ad
केन्द्रीय संस्करण

५ ट्रिलियन डलरको अर्थतन्त्रको लक्ष्य पूरा गरेरै छाड्छौं : भारत

person explore access_timeमाघ १७, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । भारतले ५ ट्रिलियन डलरको अर्थतन्त्रको लक्ष्य हासिल गरेरै छाड्ने जनाएको छ । भारतको लोकसभा र राज्यसभाको संयुक्त सत्रमा आर्थिक वर्ष २०२०÷२१ का लागि सरकारको नीति तथा कार्यक्रम प्रस्तुत गर्दै भारतीय राष्ट्रपति रामनाथ कोविन्दले सरकारले लिएको २०२४ भित्र ५ खर्बको अर्थतन्त्रको लक्ष्य पूरा गरेरै छाड्ने प्रतिबवद्धता व्यक्त गरेका हुन् ।

भारतले सन् २०२४ भित्र त्यस्तो लक्ष्य पूरा गर्ने लक्ष्य लिएको थियो । अहिले भारतको अर्थतन्त्र २.६५ ट्रिलियन डलर मात्रै छ । आर्थिक मन्दीको चपेटामा गुज्रिरहेको भारतले सो लक्ष्य पूरा गर्न सक्नेमा अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरुले आशंका गरिरहेका छन् ।

राष्ट्रपति कोविन्दले भारतसँग अहिले ४ बिलियन डलर विदेशी मुद्रा सिञ्चिति रहेको, अघिल्लो वर्षभन्दा ३ अर्ब डलर प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानी बढेको, गाउँका बैङ्कहरुको क्षमता बढेको, १२ ओटा सरकारी बैङ्कहरु नाफामा रहेको जस्ता तथ्याङ्कहरु प्रस्तुत गरेका थिए ।

कोविन्दले भारतमा इलेक्ट्रोनिक सामानको उत्पादन बढ्दै गएको भन्दै २०१४ मा १ लाख ९८ हजार करोड बराबर इलेक्ट्रोनिक सामान उत्पाद भएकोमा २०१९ मा ४ लाख ५८ हजार करोड पुगेको तथ्याङ्क समेत प्रस्तुत गरेका थिए । उनले अहिले भारत सबैभन्दा ठूलो मोबाइल निर्माता देश बनेको समेत दाबी गरेका थिए । त्यस्तै अन्तरिक्षमा पुग्ने भारत चौथो देश भएको समेत उनले बताए ।

भारतले आगामी वर्ष देशभर ५ ओटा औद्योगिक क्षेत्र बनाउने प्रक्रिया अघि बढेको समेत कोविन्दले बताएका छन् । त्यस्तै सरकारले प्रधानमन्त्री सडक योजनाको तेस्रो चरण सुरु गरी १ लाख २५ हजार किलोमिटर सडक बनाउने घोषणा गरेको छ । त्यस्तै जलमार्गको विस्तार गरी गंगा नदीमा ठूला जहाज चलाउने ९६० किलोमिटर मेट्रोरेल विस्तार गर्ने लगायतका योजनाहरु समेत सरकारको रहेको उनले बताए ।

त्यस्तै, देशभरका १०२ शहरमा ‘क्लिन मिसन’ सुरु गर्ने योजना समेत रहेको उनले सुनाए ।

कोविन्दले सरकारले लिएको आतङ्कवाद विरुद्धको प्रतिबद्धताको प्रशंसा गर्दै सरकारको यसको नतिजा जम्मु कश्मिरमा देख्न सकिने समेत बताए । उनले छिमेकी राष्ट्रहरुसँग कनेक्टिभिटी बढाउने समेत घोषणा गरे । भारतको ‘नेवरहुड फष्र्ट’ को नीति निरन्तर रहेको समेत उनको भनाइ थियो ।

उनले २०२२ भित्र उत्तरपूर्वी राज्यहरु सिक्किम, मणिपुर, असाम मेघालयलगायत राज्यहरुलाई देशहरु रेल्वेको नेटवर्कमा जोडिने समेत उनले बताए । उनले अन्तर्राष्ट्रिय स्तरका सबै सूचकहरुमा भारत माथि उक्लिएको समेत उनको भनाइ थियो ।

कोविन्दले आउने दशक र शतकमा भारत दुनियाँमा उदाउने घोषणा गर्दै २०२० यो दशकलाई कर्तव्यको दशक बनाउन भारतीय नागरिकहरुलाई आह्वान समेत गरे । सरकारको ‘सबका साथ, सबका विकास, सबमा विश्वास’ नारामार्फत् देशलाई माथि उठाउँदै गएको भन्दै कोविन्दले भने, ‘देशको प्रतिष्ठा दलीय प्रतिबद्धताभन्दा बढी हुन्छ ।’

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.