले गुप्तचरी गर्न जान्यो, न यसले देश र जनताको हित गर्न जान्यो । सिर्फ यसले शासकको चाकडी गरेर अहिलेसम्म बितायो ।’

उनले प्रश्न गरे, ‘नेपालको राष्ट्रिय महत्वको दस्तावेजहरु कहाँ छन्, कसले कतिमा कहिले विदेशीलाई बेच्यो, यो संस्थाले भन्न सक्छ ?

नेपालले विभिन्न मुलुकसँग गरेका सम्झौता, १९५० को नेपाल–भारतबीचको सन्धी, नेपालको युगौँ युगको बेग्लाबेग्लै नक्साहरु कहाँ र कुन अवस्थामा छन् भन्ने तथ्यसँग नेपालको गुप्तचर निकाय बेखबर रहेको उनले बताए ।

उनले नेपालका ठूला ठूला पदमा बस्ने जागिरे व्यक्तिहरु राति राति विदेशीहरुसँग भेट्ने गरेको, एजेन्टहरुसँग भेट्ने गरेको र सरकारलाई त्यसको जानकारी दिनु नपर्ने प्रवृत्तिले कर्मचारीहरु मुलुक र जनताप्रति इमानदार हुन नसकेको प्रष्ट पारे । त्यस्ता कर्मचारीले नेपालमा जागिर खाने, विदेशीका लागि काम गर्ने गरेको आरोप लगाउँदै उनले अवकाशपछि पनि कतिपयले विदेशीको जागिर खाने गरेको बताए ।

उनले ठूला ओहोदामा रहेकाहरुलाई अवकाशपछि पनि विदेशको स्थायी बसोबास लिन नपाउने गरी व्यवस्था हुनुपर्ने धारणा राखे । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।