केन्द्रीय संस्करण

शिक्षक सरुवामा कमिशन, परम्परा बनेको छ: शिक्षक महासंघ

person explore access_timeसाउन २१, २०७६ chat_bubble_outline0
file photo

बुटवल– रुपेन्देहीको एक विद्यालयमा शिक्षक सरुवाका लागि कमिशनको चलखेल सम्वन्धि समाचार बाहिरिएलगत्तै शिक्षकहरुको साझा सङ्गठन नेपाल शिक्षक महासंघ पाँच नम्वर प्रदेशसँग हामीले प्रतिकृया लिएका छौ ।

तिलोतत्तमा नगरपालिका ढिकुलीगढमा रहेको नमुना महिला आधारभूत विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष होमशंकर भट्टराईले एक शिक्षक सरुवाका लागि दुई लाख रुपैयाँ विद्यालयको खातामा राखिदिनुपर्ने भन्ने समाचार बाहिर आएको छ नि ? भन्ने प्रश्नमा  नेपाल शिक्षक महासंघ पाँच नम्बर प्रदेशका अध्यक्ष प्रेमनारायण भण्डारीले भने, ‘साथीहरुले भनेअनुसार रुपन्देही, नवलपरासी र कपिलवस्तुमा पहाडबाट त्यता सरुवा भई जान चाहने शिक्षकहरुका लागि यो स्वभाविक परम्परा जस्तै बनेको बुझिन आएको छ ।’

उनले अगाडि थपे, ‘पहाडबाट तराईतिर बसाई सराईका कारण समस्यामा परेका शिक्षकहरुले विद्यालयलाई सहयोगस्वरुप स्वेच्छिक रुपमा तोकेको रकम दिने र सरुवा हुने कुरा स्वभाविक ठानिए पनि यो बाध्यकारी होइन । यसमा महासंघको गम्भीर आपत्ति छ ।’

उनी गुल्मीको रेसुङ्गा माध्यामिक विद्यालयका प्रधानध्यापक समेत हुन । गुल्मीमा भने शिक्षक सरुवामा कमिशनको चलखेल नभएको तर राजनैतिक रंग भने यदाकदा लाग्ने गरेको उनको ठम्याई छ ।  तर गुल्मीमा शिक्षक सरुवामा मात्रै होइन नियुक्तिमा समेत घुस लिने गरेको गुनासो आउने गरेको छ । आधा तलब विद्यालयलाई, आधा शिक्षकलाई दिने सहमतिमा नियुक्ति गरिएका शिक्षकहरु लामो समयसम्म  शोषणमा परेपछि सञ्चारमाध्यममार्फत सार्वजनिक गर्दै आएका छन् ।

तिलोत्तममा विभिन्न पार्टी निकट शिक्षक संगठनले शिक्षक सरुवामा कमिशनको भागबन्डा गरेको र माध्यामिक तहसम्म ५ लाख र आधारभूत तहका लागि ३ लाख रुपैयाँ तोकिएको समाचार बाहिर आएको छ । अध्यक्ष भण्डारी भन्छन्, ‘विद्यालयको सहयोगका नाममा दिइने कमिशन, विद्यालयकै विकासमा खर्च भएको छ कि वा सिमित ब्यक्ति मोटाएको छ त्यो भने बुझ्नुपर्ने भएको छ ।’ उनले तिलोत्तममा नगरपालिकाभित्र शिक्षकहरुका पेशागत संगठनले यदि शिक्षक सरुवामा कमिशनको भागबण्डा भएकै हो भने त्यो महासंघलाई मान्य नहुने प्रतिकृया पनि दिए  ।  

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...