केन्द्रीय संस्करण

बहामासमा इतिहासकै सबैभन्दा शक्तिशाली समुद्री आँधी

person explore access_timeभदौ १६, २०७६ chat_bubble_outline0

एजेन्सी– क्यारिबियन टापू बहामासले शक्तिशाली आँधी भोगेको छ । उक्त आँधीलाई बहामासको इतिहासको सबैभन्दा ठूलो आँधी बताइएको छ ।  २८५ किमी प्रति घण्टासम्मको तीव्रता पुगेको डोरियन आँधी आन्द्र महासागरमा आएका आँधीको मापन राख्न थाले यताको दोस्रो सबैभन्दा तीव्र आँधी हो ।

आँधी विस्तारै पश्चिमतर्फ अघि बढिरहेको छ र यो आँधी अमेरिकी राज्य फ्लोरिडा, जर्जिया, नर्थ क्यारोलिना र साउथ क्यारोलिनालाई असर गर्नेछ । अमेरिकी सरकारले आफ्नो देशका ती राज्यमा संकटकाल घोाणा गरिसकेको छ । 

नेसनल हरिकेन सेन्टरले जीएमटी समयअनुसार बिहान ३ बजे डोरियन ग्य्राण्ड बहामाको पूर्वी किनारमा देखिएको थियो । त्यसअघि नै आँधी अबाको टापूभित्र पसिसकेको थियो ।  दुवै टापूहरु बहामास टापू श्रृङ्खलाको उत्तरतर्फ पर्छ । ग्य्राण्ड बहामा अमेरिकाको फ्लोरिडाको समून्द्री किनाराबाट जम्मा सय किमी टाढा पर्छ । 

आँधी प्रभावित बहामास टापूमा बिजुली पनि नरहेको र सिमित इन्टरनेट पहुँचको कारण त्यति धेरै सूचना बाहिर आएको छैन । आँधीको समयमा पानी ७ मिटरसम्म माथि उचालिएकाले अबाको टापू पानीमा डुबेको थियो । आँधीले कयैन घरको छानो उडाएको थियो । सरकारले आँधीका कारण घर गुमाएकाहरुको बसोबासका लागि १४ आश्रय स्थल बनाएको छ भने दजनौं चर्च, विद्यालय र अन्य भवनलाइ आपतकालिन आवासको रुपमा सूचिकृत गरेको छ । यी स्थान मानिस आएर भरिएकाले मानिसमा सरकारले खाना र पानीको व्यवस्था गर्न नसक्ने स्थानमा बास बस्नुपर्ने हो कि भनेर चिन्ता बढ्न थालेको छ ।

 

बहामासले गरेको आँधीको तयारी

बहामास समुन्द्री आँधीको चपेटामा परिरहने देश भएकाले त्यहाँ घर बनाउँदा ‘क्याटोगोरी फोर’ सम्मको आँधी धान्न सक्ने घर बनाउनुपर्छ ।  त्यसबाहेक पनि आँधीको बाटोमा पर्ने पूर्वानुमान गरिएकाले ग्य्राण्ड बहामा र अबाको टपूका मानिसलाई सुरक्षित ठाउँमा जान निर्देशन दिइएको थियो । त्यस्तै त्यहाँ पुगेका सबै पर्यटकलाई पनि अन्यत्र जान आग्रह गरिएको थियो । तर धेरै मानिस सुरक्षित स्थानमा गएनन् । यसप्रति अधिकारीले असन्तुष्टि व्यक्त गरेका छन् । 

आइतबार पत्रकार सम्मेलनमा बहामासका प्रधानमन्त्री हुबर्ड म्याटिस स्पष्ट रुपमा चिन्तित देखिन्थे । उनले सो क्रममा भने, ‘सम्भवत यो मेरो जीवनको सबैभन्दा दुःखदायी र खराब दियो हो । हामीले बहामासको इतिहासमा कहिले नदेखेको हरिकेन(चक्रवात) सामना गरिरहेका छौं ।’

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...