केन्द्रीय संस्करण
समाचार

अब बागमतीमा पौडी खेल्न सकिने, पशुपतिमा ढुक्कले नुहाउन मिल्ने

person explore access_timeकात्तिक २, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौं–काठमाडौंको गुहेश्वरीमा निर्माणाधीन बागमतीको फोहोर पानी प्रशोधन केन्द्र निर्माणकार्य अन्तिम चरणमा पुगेको छ । 

आयोजना प्रमुख लिला प्रसाद ढकालले आयोजनाको करीब ९५ प्रतिशत काम सम्पन्न भइसकेको जानकारी दिँदै आगामी पुससम्ममा निर्माणकार्य सम्पन्न भइसक्ने बताए । 

शनिबार सो प्रशोधन केन्द्रको अवलोकनका लागि पुगेकी खानेपानी मन्त्री बिना मगरसहितको टोलीलाई आयोजनाबारे जानकारी गराउँदै उनले निर्माणकार्य सम्पन्न भएपछि गोकर्णदेखि गुह्वेश्वरीसम्मको पानी प्रशोधन गर्न सकिने जानकारी दिए । यस्तै हिन्दुहरुको आस्थाको केन्द्र पशुपति क्षेत्रमा सफा पानी बहने भन्दै उनले ढुक्क भएर नुहाउन सकिने पनि जानकारी दिए ।

 ‘प्रशोधन केन्द्र निर्माण सम्पन्न भएपछि पौडी खेल्न र पशुपति क्षेत्रमा ढुक्क भएर नुहाउन सकिन्छ’, उनले भने, ‘हामीले आयोजना आगामी पुसभित्र सम्पन्न गर्नेगरी काम गरिरहेका छौं । अहिलेको प्रगतिको अवस्था हेर्ने हो भने ९५ प्रतिशत काम सम्पन्न भइसकेको छ ।’

एसियाली विकास बैंकको २ अर्ब ५५ करोड लागतमा निर्माणाधीन आयोजना सम्पन्न भएपछि ३९० लिटर पानी प्रतिकेसेण्ड प्रशोधन गर्न सकिने छ । यस्तै प्रतिघण्टा ३२० किलोवाट बिजुली समेत उत्पादनगर्न सकिनेछ । बागमतीको पानीमा भएको फोहोर जम्मा गरेर ग्यासबाट बिजुली निकाल्ने सकिने ढकालको भनाइ छ । 

‘आयोजनापछि गोकर्णदेखि गुह्वेश्रीसम्मको पानी प्रशोधन गर्न सकिन्छ’ उनले भने, ‘हरेक दिन सात टन कम्पोस्ट मल समेत फोहोर पानी प्रशोधन केन्द्रबाट उत्पादन हुन्छ । जुन कृषकले खेतीबालीमा प्रयोग गर्न गुणस्तरीय मानिन्छ ।’ प्रशोधन केन्द्र निर्माणपछि बागमतीमा माछा लगायतका जलचरको संख्यामा समेत बढ्ने विश्वास लिइएको छ । 

आयोजनाको अवलोकपछि खानेपानी मन्त्री मगरले ऐतिहासिक महत्व बोकेको बागमती नदी सफाइका लागि सरकारले अभियान सञ्चालन गरेको भन्दै यसलाई सफल बनाउन सबैपक्षको सहयोग जरुरी रहेको बताइन् । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.