केन्द्रीय संस्करण

दसैँको पैसा सेयरमा लगानी गर्नुहोस्, यी कम्पनीको आउँदैछ ४ अर्ब १४ करोडको आईपीओे

person explore access_timeअसोज ३, २०७६ chat_bubble_outline1

नेपालीहरुको महान् चाँड नजिकिदै छ । दसैँमा विशेष गरी आफूभन्दा ठूलाबडाको हातबाट टीका साथै दक्षिणासमेत ग्रहण गर्ने परम्परा छ । हामीसँग भएको स–साना रकम पनि लगानी गर्दा त्यसले भविष्यमा राम्रै प्रतिफल दिनसक्छ । यसकारण टीका लगाएर जम्मा भएको पैसाले विभिन्न कम्पनीको आईपीओे खरिद गरी लगानीको सदुपयोग गर्नुहोस् । हामीले १ सय रुपैयाँमा एक कित्ता पाइने आईपीओे क—कसले निष्काशन गर्दैछन् भनेर प्रस्तुत गरेका छौँ ।

नेपाल धितोपत्र बोर्डका अनुसार ४ अर्ब १४ करोड ४८ लाख रुपैयाँ बराबरको आईपीओे निष्काशन हुने भएको छ । जलविद्युत, मर्चेन्ट बैङ्क, पूनर्बीमा लगायत गरी  विभिन्न १२ वटा कम्पनीको आईपीओे निष्काशन हुने भएको हो । आईपीओे निष्काशन हुनेमा धेरैजसो जलविद्युत कम्पनी छन् ।

एनआरएन इन्फ्रास्टक्चर एण्ड डेभलपमेन्ट लिमिटेडले असार ३१ गते आईपीओे निष्काशनको माग गर्दै नेपाल धितोपत्र बोर्डमा आवेदन दिएको छ । कम्पनीले ३३ लाख ९८ हजार ४६ कित्ता आईपीओे निष्काशनको लागि आवेदन दिएको हो । १०० रुपैयाँ प्रतिकित्ताको यस आईपीओेको लागि बिक्री प्रबन्धकमा सानिमा क्यापिटललाई जिम्मा दिइएको छ ।

यता सिंजाली हाइड्रो इनर्जीले पनि ४३ लाख ५० हजार कित्ता आईपीओे निष्काशनको माग गरेको छ । यस्तै नेपाल पुर्नविमा कम्पनीले १ करोड ६० लाख कित्ता आईपीओे निष्काशन गर्ने भएको छ । यस कम्पनीले पनि नियामक समक्ष निष्काशनको अनुमति माग्दै आवेदन दिएको छ । सिंजालीले भदौ २० गते र नेपाल पुनर्बीमाले भदौ २२ गते नियामक समक्ष अनुमतिका लागि आवेदन दिएका हुन् ।

यता सुभम् पावर जलविद्युतले पनि १ वर्ष अगाडी नै  ५ लाख ८० हजार ५८ कित्ता आईपीओे निष्काशनको लागि आवेदन दिएपनि नियामकले अझै अनुमति दिएको छैन । नियामकले यस कम्पनीलाई विद्युत नियामक आयोगबाट पूर्व स्वीकृतिको कागजात पेश गर्न अनुरोध गरेको छ । सुभमले २०७५ भाद्र २७ गते आईपीओे निष्काशनको अनुमति मागेको थियो ।

इमर्जिङ नेपालले जेठ २३ गते ५ लाख कित्ता सेयर निष्काशनको माग गरेर आवेदन दिएको थियो । यता, ग्रीन लाइफ हाइड्रोपावरले ३४ लाख ९६ हजार ४ सय कित्ता आईपीओे निष्काशन गर्नेछ । यसका लागि कम्पनीले गत वैशाख ९ गते नियामकसँग अनुमति मागेको छ । लिबर्टी इनर्जी कम्पनीले पनि बैशाख १६ गते ३७ लाख ५० हजार कित्ता आईपीओे निष्काशनको माग गरेर आवेदन दिएको छ ।

युनाइटेड आईडीआई मार्दी एण्ड आरबी हाइड्रोपावरले १० लाख ५० हजार कित्ता आईपीओे निष्काशनको माग गरेर साउन १४ गते आवेदन दिएको छ ।

यस्तै सिबीआइएल मर्चेन्ट बैङ्कले ३ लाख कित्ता आईपीओे निष्काशन गर्ने भएको छ । यसले झण्डै डेढ वर्षअघि निष्काशनको माग गर्दै आवेदन दिएको छ ।

मैलुङ खोला जलविद्युतको पनि ७ लाख ३६ हजार २ सय ८६ कित्ता आईपीओे आउँदैछ । यता माउन्टेन इनर्जीको पनि ३९ लाख ३६ हजार ५४ कित्ता आईपीओे आउने छ ।

शिवश्री हाइड्रोपावरको ३३ लाख ५१ हजार १ सय ४० कित्ता आईपीओे निष्काशन हुनेछ । धितोपत्र नियामक नेपाल धितोपत्र बोर्डले अनुमित दिने वित्तिकै यी कम्पनीहरुले आईपीओे निष्काशन गर्नेछन् ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. Sept. 23, 2019, 1:30 p.m. Durga dart bhatt
    ..kar chali Nepal ko arthatantra dharap ma parne parmukh karan yaha harlai ..awagat nai cha ..bilasi gutka rajni ganda Nepal ma lyaunda atyanta niuna antasulk ra bhansar laagne niyam banako cha ..yo barema ..kai reporting garnus sir arabauko tax chalindaixa ..jaba ki India mai parne price ma ya Nepal ma Pani pauncha ...chittai tapaile esko barema khi life lekhne paryas garnu hunexa bhanne assa liyeko chu ..ani tyo aako rajnigandha ..bil bijak jaari nagari bech bikhan huncha ..rajswo ma mailey nibedan gareko sabai. .milimato ma raicha
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.