केन्द्रीय संस्करण
समाचार

कालापानी विवादबारे बोल्यो चीन

person explore access_timeकात्तिक २८, २०७६ chat_bubble_outline5
file photo

काठमाडौं । केही दिनअघि भारतले आफ्नो राजनीतिक नक्सामा नेपाली भूमी गाभेको विषयमा चीनले पनि प्रतिक्रिया दिएको छ । बिहीबार साँझ काठमाडौंस्थित चिनियाँ राजदूतावासले एक विज्ञप्ति जारी गरी कालापानी क्षेत्रको विवादलाई नेपाल र भारतले वार्ता गरी टुंग्याउनुपर्नेमा जोड दिएको छ ।

चिनियाँ दूतावासका प्रवक्ताका तर्फबाट जारी विज्ञप्तिमा चीनले नेपालको सार्वभौमसत्ता  र भौगोलिक अखण्डताको सम्मान गरेको स्पष्ट पार्दै कालापानी क्षेत्रको विवाद मैत्रीपूर्ण परामर्श र वार्ताका माध्यामबाट समाधान गर्ने सदिच्छा व्यक्त गरिएको छ । विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘चीन सधैँ नेपालको सम्प्रभुता र भौगोलिक अखण्डताको सम्मान गर्छ, चिनियाँ पक्ष सदिच्छा व्यक्त गर्न चाहन्छ कि नेपाल र भारतले मैत्रीपूर्ण परामर्श र सम्वादमार्फत् कालापानीमाथिको बिवाद समाधान गर्नेछन् ।’

दूतावासले केही मिडियाहरुले चीनप्रति लगाएको आरोपप्रति दुःख समेत व्यक्त गरेको छ । विज्ञप्तिमा भनिएको छ,‘ केही गैरजिम्मेवार व्यक्ति र मिडियाले चीनले नेपालको सीमा मिच्यो भनेको हामीले सुनेका छौं। यस्ता आरोप आधारहीन छन्। उनीहरूको उद्देश्य जनमानसमा के सत्य के गलत हो भ्रम पारेर जनताको ध्यान मोड्ने देखिन्छ।’ 

विज्ञप्तिमा वर्षौयता नेपाल र चीनबीच राम्रो सहकार्य हुँदै आएको समेत जनाइएको छ । विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘चीनले बाहिरी हस्तक्षेपको अवज्ञा गर्दै सीमासम्बन्धी मामिलालगायत सहकार्य थप सुदृढ गर्न चाहेको छ । र, नेपालसँग साझा विकास प्रवद्र्धन गर्न पनि चीनले चाहेको छ ।’  चिनियाँ राष्ट्रपतिले नेपालको सफल राजकीय भ्रमण गर्नुभएको स्मरण गराउँदै विज्ञप्तिमा त्यसक्रममा दुवै पक्षले सीमा व्यवस्थापन प्रणालीसम्बन्धी सम्झौतामा हस्ताक्षर गरिएको समेत जनाइएको छ ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

 1. Nov. 15, 2019, 12:38 p.m. Tej kc
  Ramro kam garnu vayako xa
 2.  0 Reply
 3. Nov. 15, 2019, 10:17 a.m. surya prasad regmi
  भारत र चिनकाे सिमाहरुकाे नक्सा निकालेर । नेपालले अाफ्नाे सिमाहरु सुरक्षित गर्नु पर्छ । अनि अर्काे कुरा google map मा mounteverest search गर्दा सगरमाथा नेपालकाे सिमा बाहिर ( चिन तिर ) देखाउछ । online वाट पढ्नेले mounteverest त china मा पाे रैछ भनी अध्ययन गर्छन् । त्यसमा पनि सरकारकाे ध्यान जाअेास् ।
 4.  0 Reply
 5. Nov. 14, 2019, 9:48 p.m. Shiva
  Thanks, for china.
 6.  0 Reply
 7. Nov. 14, 2019, 8:04 p.m. Krishna dhakal
  नेपाली हामी रहुला काहा नेपाल नरहे होइन हाम्रा नेता हरु का बिलिन भय 🇳🇵🇳🇵🇳🇵🇳🇵
 8.  0 Reply
 9. Nov. 14, 2019, 7:52 p.m. धीर विक्रम मल्ल
  चिन नेपालको अभिन्न मित्र🇳🇵🇨🇳👥🙏
 10.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.