केन्द्रीय संस्करण

पोखरामा विद्यालयस्तरीय नाटक महोत्सव

person explore access_timeमाघ ६, २०७६ chat_bubble_outline0

पोखरामा । पोखरामा विद्यालयस्तरीय नाटक महोत्सव सुरु भएको छ । महानगरका १० विद्यालयले भाग लिएको उक्त नाटक महोत्सव १४ माघसम्म चल्नेछ । नाटक महोत्सवको सोमबार गण्डकी प्रदेशका आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्री किरण गुरुङले उद्घाटन गरे । नाटक महोत्सवको उद्घाटन पछि पहिलो दिन ‘कोही किन बरबाद होस्’ मञ्चन गरिएको थियो । 

महोत्सवमा ९ नाटक मञ्जन हुनेछन् । जसमध्ये ८ वटा नाटक विद्यालयका छन् भने एउटा नाटक थिएटरले मञ्चन गर्ने छ । जुन नाटक ‘कोही किन बरबाद होस्’ आज मञ्चन भएको छ ।  नाटक महोत्सवमा हिल प्वइन्ट माध्यमिक विद्यालयले ‘ऐना’ नाटक मञ्चन गर्नेछ । प्रतिभा माविले ‘गलबन्दी’, डायमन्ड माविले ‘मुनामदन’, बाल कल्याण हाइ स्कुलले ‘मेरो बचपनको साथी’, प्रगती माविले ‘आत्मा मरेका सन्तानहरु’, राइजिङ स्टार एकेडेमीको ‘आह्वान’, भानुभक्त माविले ‘डाँडा खेत’ र महोत्सवको अन्तिम दिन एसओएस हर्पन माविको ‘विद्धतामा धोका’ गरि ९ नाटक मञ्चन हुनेछन् । 

पोखरा थिएटरको आयोजनामा सुरु भएको महोत्सवमा महानगर भित्रका १० विद्यालयले नाटक महोत्सवमा भाग लिन आवेदन भरेका थिए । मंसिर १५ सम्ममा आवेदनको अन्तिम म्याद तोकिएकोमा १० विद्यालयको आवेदन परेको थिएटरका अध्यक्ष परिवर्तन कार्कीले जानकारी दिए । 

आवेदन परेका १० विद्यालयबाट नाटक महोत्सवमा भाग लिन ८ विद्यालय छनौटमा परेको उनले बताए । नाटकमा भाग लिनका लागि माध्यमिक तहका विद्यार्थीले नाटकमा अभिनय गर्न पाउने र लेकन, निर्देशन अरुले नै गर्न पाउने साथै नाटक ४० मिनेट देखि १ घन्टा सम्मको हुनुपर्ने मापदण्ड तोकिएको उनले बताए । 

नाटक महोत्सवमा भाग लिनका लागि योग्य टिम छनौटका लागि रंगकर्मी प्रकाश घिमिरेका संयोजकत्वमा ५ सदस्यीय कमिटी बनाइएको थियो । घिमिरेको संयोजकत्वमा बनेको कमिटीमा अनुप बराल, गणेश पौडेल, प्रतिला तुलाचन र परिवर्तन कार्कीसहित ५ सदस्यीय कमिटी बनेको थियो । 

उक्त कमिटीले आवेदन दिएका १० बाट ८ जनालाई समावेश गराउने निर्णय गरेको थियो । विद्यालयस्तरिय नाटक महोत्सवका आयोजनाले रंगमञ्च अझ फैलिदै जाने विश्वास लिएको अध्यक्ष कार्कीले बताए । ‘विद्यालय भनेको रंगमञ्चको आधार नै हो,’ उनले भने, ‘विद्यालयबाट हामीले राम्रो रंगकर्मी उत्पादन गर्न सक्छौं । रंगमञ्च र नाटक विद्यालयमा पढिने चिज पनि हो । योसँगै बालबालिकाको नेतृत्व क्षमता विकासको जोडिने हुँदा यसमा उनीहरुको सिर्जनात्मक क्षमता पनि जोडिएको छ ।’

रंगकर्मलाई विस्तार गर्नको लागि सबैभन्दा पहिला विद्यालयमा नाटक पु¥याउनुपर्ने उनले बताए । महानगर भित्रका ६ विद्यालयका विद्यार्थीलाई एकवर्षे अभिनय कोर्ष पनि दिएको उनले जानकारी दिए । ‘उनीहरुलाई प्लाट फर्म निर्माण होस्, विद्यालयको पनि यो प्रति आकर्षण बढोस् भन्ने हिसाबले पनि यो महोत्सवका आयोजना गरेका हौं,’ उनले भने । 

साँस्कृतिक झाँकीसहित नगर परिक्रमा गरेर महोत्सवको सुरुवात गरिएको थियो । नाटक बिहान साढे ११ बजे र दिउँसो २ गरि दिनमा २ पटक मञ्चन हुनेछ । नाटककको शुल्क विद्यार्थीको लागि १ सय र सर्वसाधारणको लागि २ सय तोकिएको छ । 
 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...