केन्द्रीय संस्करण

अब पटके सुकुम्बासीको अन्त्य हुन्छ : मन्त्री अर्याल

person explore access_timeमाघ ५, २०७६ chat_bubble_outline1

कैलाली। भूमि व्यवस्था, सहकारी तथा गरिबी निवारण मन्त्री पद्माकुमारी अर्यालले पटके सकुम्बासीको अन्त्य गर्ने बताएकी छिन् ।

 भूउपयोग ऐन तथा प्रस्तावित भूमि सम्बन्धी ऐन कार्यान्वयन एवं सहकारी व्यवस्थापन सम्बन्धी प्रदेश तथा स्थानीय तहका पदाधिकारी सँगको मन्त्रालयले आयोजना गरेको अन्तरक्रिया कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै मन्त्री अर्यालले त्यस्तो बताएकी हुन् ।

राज्यले एकपटक मात्र सम्बोधन गर्ने भन्दै मन्त्री अर्यालले पटकपटक सुकुम्बासी हुने कुराको अन्त्य गरिने बताइन् । 'अब पटके सुकुम्बासीको अन्त्य हुन्छ । सुकुम्बासी एकपटक हुन्छ, पटकपटक हुदैन', मन्त्री अर्यालले बताइन्। सबै सुकुम्बासी, भूमिहिन, अव्यवस्थित बसोबासीको समस्या यसैपटक समाधान गरिने मन्त्री अर्यालको भनाइ थियो ।

भूमि व्यवस्थापन भनेको समग्र भूमिको व्यवस्थापन रहेको बताउँदै उनले भूमि सम्बन्धी समस्या समाधान गर्न सरकार लागेको बताइन् । 

विगतमा १२ वटा आयोग बन्दासम्म समस्या समाधान हुन नसकेपनि अब सरकार १३ औँ आयोग बनाएर काम सम्पन्न गर्ने तयारीमा रहेको बताइन् । 

सामाजिक न्यायका निम्ति पनि यो देशका भूमिहीन, सुकुम्बासीहरुलाई भूमिको मालिक बनाउनुपर्ने भन्दै उनले भूमि ऐन आठौं संशोधनमार्फत भूमिहिन, सुकुम्बासी, अव्यवस्थित बसोबासीको समस्या समाधान गर्न खोजेको बताइन् ।

भूमि बेचबिखन गर्ने कार्यमा सहजिकरण गर्नेगरी भूमि बैंकको कन्सेप्ट ल्याइएको समेत उनले बताइन् ।

कार्यक्रममा सुदूरपश्चिम प्रदेशका भूमि व्यवस्था, सहकारी तथा कृषि मन्त्री विनिताकुमारी चौधरीले भूमि सम्बन्धी सबै समस्या ऐनले सम्बोधन गर्ने बताइन् ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. Jan. 19, 2020, 8:10 p.m. Gobar
    सुकुम्बासी समाधान गर्न अरु केही गर्न पर्दैन । एक पटक राज्यबाट बितरण गरेको जग्गालाइ कुनै हालतमा बिक्री गर्न नपाउने कानून बनाएर जग्गा बाड्दा कसले जग्गा माग्छ र । यहाँ त सरकारी जग्गा बस्नलाई होइन बिक्री गर्ने व्यवसाय चलाउनेहरुले मात्र आफूलाई पटक पटक सुकुम्बासी बनाएका हुन । अनि घर बनाउन बाँकी नरहने गरी आफ्नो नामको जग्गा पनि बिक्री नहुने व्यवस्था गरेमा मात्र यो देशमा सुकुम्बासी कहिले बढ्दैनन । नत्र सुकुम्वासीको नाममा सरकारी जमिन हत्यायो अनि बेच्यो फेरी सुकुम्वासी । यो निरन्तरतालाइ रोक्न माथी भनेको व्यवस्था लागू नगरेसम्म सुकुम्वासीलाइ जग्गा बाडेर सुकुम्बासी समस्या समाधान हुदै हुदैन ।
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.