केन्द्रीय संस्करण

मनाइयो ऐतिहासिक नरसिंह जात्रा (फोटोफिचर)

person explore access_timeभदौ ३, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौं– काठमाडौँ उपत्यकाको पुरानो जात्रा मध्यको नरसिंह जात्रा र गणेश पूजा पाटनमा मनाइएको छ ।

ललितपुरका मल्ल राजा सिद्धिनरसिंहको पालादेखि सुरु भएको मानिएको यो जात्रा हरेक वर्ष भाद्र कृष्ण पञ्चमीका दिन मनाउने परम्परा छ ।  आज मंगलबजारको तुइलाक्वः टोलबाट नरसिंहसहित देव देवीको यात्रा सुरु भएको छ । जात्र सुरु हुनुअघि पाटन दरबार क्षेत्रमा रहेको भीमसेन मन्दिर अगाडि सबैको कल्याणको कामना गर्दै नरसिहंको विशेष पूजा गर्ने चलन छ ।

जात्रामा भगवान नृसिंहसंगै लक्ष्मी र सरस्वतीलाई देवीको रुपमा रखिन्छ ।  बिष्णुभक्त प्रह्लादले जात्रा अवधिभर नै भगवान नरसिंहको सेवा गरिरहेको देख्न पाइन्छ । जात्रामा अप्सराहरूले नरसिंह भगवान हिड्ने बाटो कुचोले बढार्ने, गोरसले बाटो पखाल्ने, लावाले मार्गलाई सम्मान गर्ने, चवरपंखले हम्कने र दण्डद्वारा बाटोको सुरक्षा गरेका दृश्य जात्राका मुख्य आकर्षण हुन् । यो जात्रा पाटनका राजोपाध्याय ब्राम्हण समुदायबाट सञ्चालन गर्ने चलन छ । यो जात्रा करिब ३८७ वर्ष पुरानो भएको लिखित इतिहास रहेको भनाइ छ ।

नरसिंह जात्राको क्रममा बाजा गाजा, प्रत्यक्ष भजनसहित नरसिंहको देवगणको टोलीले पाटनको गाबहाल, पिम्बहाल, बंगलामुखी, कोबहाल, मंगलबजार, सुन्धारा लगायत विभिन्न ठाउँमा यात्रा गराउने चलन छ । यो जात्रा बिष्णुभक्त प्रह्लादलाई उद्दार गर्न भगवान विष्णुले नरसिंह अवतार लिई दानव हिरण्डकश्यपुको वध गरेको सम्झनामा मनाइएको मानिन्छ ।

त्यस्तै, गणेश पूजा पनि परम्परागतरुपमा मनाइएको छ ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.