केन्द्रीय संस्करण

करोडौँको इँटा क्षति भएको भन्दै सरकारसँग कर छुट माग

person explore access_timeफागुन १५, २०७६ chat_bubble_outline0
file photo

सप्तरी । वर्षातको कारण सप्तरी जिल्लामा ५ करोड रुपैयाँ भन्दा बढीको इँट्टा क्षतिग्रस्त भएको इँट्टा उद्योग व्यवसायी संघ सप्तरीले जनाएको छ । बिहिबार राजविराजमा इँट्टा उद्योग व्यवसायी संघको आयोजनामा भएको पत्रकार सम्मेलनमा अध्यक्ष दुर्गानन्द साहले बेमौसमी वर्षातको कारणले यस वर्ष ५ करोड रुपैयाँ बराबरको इँट्टामा क्षति भएकोे जानकारी दिए ।

अध्यक्ष साहले चालू आर्थिक वर्षमा भएको ५ पटकको वर्षाका कारण ५ करोड रुपैयाँभन्दा बढी मूल्य बराबरको इँट्टामा क्षति भएको स्पष्ट पारे ।कच्चा इँट्टाहरु तयार पारेर पाक्नका लागि इँट्टाभट्टामा राखिएका बेला परेको वर्षाको कारण करोडौँ मूल्य बराबरको इँटा क्षति भएको भन्दै राज्यसँग सो बराबरको नोक्सानीलाई मध्यनजर गर्दै राज्यले लिइँदै आएको कर छुट गरिदिन अध्यक्ष साहले आग्रह गरे ।

कोइलाको अभाव र चर्काे करका कारण इँट्टा उद्योगको अवस्था जर्जर बन्दै गएको भन्दै अध्यक्ष साहले नेपाल सरकारले भारतबाट कोइला ल्याउन रोक लगाएपछि विदेशबाट कोइला मगाउन महँगो सँगै झन्झटिलो भएकाले अधिकांश इँट्टा उद्योगहरु बन्द हुने अवस्थामा पुगेको बताए ।

एक उद्योग सञ्चालनका लागि ६ सय देखि १ हजार टन कोइलाको आवश्यकता पर्ने बताउँदै इण्डोनेसिया, अमेरिकावाट कोइला मगाउन धेरै समय लाग्ने र भारतीय कोइला गुणस्तरीय नभएको अध्यक्ष साहको भनाई छ ।

वर्षातका कारण तथा कोइला अभावले गर्दा इँट्टाभट्टामा भएको क्षतिले हाल इँट्टाको मूल्यमा समेत वृद्धि भएको छ । प्रति इँट्टाको रु १४ रूपैयाबाट २ रूपैया थप बृद्विपछि प्रति इँट्टा १६ रूपैयाँ पु¥याउनुपरेको अध्यक्ष साहले जानकारी गराए । सप्तरी जिल्लामा ७२ वटा इँट्टा उद्योग दत्र्तामा रहेपनि अहिले ४२ इँट्टा भट्टा सञ्चालनमा छन् ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...