केन्द्रीय संस्करण

मृत्यु संस्कारलाई समयसापेक्ष बनाउनुपर्छ: मुख्यमन्त्री पोख्रेल

person explore access_timeबैशाख २७, २०७६ chat_bubble_outline1

परासी– प्रदेश नं ५ का मुख्यमन्त्री शङ्कर पोखरेलले मृत्यु संस्कारलाई समयसापेक्ष बनाउन आवश्यक रहेको बताएका छन् । 

मृत्यु संस्कारको बारेमा पछिल्लो समय बहस चलिरहेका बेला उहाँले बदलिँदो समयसँगै मृत्यु संस्कारलाई पनि रुपान्तरण गर्न नसकिए त्यसप्रतिको विश्वास गुम्ने विचार व्यक्त गरे । 

तत्कालीन नेकपा एमाले स्कुल विभागका केन्द्रीय सदस्य बद्री खनालकी आमा कमलादेवी खनालको सातौँ दिनको पुण्य तिथिमा नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी(नेकपा) बर्दघाट नगर कमिटीले आज बिहान आयोजना गरेको श्रद्धाञ्जलिसभामा मुख्यमन्त्री पोखरेलले भने– ‘पुरानो समयमा पीडा भूल्ने उपाय नहुँदा त्यसबेला एक किसिमको संस्कार निर्माण भएको थियो, त्यसलाई समय सापेक्ष रुपमा रुपान्तरण गर्दै जानुपर्छ, त्यसो गर्न नसकिए संस्कृतिप्रति नै विश्वास टुट्दै जाने र यसले समाज नै कमजोर हुन्छ ।’

उनले संस्कृति बलियो भएमा मात्र समाज बलियो हुने भन्दै समय अनुसारको संस्कार र संस्कृति भएमा संरक्षण पनि हुने र राष्ट्रलाई पनि सवल बनाउन सकिने बताए । 

पर्दा पछाडि रहेर कमलादेवी जस्ता हजारौँ आमाले देश र पार्टीप्रति जिम्मेवार योद्धाहरुलाई प्रेरणा दिने काम गरेको मुख्यमन्त्री पोखरेलले बताए । 

भौतिक पूर्वाधार विकासमन्त्री वैजनाथ चौधरीले कमलादेवी खनालको निधनले पार्टी र कम्युनिष्ट आन्दोलनलाई नै अतुलनीय क्षति पुगेको बताए । सो अवसरमा परिवारका तर्फबाट स्व कमलादेवीका छोरा बद्री खनालले उनको योगदान र जीवनीबारे प्रकाश पारेका थिए ।

कमेन्ट

  1. May 10, 2019, 8:03 p.m. Dirgha Raj Prasai
    काजक्रिया ५-७ दिनमा नैं टुङ्गयाउनुलाई पटक्कै मन परेको छैन । यो हिन्दुशास्त्रमा कही कतै उल्लेख छैन । अरुजस्तो होइन, आफ्ना आमा बाबुको काजक्रिया कोरामा बसेर गर्नुपर्ने हाम्रो विधिविधान छ । १२ दिनका दिन सपिण्डी जोड्नु अर्थात पीत्रीमा परिणत हुने कुरा हुन्छ । सबै विधि पु¥याएर १२ दिनकै दिन पनि काजक्रिया समाप्त गर्न सकिन्छ । तर आमा र बाबुको हकमा सपिण्डी नजोडी क्रिया गरेको कुनै अर्थ हुँदैन । हो, आफ्रना काका वा सो सरह्र वा आफ्रनै बाबुपट्टिका दाज्यूभाइको जुठो बार्दा १० दिनसम्म बारेर अरुकर्म यथावत गरे हुन्छ । १३ दिने दाज्यभाइहरुको जुठो लागेमा १ दिन अनिवार्य श्रद्धाञ्जलिको लागि जुठो बार्ने र सपिण्डी नजोडिञ्जेलसम्म केही नियम बारेर बस्न सकिन्छ । दाजुभाइहरुको जनसंख्या धेरै बढ्दै गएकाले त्यसो गर्न सकिन्छ । तर आफ्ना बाबुआमाको काजक्रियालाइृ आफूखुसी परिभाषा गर्न राम्रो होइन । हो, आमा बाबुको काजक्रिया नैं नगर्नेहरु पनि छन् । माधव नेपाल, प्रचण्ड अरुजस्ता पुड्माडहरुले क्रिया नैं गरेनन् । यसोगर्नु आमा बाबु माथिको कृतघ्नता हो । त्यसलाई समर्थन गर्न सकिदैन । त्यसैले मेरो अनुरोध छ कि हामी हिन्दुहरुले ‘मात्रृदेवो भवः पित्रीदेवो भवः’ भन्ने उक्तिलाई कदापि नकार्नु हुँदैन । त्यही अडानमा टिकेर नोपालको राष्ट्रियता, राजतन्त्र र प्रजातन्त्रको आडमा नैं रहेर आफ्नो पहिचान दिनु भयो । –दीर्घराज प्रसाई
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

Loading comments...