ad
केन्द्रीय संस्करण

भारतको नीति तथा कार्यक्रमका २५ बुँदा: नागरिकता ऐनदेखि धारा ३७० सम्म

person explore access_timeमाघ १७, २०७६ chat_bubble_outline0

एजेन्सी । भारतमा राष्ट्रपति रामनाथ कोविन्दले मोदी सरकारको दोस्रो कार्यकालको पहिलो वर्षको नीति तथा कार्यक्रम भारतीस संघीय संसदमा प्रस्तुत गरेका छन् । बजेटको अघिल्लो दिन संसदको संयुक्त अधिवेशनलाई सम्बोधन गर्दै राष्ट्रपति कोविन्दले आफ्नो सम्बोधनमा मोदी सरकारको उपलब्धि नै उपलब्धी गरेको बताए । यस अवधिमा उनले जम्मू कश्मीरबाट धारा ३७० हटाउने कुरा नागरिकता कानूनको कार्यान्वयनलाई ठूलो निर्णयको रुपमा व्याख्या गरे । संसदको संयुक्त अधिवेशनलाई सम्बोधन गर्दै राष्ट्रपतिले विरोधको नाममा हिंसाको आलोचना गरे । राष्ट्रपतिको सम्बोधनमा मोदी सरकारको भविष्यका योजनाबारे कसरी प्रकाश पारियो ? हेर्नुस् २५ बुँदामा । 

१. विभाजनको क्रममा भारतका जनताले धेरै दुःख भोगे । महात्मा गान्धीले भनेका थिए कि पाकिस्तानमा बस्न नचाहने हिन्दुहरु भारत आउन सक्छन्, मेरो सरकारले नागरिकता कानून लागू गरेर ‘बापू’को चाहना पूरा गर्यो ।

२. राष्ट्रपतिले आफ्ना भाषणमा नागरिकतासम्बन्धी कानुन (सीएए) उल्लेख गर्ने बित्तिकै विपक्षी नेताहरूले संसदमा हंगामा गरे र घोषणा गरे । राष्ट्रपति रामनाथ कोविन्दले यस अवधिमा पाकिस्तानमा हिन्दुहरूमाथि भएको आक्रमणको निन्दा गरे ।

३.सरकारले भारतप्रति विश्वास गर्ने र भारतको नागरिकता लिन चाहने संसारका सबै धर्मका मानिसहरुका लागि यस प्रक्रिया अघि नै रहेको समेत स्पष्ट पारेको छ । कुनै पनि धर्मको व्यक्तिले यी प्रक्रियाहरू पूरा गरेर भारतको नागरिक बन्न सक्छ । सरकारले शरणार्थीलाई कुनै पनि क्षेत्र र खास गरी उत्तरी पूर्वमा कुनै सांस्कृतिक प्रभाव नपरेका नागरिकता प्रदान गर्न धेरै प्रावधान गरेको छ ।

४. हामीले यो कुरा बिर्सनु हुँदैन कि कुनै पनि विचारधाराको नेता वा समर्थक हुनुअघि हामी देशका नागरिक हौं । हाम्रो देशको प्रतिष्ठा हाम्रो पार्टी प्रतिबद्धता भन्दा बढी हो ।

५. आतंकवाद फैलाउनेहरूका विरूद्ध कडा कारबाही गर्न सरकारले सुरक्षा व्यक्तिहरुलाई पूर्ण छुट दिएको छ । आतंकवादको बिरूद्ध लड्न सरकार प्रतिबद्ध छ ।

६.हाम्रो छिमेकीको नीति हाम्रो प्राथमिकता हो । हाम्रा छिमेकीका साथै विश्वका अन्य देशहरूसँगको हाम्रो सम्बन्ध सुदृढ भएको छ । यही कारण धेरै देशहरूले भारतलाई उच्च सम्मान दिएका छन् । हामी एशियाली र अफ्रिकी देशहरूसँगको नयाँ सहयोगमा हाम्रो सहयोग लिइरहेका छौं ।

७.भारतको अन्तरिक्ष कार्यक्रमको लक्ष्य सँधै मानवताको सेवा रहेको छ । मुलुकका अन्तरिक्ष वैज्ञानिकहरूको अथक परिश्रमका कारण चन्द्रयान २ ले मुलुकका युवाहरू बीच टेक्नोलोजीमा नयाँ उर्जा ल्याएको छ । चन्द्रयान ४ लाई मेरो सरकारले अनुमोदन गरेको छ । आईएसआरओले द्रुत गतिले मानव अवकाशयान कार्यक्रम (गगनयान र आदित्य) एक मिशनमा पनि काम गरिरहेको छ । 

८.सरकारले सुरु गरेको नमामी गंगे मिशनको सकारात्मक नतिजा पनि देखिन्छ । यस अभियानअन्तर्गत ७ हजार करोडको आयोजना निर्माण सम्पन्न भैसकेको छ र २१ हजार करोडभन्दा बढीको आयोजनामा काम भइरहेको छ ।

९.रामनजन्म भूमि सम्बन्धी सर्वोच्च अदालतको निर्णयपछि देशवासीलाई परिपक्वताका साथ व्यवहार गर्ने तरिका पनि प्रशंसनीय छ ।

१०.आपसी छलफल÷बहस र बहसले प्रजातन्त्रलाई अझ शक्तिशाली बनाउँछ । उही समयमा, विरोधको नाममा कुनै पनि प्रकारको हिंसाले समाज र देशलाई कमजोर गर्दछ ।

११. संसदका दुबै सभाले संविधानको धारा ३७० र संविधानको धारा ३५ ए लाई दुई तिहाई बहुमतले हटाउनु ऐतिहासिक मात्र छैन तर यसले जम्मू कश्मीर र लद्दाखको समान विकासको मार्ग पनि प्रशस्त गरेको छ।

१२. जम्मू कश्मीर र लद्दाखको द्रुत विकास, यसको संस्कृति र परम्पराको संरक्षण, पारदर्शी र इमान्दार प्रशासन र लोकतन्त्रको सशक्तिकरण मेरो सरकारको प्राथमिकतामा छन् ।

१३. सरकारले करतारपुर साहिब कोरिडोर रेकर्ड समयमा निर्माण ग¥यो र गुरु नानक देव जीको ५५० औं प्रकाश पर्वको अवसरमा यसलाई राष्ट्रमा समर्पित गर्यो ।

१४. देशको राजधानी दिल्लीमा बसोबास गर्ने ४० लाख भन्दा बढी मानिसहरू वर्षौंदेखि यो आशामा बाँचिरहेका थिए कि एकदिन उनीहरूले आफ्नो गृहअधिकार पाउँनेछन् र मर्या्दित जीवन बिताउनेछन् । सरकारले दिल्लीको १७०० भन्दा बढी कोलोनिमा बसोबास गर्ने व्यक्तिको यो आशालाई पनि पूरा गरेको छ ।

१५. आज पनि देशको ग्रामीण क्षेत्रमा करिब १५ करोड घरहरू छन्, जहाँ पाइपबाट पानीको आपूर्ति छैन । देशका गाउँहरुमा पर्याप्त पिउने पानी सबै घरहरुमा पुग्छ, यसका लागि सरकारले जल जीवन अभियान शुरू गरिसकेको छ ।

१६.सरकारको प्रयासका कारण २०२२ सम्ममा सिक्किम, मिजोरम, मणिपुर र नागाल्याण्डका राजधानीहरू रेल सञ्जालमा जोडिनेछ ।

१७. बोडोको समस्यालाई अन्त्य गर्न जुन ५ दशकदेखि चलिरहेको छ, केन्द्र र असम सरकारले हालसालै बोडो संगठनहरूसँग ऐतिहासिक सम्झौता गरेको छ । यो सम्झौतासँग, यस्तो जटिल समस्या, जसमा ४ हजार भन्दा बढी मानिसहरु मरे, समाधान गरिएको छ ।

१८.सरकारको विशेष अनुरोधमा साउदी अरेबियाले हज कोटा अभूतपूर्व वृद्धि गरे, जसको कारण यो समय २ लाख भारतीय मुस्लिमले हजमा प्रार्थना गर े। भारत पहिलो देश हो जहाँ हजको सम्पूर्ण प्रक्रिया डिजिटल र अनलाइन गरिएको छ।

१९.प्रधानमन्त्री किसान सम्मान कोषको नेतृत्वमा ८ करोडभन्दा बढी किसान परिवारको बैंक खातामा ४३ हजार करोडभन्दा बढी रकम जम्मा भएको छ ।

२०.देशका ५० करोडभन्दा बढी पशुधनलाई स्वस्थ राख्न ठूलो अभियान सञ्चालन भइरहेको छ । राष्ट्रिय पशुरोग नियन्त्रण कार्यक्रमअन्तर्गत १३ हजार करोड रूपैयाँ खोप र अन्य उपायहरुमा जनावरहरुलाई खुट्टा र मुख रोगबाट बचाउन खर्च भइरहेको छ ।

२१.प्रधानमन्त्री बालीनाली बीमा योजना अन्तर्गत, औसत साढे ५ करोडभन्दा बढी किसानहरूले आफ्नो फसललाई अत्यन्त कम प्रिमियममा बीमा गरिरहेका छन् । यस योजना अन्तर्गत गत तीन बर्षमा करिब ५७ हजार करोड रूपैयाँ दाबी गरिएको छ ।

२२.प्रधानमन्त्री आरोग्य योजना अन्तर्गत हालसम्म ७५ लाख गरिबहरुलाई निःशुल्क उपचार प्राप्त भएको छ । सोही बर्षमा ७६ वटा नयाँ मेडिकल कलेजहरू देशमा स्वीकृत भइसकेका छन्, जसले १६ हजार एमबीबीएस मेडिकल र देशमा ४ हजार पीजी सिट बढाउनेछ ।

२३. भारत नेट योजना अन्तर्गत सवा लाखभन्दा बढी गाउँ पञ्चायतमा उच्च गतिको ब्रोडब्यान्ड इन्टरनेट जडान गरिएको छ । २०१४ मा देशको ग्रामीण क्षेत्रमा ६० हजार साझा सेवा केन्द्रहरू थिए, आज तिनीहरूको संख्या बढेर ३ लाख ६५ हजार पुगेको छ ।

२४. मेरो सरकार भारतको अर्थतन्त्रका लागि ५ ट्रिलियन डलरको लक्ष्य पुग्न प्रतिबद्ध छ । यसको लागि सबै सरोकारवालाहरूसँग कुरा गरिसकेपछि अर्थतन्त्रको सबै तहमा काम भइरहेको छ । विश्वभरिबाट आउने चुनौतीहरूको बाबजुद भारतको अर्थव्यवस्थाको जग बलियो छ । हाम्रो विदेशी विनिमय कोष ४५० अर्ब डलरभन्दा माथि ऐतिहासिक स्तरमा छ ।

२५. पूज्य बापू (महात्मा गान्धी) को गाउँ स्वराजको सपना हो, नेहरूजीको आधुनिक भारत निर्माण गर्ने सपना वा दीन दयाल उपाध्यायको लागि अन्त्योदयको सपना । सपना पूरा गर्नका लागि भारतीय संविधान हाम्रो मार्गनिर्देशन हो । हाम्रो संविधानले देशका नागरिकहरूको अधिकारको रक्षा गर्दछ र उनीहरूको कर्तव्यको बारेमा बताउँछ । (एजेन्सी)
 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.