केन्द्रीय संस्करण

स्थानीय तहको कर्मचारी नियुक्तिसम्बन्धी विज्ञापनबारे बोल्यो लोकसेवा

person explore access_timeजेठ २९, २०७६ chat_bubble_outline9

काठमाडौं– लोक सेवा आयोगका प्रवक्ता किरणराज शर्माले आयोगले खुलाएको स्थानीय तहको कर्मचारी नियुुक्त सम्बन्धि विज्ञापन संविधानसम्मत भएको स्पष्ट पारेका छन् ।  प्रवक्ता शर्माले सो विज्ञापन रद्द गर्न संघीय संसदको राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिले दिएको निर्देशन पालना गर्न आयोग बाध्य नहुने पनि स्पष्ट पारे ।

संविधानको परिधिभित्र रहेर सो सम्बन्धमा आफ्नो निर्णय आफै गर्न आयोग स्वतन्त्र रहेको उनको भनाई छ । बुधबार काठमाडौंमा आयोजित एक साक्षात्कार कार्यक्रममा बोल्दै प्रवक्ता शर्माले सो विज्ञापनको सम्बन्धमा आयोगको पूर्ण बैठक बसेर आवश्यक निर्णय लिने पनि बताए । सो विज्ञापनका लागि फारम भरेका उम्मेदवार, सरकार, संसदीय समिति कसैलाई पनि अप्ठयारोमा पार्ने पक्षमा आयोग नरहेको उल्लेख गर्दै प्रवक्ता शर्माले लोक सेवा आयोगलाई विवादमा पार्ने काम कसैले गर्न नहुने पनि बताए ।

प्रवक्ता शर्माले राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिले सो विज्ञापन रद्द गर्न दिएको निर्देशन छलफलको प्रक्रियामा रहेको र आयोगको पूर्ण बैठकले छिट्टै सो सम्बन्धमा आवश्यक निर्णय लिने पनि स्पष्ट पारे । संविधानले दिएको अधिकार प्रयोग गरेर आयोगले विज्ञापन खुलाउने गरिरहेको प्रवक्ता शर्माको स्पष्टिकरण छ । लोक सेवा आयोगका पूर्व कार्यबहाक अध्यक्ष टिकादत्त निरौलाले लोक सेवा आयोगको विज्ञापन रद्द गर्न संसदीय समितिले दिएको निर्देशनलाई प्रशासनिक ‘कू’ को संज्ञा दिए ।

‘२०१७ साल तत्कालीन राजा महेन्द्रले राजनीतिक ‘कू’ गरेका थिए’, उनको भनाई थियो, ‘अहिले संसदीय समितिले लोक सेवा आयोगको विज्ञापन रद्द गर्ने निर्णय गरेर प्रशासनिक ‘कू’ गरेको छ ।’ निरौलाले लोक सेवा आयोगको मुख्य कामनै कर्मचारी छनौट गर्नु रहेको उल्लेख गर्दै त्यसलाई रोक्ने काम उचित नभएको तर्क पनि गरे ।

कार्यक्रममा बोल्दै प्रमुख प्रतिपक्ष दल नेपाली काँग्रेसकी सांसद डा.डिला संग्रौलाले संविधान विपरित भएकाले संसदीय समितिले सो विज्ञापन रद्द गर्न लोक सेवा आयोग र सरकारलाई निर्देशन दिएको दावी गरेकी थिइन् । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

 1. June 16, 2019, 10:18 a.m. Raju Tamang
  लाेक सेेेवा आयाेगले पहिला झैं समावेसी तरिकाले प्रष्ट संख्या छुट्याएर सुचना निकाले याे हालत हुदैन थियाे । लाेक सेवालाई अधिकार छ भन्दैमा संघियताकाे नियम मिचेेेर खुल्लामा मात्र भर्ना लिनु भनेकाे समाबेसी हुत्याउनु हाेे र अर्काे विज्ञापनमा मधेसी जनजाती दलित लगायतलाई नामेट पार्नु प्रष्ट संकेत पनि हाे । लाेकसेवा आयाेग लगायत अन्य अड्डाका उच्च पदस्त पदासिनहरूले यहि खाेजिरहेका थिए र छन ।अहिलेकाे संक्रमणकालिन समयलाई यहि माैका हाे भनी समावेसी निवारण गर्ने गट्टी चालेकाे प्रष्ट देखिन्छ । समावेसी विरूध्द यसरी Slow poision दिएर त्यसकाे नकारात्मक परिणामकाे वारेमा एकरत्ती नसाेँची महामहिमहरूले किन खतरनाक जाेखिम लिदैछन् ? यस्ता शाेषण विरूद्ध जनजाति, मधेसी, महिला, दलित लगायतले ज्यानकाे आहुति दिएर पाएकाे एउटा झिनाे राेजिराेटी पनि खाेसिन, लुछिन थाल्दैछ । देशकाे सम्पुर्ण शासन सत्ता हाम्रै हाे, जे गरेर नि उनिहरूलाई निमिट्यान्न पार्न सक्छाैँ भन्ने बलमिचाई र कुबुद्धि किन ? याे उहाँहरूलाई पैतृक जेनेटिक नेचर आकाे वा खहरे दम्भ । यसरी नगरी, सबै समुदाय सहयात्रा गरेर सबैलाई वीनवीन हुने किसिमले देश विकासमा हाते मालाे गराैन बरू। कि कसाे त ।
 2.  0 Reply
 3. June 15, 2019, 4:17 p.m. parmanant pant
  Yadi yo loksewa ko bigaypan raad hux bhane hami bahun xetri chup lager bashne xainai ! yash ko jimma kasle linu pla aafai sochanu hos
 4.  0 Reply
 5. June 13, 2019, 10:23 p.m. Santosh kr ram
  Sar Jun umedhbarle form vareko xn tyasko money dubax ki kya ho sar
 6.  0 Reply
 7. June 13, 2019, 5:18 p.m. KANCHHED kumar bhujwa
  समाबेसी माथि आन्य भएको छ | विग्यापन रद्द गर्नु पर्छ|
 8.  0 Reply
 9. June 13, 2019, 11:40 a.m. रमेश कुमार यादव
  सर यो लोकसेवाको बिज्ञापन रद्ध हुन्छ कि हुदैन ? कि अहिले रिजल्ट आउन बाकी छ ।
 10.  1 Reply
 11. June 13, 2019, 9:38 a.m. Ramesh lama
  संविधान भन्दा माथी कोहि छैन , जसरी शासकारुले एकल जातियताको शासकी रुप देखाउदैछ यस्ले जातियाता दोन्द लियाउछ जुन मुल्य उनिहरुलाई नै भारी हुने छ । सबै गैर ब्रह्माण्हरुलाई एक भएर आफ्नो अधिकारको लागी आजै बात लडन जानकारी गरौदछु ।।
 12.  1 Reply
 13. June 13, 2019, 6:59 a.m. Santosh kumar das
  Bigayapan kharij ganuparch samabeshima aniyai vo
 14.  0 Reply
 15. June 12, 2019, 9:47 p.m. Mohammad yahiya khan
  Loksewa le samawesi samanupatik ko siddhant micher gareko bigyapan kasri sambidhan sammat bhayo jabki samawesi samanupatik ko bewastha sambidhan mai 6a
 16.  1 Reply
 17. June 12, 2019, 9:05 p.m. Ranjit thapa
  Xamata hunelai kina chaieo samabesita
 18.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.