केन्द्रीय संस्करण

मोदीका राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार अजित डोभल थप ‘पावरफुल’

person explore access_timeअसोज ५, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौं–भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीका राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार अजित डोभल थप शक्तिशाली भएका छन् । 

उनलाई विदेश मन्त्रालय अन्तर्गतका सम्पूर्ण जिम्मेवारी दिइएको छ । अब परराष्ट्रमन्त्री एस.जयशंकरले आफ्नो मन्त्रालयको ‘रिर्पोर्टिङ’ सल्लाहकार डोभललाई गर्नुपर्ने हुन्छ । राष्ट्रिय सुरक्षा, नीति मामला, विदेश मामला नीति, विदेश मन्त्रालय, प्रवासी भारतीय मामला, रक्षा, अन्तरिक्ष, परमाणु ऊर्जा र अनुसन्धान तथा विश्लेषण विभागको मन्त्रालयसँग सम्बन्धित सम्पूर्ण कार्य उनको मातहतमा हुने भारतीय विदेश मन्त्रालय स्रोतले जनाएको छ ।

यसअघि भारतीय जासुस एजेन्सी ‘रअ’ ले प्रधानमन्त्रीलाई रिर्पोटिङ गथ्र्यो अब डोभलाई गर्नुपर्ने हुन्छ । उनी पहिलो कार्यकालमा पनि जिम्मेवारीको हिसावले शक्तिशाली नै थिए । तर त्यतिबेला उनको प्रोटोकल तय नगरेको कारण मन्त्रीहरुलाई रिर्पोङ गर्न समस्या हुन्थ्यो । त्यही भएर यो दोस्रो कार्यकालमा डोभललाई मन्त्रीको वरियताक्रममा राखिएको छ । खासगरि छिमेकी राष्ट्रहरुसँगको सम्बन्ध कस्तो हुने त्यसको विश्लेषण गरी नीति बनाउने जिम्मेवारी पनि डोभलकै हुने भएको छ । 

त्यति मात्र होइन, राष्ट्रिय सुरक्षा परिषद्को सचिवालय र रसायनिक हतियारका लागि राष्ट्रिय प्राधिकरणसँग सम्बन्धित सबै विषयको रेखदेख उनकै मातहतमा हुने बताइएको छ ।

त्यसैगरि, नेशनल सोशलिस्ट काउन्सिल अफ नागालैंडमा रहेका अलगावादीसँग वार्ता गर्ने जिम्मेवारी पनि डोभललाई नै दिइएको छ । 
 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.