केन्द्रीय संस्करण

नाकामा हजारौं नेपाली अलपत्र, गृहको आदेश पर्खदै कैलाली प्रशासन

person explore access_timeचैत ११, २०७६ chat_bubble_outline0

–टंक कुँवर
कैलाली । कैलालीको अत्तरियाका भक्तराज भट्ट पाँच दिन लगाएर बैंगलोरबाट धनगढी त्रिनगर नाका पुगे । उनी अहिले नाकामै अल्पत्र अवस्थामा बसिरहेका छन् ।  बैंगलोरस्थित होटलमा काम गर्दै आएका उनी होटल बन्द भएपछि घरमा आएका हुन् । कोरोना भाईरस (कोभिड–१९)को जोखिम बढेसँगै भारतका होटल, विद्यालय, संघ/संस्था बन्द छन् ।

त्यस्तै, बझाङका कलक महता पनि बैगलोरबाट घरका हिँडेका थिए । उनीपनि अहिले सोही नाकाम अलपत्र छन् । उनले भने, ‘कोरोना भाइरसले होटल बन्द भएपछि घर फर्किए तर, यहि (धनगढीस्थित त्रिनगर) नाकामा दुःख पाइरहेको छु ।’

बैंगलोरबाट फर्किएका केशव शर्माले भने, ‘हामी आफैं अस्पताल चेकजाँच गराउँछुभन्दा पनि जान दिइरहेका छैनन्,’ उनले नाकामा न स्वास्थ्य परिक्षण गरिएको न आएका नेपालीहरुलाई सीमाबाट जान दिइएको भन्दै गुनासो गरे ।

भारतले आफनो क्षेत्रमा कडाई गरिरहेको समयमा पनि भारतको पलियाबाट ३५ किलोमिटर पैदल यात्रा गरेर सीमा पुगेका उनीहरु अहिले झन दुःख पाइरहेका छन् । भक्तराजले भने, ‘हामी क्वारेन्टाइनमा पनि बस्न तयार छौं । उनले भारतबाट नेपाल आउँदा महगो शुल्क तिरेर खानेपानी, चाउचाउ लगायत खरिद गर्नुपरेको बताए । उनले भने– ‘दुई दिन भयो राम्रोसँग खाना पनि पाएको छैन् । झन यही नाकामा रोकेर समस्या भइरहेको छ ।’
भारतको मुम्बई, बैंगलोर, दिल्ली लगायतका स्थानमा काम गरिरहेका हजारौं नेपालीहरु अहिले त्रिनगर नाकामा रोकिएका छन् । नाकामा शशस्त्र, जनपथ प्रहरीहरुले उनीहरुलाई कैलालीको धनगढी र कञ्चनपुरको पुनर्वास क्षेत्रमा प्रवेश गर्न दिएको छैन् । एक सुरक्षाकर्मीकाअनुसार सोमबार राती उनीहरुलाई प्रहरी चाउचाउ र खानेपानीको व्यवस्था प्रहरीलेनै गरेको बताए । उनले भने –‘यही नाकामा रोकेर यो समस्याको समाधान हुदैन् । यिनीहरुलाई आइसोलेसनमा राखि चेकजाँच गरि पठाइनुपर्छ ।’

रातभर सीमामा रोकिएका उनीहरुले मंगलबार बिहानैदेखि घर जान पाउनुपर्ने माग गर्दै आन्दोलन गर्न थालेका छन् । सीमामा अहिले पनि भारतको विभिन्न स्थानबाट आउने क्रम जारी रहेको जनाइएको छ । कैलाली सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी मोहनराज जोशीले अहिले गृहमन्त्रालयको आदेश पर्खिरहेको बताए ।

उनले भने–‘पहिला सीमामा भएका नेपालीहरुलाई यहाँ ल्याउन गृहको आदेश पर्खिरहेका छौं । गृहको आदेशपछि के गर्ने भन्नेबारे बैठक बसिरहेका छ’ उनले गृहको आदेशपछि धनगढीमै चेकजाँच गर्ने वा सम्बन्धित जिल्लामा पठाउने बैठकपछि टुङ्गो लाग्ने बताए । ‘उहाँहरुले नेपाल फर्किन पाउनुप¥यो भन्नुभएको छ, सरकारको निर्णय हामी सबैलाई थाहै छ,’ उनको भनाई छ । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...