केन्द्रीय संस्करण

चाँगुनारायणबाट हनुमानढोकासम्म कलश यात्रा, तस्बिरमा हेर्नुस्

person explore access_timeमाघ १५, २०७७ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । बिहीबार भक्तपुरको चाँगुनारायणबाट हनुमानढोकासम्म कलश यात्रा गराइएको छ । शासकहरुमा जनतामैत्री चेतनाको विकास होस् भन्ने उद्धेश्यका साथ चाँगुनारायणबाट हनुमानढोकासम्म कलश यात्रा गराइने चलन छ । कलश चाँगुनारायणबाट हनुमानढोकासम्म हिँडेर ल्याउने चलन छ । त्यसपछि हनुमानढोकामा जीवित देवी कुमारीलाई साक्षी राखेर पुजा गरेपछि राष्ट्रपति भवनमा लैजान परम्परा छ ।

सो कलश राष्ट्रपतिलाई दर्शन गराएर चाँगुनारायण लैजाने चलन छ । मल्लकालदेखि शाहकालसम्म भने कलश राजदरबारमा लगिन्थ्यो । कलशको पुजापछि हनुमानढोकास्थित त्रिशुल चोकमा धुनी बालिन्छ । धुनी बालेपछि गर्मीयाम सुरु हुन्छ भन्ने धार्मिक मान्यता छ ।

 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.