केन्द्रीय संस्करण

‘संघियताका बारेमा बोल्दा मधेशसँगै कर्णालीका बारेमा पनि बोल्नुपर्छ’

person explore access_timeअसोज ५, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौं – प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली काँग्रेसकी सचेत पुष्षा भुसालले संविधान कार्यान्वयन सही ढंगले भइ नरहेको बताएकी छन् ।

नेपाल वैकल्पिक अध्ययन समाजद्वारा काठमाडौंमा आयोजित ‘संविधान निर्माण तथा त्यसका चार वर्षः स्वीकार्यताको प्रश्न र कार्यान्वयनका जटिलता’ विषयक अन्तरक्रिया कार्यक्रममा सचेतक भुसालले सरकार संविधान कार्यान्वयनको बाटोतिर नलागेको बताइन । 

साथै उनले संघीयताका मधेशसँग मात्रै जोड्न नमिल्ने बताइन् । ‘नेताहरुले संघीयताबारेमा बोल्दा मधेशको बारेमा मात्रै बोल्ने होइन, हामी कर्णालीका बारेमा पनि बोल्नुपर्छ,’ उनले भनिन् । हिन्दुराष्ट्रका बारेमा काँग्रेसले बृहतरुपमा पाटी भित्र छलफल गरेको उनको भनाई थियो । 

नेपाली काँग्रेसले नागरिताको विषयमा आफ्नो धारणा संसदमा राखिसकेकाले अन्य पार्टीले प्रष्ट धारणा राख्नुपर्ने सचेतक भुसालको तर्क थियो । कार्यक्रममा प्रदेश २ का मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतले एकल जातिय सोचभएकाहरुले हतारमा संविधान निर्माण गरेको बताए ।
विश्वभरका उत्कृट संविधान मध्य नेपालको संविधान कागजमा मात्रै उत्कृष्ट भएको उनको भनाइ थियो । संविधानको सफलता र असफलता भनेको   कार्यान्वयन गर्ने व्यक्ति र राज्यसत्ता अनुसार हुने उनले बताए । संविधानमा उल्लेख गरिएका प्रदेशका अधिकार केन्द्र सरकारले खुम्चाउने प्रयास गरिरहेको उनको आरोप थियो । यस्तै प्राध्यापक कृष्ण पोखरेलले संविधान ढुङ्गामा लेखिएको दस्तावेज वा कुनै धर्मग्रन्थ नभएको भन्दै समय परिवर्तन संशोधन हुनुपर्नेमा जोड दिए ।

उनले भने,‘जसका लागि संशोधन निर्माण गरिएको छ । तिनै मधेशकेन्द्रित राजनीतिक दलहरुले त्यसको स्वामित्व स्वीकार समेत गरेका छैनन् । संविधान कार्यान्वयनको प्रक्रियामा गएर सबै प्रमुख राजनीतिक दल निर्वाचन प्रक्रियामा  सहभागी पनि भए । अब संविधान संशोधन पनि गर्नुपर्छ ।’

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.