केन्द्रीय संस्करण

बाढीपछि रौतहटमा सर्पको बिगबिगी, तर एन्टी स्नेक भेनम नहुँदा समस्या

person explore access_timeसाउन २५, २०७६ chat_bubble_outline0
सञ्जय मिश्रा

रातोपाटी

रौतहट  । रौतहटको प्रमुख बजार कटहरिया स्थित प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्रमा सर्प टोकाइ बिरुद्धको सुई (एन्टी स्नेक भेनम) उपलब्ध नहुँदा बिरामीलाई ठूलो समस्या भइरहेको छ ।

अबिरल वर्षापछि विभिन्न नदीहरुमा आएको बाढीसँगै गाँउघरमा सर्पको टोकाइको घटना बढेको छ । तर, सिङ्गो क्षेत्रको कुनै पनि स्वास्थ्य केन्द्रहरुमा सर्प टोकाइ बिरुद्धको सुई नहुँदा उपचारको लागि ४० किलोमिटर टाढासम्म पुग्नुपर्ने बिरामीहरुको बाध्यता छ ।

विषालु सर्पले टोक्दा समयमै उपचार न पाएको कारण कतिपय बिरामीले ज्यान समेत गुमाउनु परेको कटहरिया–३ का शिक्षक कपिलदेव यादवले बताए ।

केही समय अघि कटहरिया–२ जमसनियाका अकलु दासलाई विषालु गोमन सर्पले टोकेको थियो । सर्पदंशलगतै उपचारका लागी कटहरिया स्थित प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्रमा लैजादा त्यहाँ उपचार सम्भव नभएको बताएपछि उपचारको लागी ३० किलोमिटर टाढा गौर लैजाने क्रममा दासको बाटोमै मृत्यु भएको कटहरिया वडा १ का अध्यक्ष हरीन्दर साहले बताए ।

३० किलोमिटर टाढा गौर उपचारको लागि जानुपर्दा हजारौँ रकम खर्चसमेत भइरहेको पीडितहरुले बताएका छन् ।

प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्र कटहरियाका प्रमुख अर्पणलाल कर्णले सर्प टोकाइको उपचारको लागि सबैभन्दा पहिले केन्द्रलाई सर्पदंश सेन्टर घोषणा गर्नुपर्ने, एन्टी  स्नेक भेनम राख्न व्यवस्थापन र बिज्ञ एकजना हुनुपर्ने र २४औं घन्टा आकस्मिक उपचार सेवा सुचारु भएमात्र सर्प टोकाईको सुई लगाउन सकिने बताए ।

स्थानिय तहको गठनपछि जनताको प्रत्यक्ष स्वास्थ्य उपचारको लागि नगरपालिकाले लगानी गर्नुपर्ने भएकाले प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्र कटहरियामा एन्टी स्नेक भेनमको व्यवस्थापनको लागी स्थानीय तहले चासो लिनुपर्ने माग नागरिकहरुको छ ।

 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...