केन्द्रीय संस्करण

रातो खुर्सानीले रोक्न सक्छ हृदयघात

person explore access_timeमाघ ९, २०७६ chat_bubble_outline0

स–साना दुखाई, चोट र शारीरिक समस्याको लागि घरेलु उपचार गर्न सकिन्छ । र, त्यसका लागि घरभित्रै पाइने विभिन्न खाद्य पदार्थ र अन्य चीजहरुको प्रयोग गर्ने गरिन्छ । तर, हृदयघात जस्तो डरलाग्दो र ज्यानमारा रोगको लािग पनि घरेलु उपचार गर्न सकिन्छ भन्ने कमै मानिसलाई थाहा होला । भर्खरै गरिएको एउटा अध्ययनले रातो खुर्सानीको सेवनले हृदयघातलाई रोक्न सक्छ ।

अनुसन्धानका अनुसार एउटा रातो खुर्सानीमा ९० हजार स्कोभिल युनिट पाइन्छ । जसको सेवनले ५० प्रतिशत हृदयघातको बिरामीको ज्यान बचाउँन सक्छ । यसैगरी, रातो खुर्सानीबाहेक स्कच भान्टस्, थाई चाई, अफ्रिकन बर्ड, हबनेरो, एलपीनो जस्ता खुर्सानीमा पनि उक्त तत्व पाउन सकिन्छ तर रातो खुर्सानीमा यसको मात्रा ज्यादै बढी हुन्छ । 

कसरी प्रयोग गर्ने ?
जो व्यक्तिलाई हृदयघात हुन्छ त्यस व्यक्तिलाई एक गिलास पानीमा १ चम्चा रातो खुर्सानीको पाउडर घोलेर पिउन दिनुपर्छ । यसको लागि बिरामी होसमा हुन अत्यन्त जरुरी छ । यदि बिरामी होसमा छैन भने उसको जिब्रोको तल एक चिम्टि रातो खुर्सानीको पाउडर राखिदिनुपर्छ । यसले हृदयघात भएको व्यक्तिको शरीरमा रक्तसञ्चार सुचारु हुन मद्दत गर्छ । यो कार्य गर्दागर्दै बिरामीलाई तुरुन्त अस्पताल पनि लैजानुपर्छ । 

यसैगरी, रातो खुर्सानीका अन्य फाइदाहरु छन्ः

–हृदयघातबाहेक विभिन्न प्रकारका छालाका एलर्जीमा लाभदायी हुन्छ ।
–खानामा मिसाएर खाँदा विभिन्न प्रकारका फ्लुबाट बच्न सकिन्छ ।
–यसको सही प्रयोगले दात र पेट दुखाई जस्ता समस्याहरुबाट बचाउँछ ।
–माइग्रेन, अर्थराइटिस र शरीरको अनावश्यक फ्याट दूर गर्नको लािग पनि यसले फाइदा गर्छ ।
–यसको धेरै सेवन गर्दा पेटमा जलन हुन सक्छ त्यसैले थोरै मात्रामा यसको सेवनले ग्यास्ट्रिकसम्बन्धी समस्या हुँदैन ।
–शुद्ध रातो खुर्सानीको सेवनले मिर्गौलाको क्यान्सर हुनबाट बचाउँछ । 
 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.