केन्द्रीय संस्करण

एटीएम ह्याकले सिकाएको पाठ, राष्ट्र बैंकद्वारा तीन बुँदे निर्देशन जारी

person explore access_timeभदौ २४, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौं–चिनियाँ ह्याकरको एक समूहले  बैंकको सिस्टम ह्याक गरी रकम चोरेपछि राष्ट्र बैंकले बैंकहरुलाई सजगता अपनाउन सल्लाह दिएको छ ।

 बैंक तथा वित्तीय संस्थाले भुक्तानी आदेश गर्दा वा सेवा प्रवाह गर्दा अपनाएको प्रणालीको सत्यता जाँच गरेर मात्र भुक्तानी आदेश दिन राष्ट्र बैंकले  सुझाएको छ । 

बैंक तथा वित्तीय प्रणालीले प्रयोग गरेको सूचना प्रविधि प्रणालीको सुरक्षा अडिट गरी सोबाट देखिएको समस्या तत्काल समाधानमा पहल गर्नुपर्ने पनि राष्ट्र बैंकको सुझाव छ । राष्ट्र बैंकले सूचना प्रविधि प्रणालीमा अन्तरनिहीत आन्तरिक एवम् बाह्य सुरक्षाको जोखिम वयवस्थापनको लागि तीन बुँदे निर्देशन जारी गरेको छ । 

 स्पम, सिसिङ, स्पुफिङलगायतका माध्यमबाट अनाधिकृत पहुँच गरी सूचना चुहावट र आर्थिक चोरीको जोखिम रोक्नका लागि पेरिमिटर डिफेन्स, एसेज कन्ट्रोल, इनक्रिप्सन, एन्टीभाइरस, फायरवेलजस्ता प्राविधिक क्षमता सुदृढ गर्न केन्द्रीय बैंकको निर्देशन  छ ।

यस्तो छ तीन बुँदे निर्देशन


 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...