केन्द्रीय संस्करण

नेपालको कम्युनिष्ट शासन प्रणाली दुनियाँको कुनैपनि किताबमा फेला पर्दैन : प्रचण्ड

person explore access_timeमाघ ११, २०७६ chat_bubble_outline1

काठमाडौँ । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले नेपालको कम्युनिष्ट शासन प्रणाली दुनियाँको कुनै पनि किताबमा फेला नपर्ने खालको भएको बताएका छन् । 

पार्टी कार्यालय धुम्बाराहीमा शनिबार “जनताको जनवादका आधारहरु” विषयक पुस्तक लोकार्पण कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै अध्यक्ष दाहालले नेपालको कम्युनिष्ट क्रान्ति पुरानो पुँजीवादी क्रान्ति र नवजनवादी क्रान्ति भन्दा भिन्न प्रकृतिको भएको बताए । 

प्रचण्डले नेपालमा कम्युनिष्ट पार्टीको नेतृत्वले पूँजीपतिलाई पनि साथ लिएर सामन्तवादमाथि विजय हासिल गरेको हुनाले यसलाई समाजवाद उन्मुख जनताको जनवादको रुपमा समाजवादको आधार तयार पार्ने एउटा राजनीतिक प्रक्रियाको रुपमा लिनुपर्ने उल्लेख गरे । 

उनले भने, ‘हामीले नेपालमा जे अनुभव गर्यौँ । जे हासिल गर्यौँ र हामी अब जसरी समाजवादको निर्माणको दिशामा अगाडि बढ्दैछौँ । त्यो दुनियाँको कुनै किताबमा भेटिने खालको छैन । हामीले आफैले आफ्नो जीवनमा संघर्ष गरेर बलिदान गरेर, मेहनत गरेर , त्याग गरेर हासिल गरेका छौँ र विश्वभरिका अनुभवहरुको अध्ययन गरेर, हामीले नेपालमा जे प्रयोग गरेका छौ यही विषयलाई सबैले गम्भीरतापूर्वक विचार गर्नुहोला । ”

पुँजीपतिलाई पनि सहयात्री बनाएर नेपालको क्रान्ति सपन्न भएकाले नवजनवादी वा पुरानो पूँजीवादी दुवै क्रान्ति जस्तो नभई नेपालको क्रान्ति ‘नेपाली जनवादी क्रान्ति’ भएको टिप्पणी उनले गरे । 

अध्यक्ष प्रचण्डले पुस्तकले पार्टीको इतिहास तयार पार्ने जनताको जनवादका आधारहरुका साथै ऐतिहासिक एकतापछिको संक्रमणकालिन परिस्थिति र विचारको विकासको प्रक्रिया र श्रृंखलालाई बुझ्न मद्दत पुर्याउने विश्वास व्यक्त गरे । 

गोपीरमण उपाध्याय र मनहरि तिमिल्सिनाद्धारा सम्पादित “जनताको जनवादका आधारहरु”  पुस्तकमाथि युवराज ज्ञवालीले टिप्पणी गरेका थिए । 

पुस्तकमा जनताको जनवादका आधारहरु सम्पादनको आवश्यकता, नेकपाको एकीकृत अवस्था, एमालेका ऐतिहासिक दस्तावेजका अंशहरु, माओवादीका ऐतिहासिक दस्तावेजका अंशहरु र ऐतिहासिक एकताको अवस्था समावेश गरिएको छ ।  

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. Jan. 26, 2020, 1:37 a.m. भगवान घिमिरे
    पहिलो कुरा नेपालको कम्युनिस्ट हरुलाई कम्युनिस्ट भन्नु नै गलत लाग्छ। दोस्रो कुरा अहिलेको नेताहरुको जीवनशैली र सत्ता संचालन विधि हेर्दा 'जनताको जनवाद' होइन पुँजीवाद या नव सामन्तवाद भन्न सकिन्छ। त्यत्तिकै जनतालाई उल्लु बनाउन पाइन्छ। जनता अब नेताले जे भन्यो त्यहि पत्याउने अबुझ छैनन् बदलिँदो नेपाली राजनीतिले नै जनतालाई सचेत बनाइसक्यो।
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...